×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

امروز : سه شنبه, ۹ خرداد , ۱۴۰۲  .::.   برابر با : Tuesday, 30 May , 2023  .::.  اخبار منتشر شده : 0 خبر
یک چرخش تا موشک‌باران تل‌آویو

به گزارش«رهوا».مرحله پایانی رزمایش مشترک پیامبر اعظم ۱۷ سپاه روز گذشته با شلیک موفق ۱۶ فروند موشک بالستیک در کلاس‌های مختلف برگزار شد. رزمایشی که به عقیده رئیس ستاد کل نیرو‌های مسلح، جزو موفق‌ترین رزمایش‌های موشکی جمهوری اسلامی ایران بود و فرمانده کل سپاه به دشمن صهیونیستی هشدار داد، اگر دست از پا خطا کنند، دستان‌شان را قطع خواهیم کرد. فرمانده نیروی هوافضای سپاه هم در توصیف قابلیت‌های موشک‌های شلیک شده گفت: با مانورپذیر کردن موشک‌های بالستیک صد‌ها میلیون دلار هزینه دشمنان را بی‌ارزش کردیم.
رزمایش پیامبر اعظم ۱۷ سپاه پاسداران انقلاب اسلامی اگرچه در تقویم سالانه رزمایش‌ها بود، اما همزمانی این رزمایش اقتدارآفرین پیام روشنی به مسئولان دشمن صهیونیستی داشت که طی یک ماه گذشته کوشیدند با تهدید‌های خود بر مذاکرات هسته‌ای ایران و طرف‌های غربی تأثیر بگذارند و جمهوری اسلامی را وادار به امتیاز دادن در مذاکرات کنند؛ تهدیدی که البته پاسخی در خور گرفت و به گفته فرمانده کل سپاه «فاصله بین عملیات واقعی و رزمایش موشکی سپاه تنها تغییر زوایای پرتاب موشک است.»‌
به گزارش سپاه نیوز، مرحله نهایی رزمایش مشترک پیامبر اعظم ۱۷ سپاه با شلیک همزمان ۱۶ فروند موشک برد بلند، میان برد و کوتاه برد نیروی هوافضای سپاه به سمت اهداف از پیش تعیین شده انجام پذیرفت. در این مرحله از رزمایش موشک‌های عماد، قدر، سجیل، زلزال، دزفول و ذوالفقار مواضع حساس شبیه‌سازی شده دشمن را با دقت ۱۰۰درصدی مورد اصابت قرار دادند و منهدم کردند. همزمان با شلیک موشک‌ها،۱۰ فروند پهپاد هجومی نیروی هوافضای سپاه به طور همزمان از مبدأ حرکت و اهداف از پیش تعیین شده را منهدم کردند. اجرای قابلیت مانورپذیری موشک‌های سوخت جامد برای عبور از سپر‌های دشمن، شلیک همزمان و اصابت همزمان و ارتقای آمادگی‌های رزمی از ویژگی‌های بخش نهایی رزمایش پیامبر اعظم ۱۷ سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بود.
نیرو‌های مسلح در اوج آمادگی
سردارسرلشکر پاسدار محمد باقری، رئیس ستاد کل نیرو‌های مسلح صبح دیروز در حاشیه برگزاری مرحله نهایی رزمایش در جمع خبرنگاران گفت: این رزمایش از قبل طراحی شده بود، اما تهدید‌های فراوان، ولی تو خالی سران رژیم صهیونیستی باعث شد که این رزمایش در این زمان مقرر انجام شود و بحمدالله جزو موفق‌ترین رزمایش‌های موشکی جمهوری اسلامی ایران تاکنون بود. در این رزمایش انواع موشک‌ها از مسیر‌های متفاوت، اما روی یک هدف مشخص به طور همزمان و با دقت تمام اصابت کردند و هدف طراحی شده را در مسافت بسیار دور کاملاً منهدم کردند.
سرلشکر باقری این رزمایش را تنها بخشی از توان موشکی جمهوری اسلامی ایران توصیف و تصریح کرد: زمانی که ۱۶ موشک به یک هدف برخورد کرد بخش کوچکی از صد‌ها موشکی است که می‌تواند به طور هم زمان به هر هدفی که آن کشور قصد مخاصمه و تهاجم به جمهوری اسلامی را داشته باشد اصابت و انهدام کامل ایجاد کند. وی در ادامه تأکید کرد: جمهوری اسلامی ایران این تهدید‌ها را نمی‌پذیرد و هم اکنون در حال مذاکره با کشور‌ها برای پیشبرد اهداف کشور است و این گونه تهدید‌ها را تحمل نخواهد کرد.
رئیس ستاد کل نیرو‌های مسلح در ادامه تأکید کرد:این رزمایش در کنار رزمایش زمینی، دریایی و هوافضای سپاه درتنگه هرمز و منطقه جنوب نشانگر این است که تمامی نیرو‌های مسلح از جمله سپاه و ارتش آماده هستند چنانچه تهدیدی علیه کشور وجود داشته باشد بلافاصله و با دقت و قاطعیت تمام به تهدید پاسخ بدهند ودشمنان را سر جای خودشان بنشانند. سرلشکر باقری با اشاره به برگزاری رزمایش مشترک پیامبر اعظم ۱۷ سپاه گفت: این رزمایش توانست تمامی اهداف خود را اعم از اهداف عملیاتی، شلیک ها، تاکتیک‌ها در دریا، خشکی و آسمان به طور کامل محقق کند. وی با بیان اینکه نیرو‌های مسلح جمهوری اسلامی ایران در اوج آمادگی هستند، گفت‌: هرچند ما تهدید‌ها را جدی نمی‌بینیم، اما تهدید را ۱۰۰ درصد فرض می‌کنیم؛ امروز آمادگی ما از هر زمان دیگر بیشتر است. رئیس ستاد کل نیرو‌های مسلح در پایان اظهار کرد: این رزمایش به لحاظ انبوهی تعداد شلیک، شلیک همزمان موشک‌های میان برد و دور برد، شلیک از مبدأ‌های مختلف به سمت یک هدف مشخص، دقت اصابت و جمع خوردن موشک‌ها در یک منطقه کوچک ۱۸۰ در ۲۰۰ متری و برخورد همه آن‌ها به اهداف نسبت به رزمایش‌های گذشته برتری داشت.

فاصله بین عملیات واقعی و رزمایش تنها تغییر زوایای پرتاب موشک است
سردار سرلشکرپاسدارحسین سلامی، فرمانده کل سپاه هم درحاشیه برگزاری مرحله نهایی رزمایش، برگزاری این رزمایش به‌ویژه در بخش موشکی را دارای پیام‌های بسیار واضح و آشکار توصیف و تصریح کرد: پیام این رزمایش هشدار جدی، واقعی و میدانی به تهدید‌های مقام‌های رژیم صهیونیستی است که مراقب اشتباهات و خطا‌های خود باشند و اگر دست از پا خطا کنند، دستان‌شان را قطع خواهیم کرد.
فرمانده کل سپاه فاصله بین عملیات واقعی و رزمایش موشکی سپاه را تنها در تغییر زوایای پرتاب موشک دانست و اظهار کرد: بنابراین دشمنان باید مراقب حرف‌ها و صحبت‌های‌شان باشند.
فرمانده کل سپاه انطباق عملیات تمرینی و واقعی را از محاسن رزمایش موشکی برشمرد و گفت: همگان مشاهده کردند، اهداف با تمام موشک‌های پرتاب شده در آن واحد مورد هدف قرار گرفتند و منهدم شدند، این شرایط دقیقاً شرایط واقعی است.

مانورپذیری موشک‌های بالستیک، ویژگی رزمایش
سردار سرتیپ پاسدار امیرعلی حاجی‌زاده، فرمانده نیروی هوافضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی نیز در حاشیه برگزاری مرحله نهایی رزمایش در جمع خبرنگاران از اجرای عملیات مشترک موشکی و پهپادی در این بخش از رزمایش خبر داد و گفت: بحمدالله شاهد بودیم که هم شلیک‌ها دقیق بود و هم موشک‌ها و پهپاد‌ها به‌طور دقیق روی نقاط پیش‌بینی‌شده فرود آمدند.
وی حمله همه‌جانبه و ۳۶۰درجه به هدف و مانورپذیری موشک‌های بالستیک را از برجستگی‌های این بخشی از رزمایش توصیف و تصریح کرد‌: جهت دادن به موشک‌های بالستیک و اینکه از جهات مختلف حرکت کرده و قدرت مانور داشته باشند پدیده و قابلیتی است که به همت متخصصان توانمند ایران اسلامی حاصل شده است و کار دشمن را بسیار سخت می‌کند و با این اقدام صد‌ها میلیارد دلار هزینه‌های دشمنان ما دیگر ارزشی ندارد، به دلیل اینکه دیگر نمی‌توانند درست پیش‌بینی کنند که این موشک‌ها از چه جهتی و در چه نقطه‌ای می‌آیند.
فرمانده نیروی هوافضای سپاه، پرتاب پهپاد‌های رزمی به‌صورت چند فروندی از سکوی پرتاب را از دیگر وجوه برجسته این رزمایش برشمرد و گفت: با این اقدام، حجم آتش‌های ما افزایش‌یافته و در آن واحد، تعداد زیادی هواپیمای بدون سرنشین هجومی به سمت هدف می‌روند و تقریباً تمام سامانه‌های پدافندی را اگر هم بتوانند رهگیری کنند به‌صورت اشباع درمی‌آورد و ترکیب این قابلیت‌ها با توانمندی‌های موشکی به امنیت کشور کمک می‌کند و دهان دشمنانی را که هر روز علیه ایران حرف می‌زنند، می‌دوزد.

شلیک موشک‌های کروز نقطه‌زن دریایی به اهداف مشخص
شلیک موشک‌های نقطه‌زن کروز دریایی از سکو‌های شناوری و ساحلی و اصابت همزمان به هدف مشخص در دریا از برنامه‌های رزمایش مشترک بود که در روز چهارم با موفقیت انجام شد. همچنین در بخش دیگر برنامه‌های این رزمایش، عملیات هوایی پهپاد‌های نیروی دریایی سپاه یک پهپاد همزمان دو هدف را مورد اصابت قرار داد که با رصد و اشراف اطلاعاتی مواضع دشمن، کنترل و پایش منطقه عمومی تنگه هرمز و شرق آن و شلیک به مواضع دشمن فرضی صورت گرفت.
دریادار پاسدار علیرضا تنگسیری، فرمانده نیروی دریایی سپاه در حاشیه این اقدام گفت: ساخت موشک‌های کروز دریایی در داخل کشور به دست دانشمندان جوان و انقلابی صورت گرفته و از قابلیت‌های این موشک‌ها رادار گریز بودن، مقاوم بودن برابر جنگ الکترونیک، هدف‌یابی در شرایط سخت، نقطه‌زنی هدف در سریع‌ترین زمان با کلاهک جنگی پر قدرت و رادار‌های ویژه این موشک‌ها این رزمایش را نسبت به سال گذشته متمایز کرده است.

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.