×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

امروز : جمعه, ۴ خرداد , ۱۴۰۳  .::.   برابر با : Friday, 24 May , 2024  .::.  اخبار منتشر شده : 4 خبر
یارانه ۴۰۰هزار تومانی برای سه دهک / نان و بنزین گران نمی‌شود

به گزارش«رهوا»، آیت الله سید ابراهیم رئیسی رئیس جمهور در شامگاه امروز دوشنبه (۱۹ اردیبهشت) در پنجمین گفتگوی زنده تلویزیونی خود با مردم، اظهار داشت: مسئله جان مردم مسئله و دغدغه اصلی دولت در بدو تشکیل دولت سیزدهم و متاسفانه روزانه در کشور ۷۰۰ کشته داشتیم اما به لطف خدا امروز به ۷ کشته رسیده‌ایم.

وی افزود: با دیپلماسی و تخصیص ارز  توانستیم واکسن به کشور وارد کنیم و اکنون شرایط جامعه به جایی رسیده است که ما دیگر تعطیلاتی در تحصیل و اصناف و بازار نداریم و امروزه کشور به جایی رسیده است که فارغ از وارد کردن واکسن به خودکفایی در تولید واکسن رسیده است.

رییس‌جمهور در بخش دیگری از سخنان خود گفت: در روزهای اول دولت، نگرانِ ذخایر کالاهای اساسی و ذخایر ارزی بودیم اما امروز این نگرانی رفع شده است؛ امروز به مردم این اطمینان را می دهم که در ذخایر کالاهای اساسی مشکلی نداریم و دولت تمام تدبیر خود را گذاشته است تا مشکلی بر معیشت و زندگی مردم وارد نشود.

وی تصریح کرد: با شرایطی دولت را پذیرفتیم که در پرداخت حقوق مردادماه مشکلاتی داشتیم اما توانستیم این مشکلات را حل کنیم و همچنین هیچ استقراضی از بانک مرکزی صورت نگرفته است.

رئیسی با بیان اینکه در دولت سیزدهم اقدامات سازنده‌ای صورت گرفته است، بیان داشت: در سال گذشته ما مشکلات مالی فراوانی داشتیم اما بدون تاخیر حقوق و دستمزد کارکنان دولت پرداخت شده است.

رییس‌جمهور با اشاره به ذخایر ارزی کشور، تاکید کرد: با روی کار آمدن دولت سیزدهم فروش نفت، دو برابر شده است و همچنین از جهت فروش نفت دیگر نگرانی وجود ندارد و نسبت به افزایش تجارت خارجی که حجم تجارت ما امروز به ۱۰۰ میلیارد دلار رسیده است که این رقم کاملا متفاوت است با قبل.

وی در ادامه عنوان داشت: در ارتباط با کشورهای همسایه و کشورهایی که معتقدیم تعامل با آنها حوزه تجارت و همکاری ما در توسعه اقتصادی ما باید تاثیر گذار باشد که این آغاز شده و در ابتدای راه هستیم.

رییسی افزود: یکی از مهمترین چالش های دولت کسری بودجه بود. ۴۵۰ هزار میلیارد تومان کسری بودجه دولت با آن مواجه است، اما بدون اینکه استقراض از بانک مرکزی شود یا خلق پول صورت بگیرد، با کسب درآمد هایی که دولت می توانست داشته باشد این کسری جبران شد و سال ۱۴۰۰ را علیرغم که در ابتدا بیان می شد دولت با کسری بودجه چه خواهد کرد؟ توانستیم با تدبیر، این کسری بودجه را جبران کنیم.

وی ادامه داد: یا بیان می شد تورم ۴۰ درصدی که امروز وجود دارد تا پایان سال ۱۴۰۰ به ۶۰ درصد خواهد رسید اما تورم سیر نزولی پیدا کرد و به ۳۶ درصد رسید و این موارد نگرانی های بود که در ابتدای دولت وجود داشت.

رییس‌جمهور با بیان اینکه یکی از مسائل پیش روی جدی کشور مسئله ارز ترجیحی است، تصریح کرد: اقتصاددان ها همواره نسبت به این مسئله به دولت هشدار می دادند و بیان می شد که یکی از معضلات کشور است که باید برای آن چاره کرد.

رییسی با اشاره به اصلاح ارز ترجیحی بیان داشت: تخصیص ارز ترجیحی از سال ۹۷ شروع شد به کالاهای زیادی اختصاص پیدا کرد لکن از زمان ابتدا کاملا مشخص بود ارز ترجیحی یا دو قیمت برای ارز مشکلات جدی برای کشور ایجاد خواهد کرد.

وی افزود: اما زمان که گذشت دولت قبل کاملا متوجه شد که این مورد فساد و مشکلاتی را برای مردم ایجاد کرده است، لذا تلاش کرد این ارز را از کالاهای مختلفی حذف کند، نهایتا رسید به ۶ و ۷ کالای اساسی که شاید اگر این موارد هم در آن زمان که قیمت ارز قیمت پایین بود همان زمان تدبیر می شد برای اینکه ارز ترجیحی سامان پیدا کند از الان خیلی کم هزینه تر بود.

رییس‌جمهور بیان داشت: ارز ترجیحی اصولا تولید را هم تهدید می کند و باعث افزایش واردات می شود ثانیا مسئله کاهش بهره‌وری را در کشور و در اقتصاد به وجود می آورد و ثالثا باعث رانت و فساد و قاچاق در کشور می‌شود که خیلی از اقتصاددانان و صاحب نظران به تخصیص این ارز هشدارهایی داده بودند.

رییسی افزود: باید اصلاحاتی در تخصیص ارز ایجاد می شد و یکی از مسائل پیش روی دولت، اصلاح ارز ترجیحی بود و این که چگونه باید با این موضوع برخورد کرد.

وی تاکید کرد: در همان ابتدا دولت قبل ۸ میلیارد دلار در قانون بودجه ۱۴۰۰ برای مصارفی قرار داده بود، اما در آغاز دولت سیزدهم با پایان این مبلغ مواجه شدیم، یعنی در ابتدای دولت سیزدهم، این ۸ میلیارد دلار تمام شده بود، لذا در دولت تخصیص ارز ترجیحی برای ادامه سال مطرح شد که در قالب یک لایحه دو فوریتی به مجلس ارسال شد، اما با توجه به این که دولت و کشور به ارز ترجیحی نیاز داشتند و می‌بایست با حذف آن مابه‌التفاوت به مردم پرداخت می‌شد، اما این لایحه فوریت‌دار رای نیاورد و در نتیجه دولت تصمیم گرفت به نحوی مسیر را ادامه دهد که مشکلی برای کشور و اقتصاد ایجاد نشود.

رییس‌جمهور گفت: درباره این که بیان می شود چرا دولت در ابتدای کار خود دست به اصلاح ارز ترجیحی زده است، باید بگویم اولاً دولت شتابزده عمل نمی کند، بلکه موضوع را مدت‌ها در دستور کار خود داشته است و این مسئله در دولت و هم در مجلس بحث و بررسی شده است و ابعاد مختلف موضوع، مشخص و کاملا تبیین شده است.

رییسی تصریح کرد: دولت شانی برای خود قائل نیست جز خدمت رسانی به مردم و این مسئله به عنوان یک موضوع ضرورت دارد و می‌بایست اصلاحات اقتصادی صورت می‌گرفت و در این شرایط، تصمیم سختی را گرفته می‌شد و نباید از آن فرار کرد و باید به ابعاد آن توجه داشت.

وی با بیان اینکه امروز همه نسبت به اینکه باید مسئله ارز ترجیحی و چند نرخی حل شود متفق القول هستند، گفت: شاید در زمان و نوع اجرا آن مسئله باشد اما بالاخره باید در یک نقطه ای اتفاق نظر کرد که انجام شود و دولت این تدبیر را اندیشید که باید قانون مجلس اجرا شود، پس در قانون بودجه ۱۴۰۱ نبود ارز ۴۲۰۰ تومانی تکلیف شده بود، بلکه آن چیزی که تکلیف شده بود ارز به صورت ETS بود، یعنی ارز نیمایی یا به نحوی ارز آزاد در بودجه پیش‌بینی شده بود، یعنی اگر ارز به صورت ETS باشد، وارد کننده باید با ارز آزاد کالای اساسی را وارد کند طبیعتاً این اقدام در بازار تاثیر خواهد گذاشت و جبران آن در قانون پیش بینی شده است.

رییس‌جمهور تاکید کرد: ابتدا باید مردم در جریان اقدامات قرار بگیرند اما برخی شرایط اقتصادی، جهانی و منطقه‌ای بر روی سیاست ها تاثیر گذار است اما باید اقداماتی صورت گیرد که واکنش ما انفعال یا خنثی نباشد بلکه فعال باشد لذا دولت هم برنامه دارد و هم به نحوه کار اشراف دارد.

وی در ادامه تصریح کرد: حذفی برای ارز ترجیحی در کار نیست؛ بلکه عادلانه و مردمی سازی این نوع ارز انجام خواهد شد.

رئیس‌جمهور افزود: ما برای سه دهک کم‌درآمد، ۴۰۰ هزار تومان و برای دهک های بالاتر ۳۰۰ هزار تومان کمک معیشتی نقدی در نظر گرفته ایم.

رئیسی گفت: همه مردم از نان و دارو یا بنزین برخوردار هستند و به هیچ وجه قیمت آن ها تغییر نخواهد کرد. و همچنین یارانه کمک معیشتی نقدی تا یک یا دو ماه ادامه خواهد داشت تا کالابرگ الکترونیکی آماده شود.

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.