×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

امروز : شنبه, ۸ بهمن , ۱۴۰۱  .::.   برابر با : Saturday, 28 January , 2023  .::.  اخبار منتشر شده : 0 خبر
۱۱ باور رایج اما غلط درباره «اسپرم» و ویژگی های آن

مجله خبری«رهوا».طبق اطلاعات سازمان بهداشت جهانی، بیشتر مردان با هر بار انزال ۳۹ تا ۹۲۹ میلیون اسپرم تولید می کنند. بدیهی است که اسپرم نقش مهمی در ادامه حیات بشری دارد و بدون این ماده باروری بی معنا است. اما از این سلول های ارزشمند واقعاً چقدر می دانید؟ بسیاری از باورهای رایجی که در مورد اسپرم وجود دارد صرفاً یک شایعه هستند و پایه و اساس علمی دارند. در ادامه به تعدادی از این باورهای غلط اما رایج درباره ی اسپرم می پردازیم.

۱- مایع پیش منی زن را باردار نمی کند

باورهای غلط درباره اسپرم

مایع پیش منی یعنی همان مایع منی مانندی که گاهی قبل از انزال از آلت تناسلی مردان خارج می شود، در واقع نوعی ماده ی نرم کننده است که توسط غده ی پروستات در زیر مثانه، به منظور آماده کردن محیط برای خروج منی تولید می شود. اما این احتمال، هر چند اندک وجود دارد که مایع پیش منی هم حاوی اسپرم هایی باشد که به اندازه ی کافی قابلیت حیات داشته باشند و باعث باردار شدن زن شوند.

به گفته ی کارشناسان، همیشه این احتمال وجود دارد که در مایع پیش منی اسپرم وجود داشته باشد، به ویژه اگر مرد قبل از دخول، برای تحریک آلت جنسی خود، استمناء کرده باشد. به لحاظ علمی، هر چیزی که در اثر انزال تولید می شود، می تواند حاوی مقادیری سلول اسپرم باشد.

اگر از بابت باردار شدن نگران هستید، با استفاده از روش های ضد بارداری ای مثل کاندوم، دیگر مشکلی نخواهید داشت.

۲- مایع منی ارزش غذایی دارد

اسپرم های درون مایع منی حاوی مقدار زیادی ماده ی فروکتوز هستند که نوعی قند طبیعی است. اما در اسید معده چیزی از ارزش غذایی اندک مایع انزال باقی نمی ماند.

گرچه تحقیقات نشان داده داشتن یک رژیم غذایی سالم، کیفیت مایع منی را بالا می برد، اما خود این مایع ارزش غذایی ای ندارد.

۳- اسپرم ها می توانند تا چندین روز روی چیزهایی مثل ملافه، لباس زیر و حوله زنده بمانند

اسپرم ها معمولاً قادر نیستند بیشتر از چند لحظه روی لباس، پوست و دیگر سطوح زنده بمانند. مایع منی وقتی خشک می شود یا در معرض دمای شدید (سرما یا گرما) قرار می گیرد، توانایی اسپرم درون آن برای بارور کردن تخمک به میزان چشمگیری کاهش پیدا می کند.

بعضی تصور می کنند اگر زنی روی تختی که یک مرد قبلاً روی آن انزال داشته بخوابد ممکن است باردار شود، اما این تصور کاملاً اشتباه است. برای اینکه زنی باردار شود، اسپرم باید بلافاصله بعد از خارج شدن از آلت تناسلی مرد، درون بدن زن قرار بگیرد.

با این حال، اسپرم ها درون رحم زن می توانند تا پنج روز زنده بمانند. به همین دلیل است که از لحاظ علمی، در صورت برقراری رابطه ی جنسی در دوران قاعدگی، باردار شدن زن امری امکان پذیر است.

۴- اسپرم های مردان در تمام دوران زندگی آن ها کیفیت ثابتی دارند

درست است که مردان معمولاً تا زمانی که توانایی تولید اسپرم داشته باشند می توانند صاحب فرزند شوند، اما این بدان معنی نیست که کیفیت اسپرم های یک مرد در طول زمان هیچ تغییری نمی کند.

گرچه بدن مردان تا زمان مرگ هر روز اسپرم های جدیدی تولید می کند، اما تحقیقات نشان می دهد با افزایش سن، توانایی ساختار ژنتیکی برای ترمیم سلول های معیوب اسپرم کاهش پیدا می کند.

این بدان معنی است که با بالا رفتن سن، از کیفیت اسپرم ها کم می شود. به همین دلیل احتمال اینکه مردان بالای پنجاه سال، صاحب فرزندانی با ناهنجاری ها یا بیماری های ژنتیکی شوند بیشتر است. هچنین برخی شواهد نشان می دهد با بالا رفتن سن پدر ممکن است ریسک سقط جنین افزایش پیدا کند.

۵- مواد غذایی ای که مردان می خورند تأثیری روی مایع منی آن ها ندارد

داشتن یک رژیم غذایی سالم برای سلامت عمومی بدن ضروری است اما این مسأله احتمالا روی اسپرم های مردان هم تأثیر می گذارد.

یک رژیم غذایی نامناسب می تواند از قابلیت حیات اسپرم ها کم کند، یعنی اسپرم ها نمی توانند آن قدری که باید سریع حرکت کنند چون نیروی کافی برای تولید انرژی ندارند.

از طرفی این تصور وجود دارد که مصرف بعضی از مواد غذایی روی مزه ی مایع منی تأثیر می گذارد. به گفته ی کارشناسان، بسته به مواد غذایی ای که مرد مصرف می کند مزه ی مایع منی او هم می تواند تغییر کند، اما این تغییر در مزه برای بیشتر افراد محسوس نیست.

۶- مقدار منی ای که در بدن مرد تولید می شود به میزان لذت بردن او از رابطه ی جنسی بستگی دارد

یکی از باورهای رایج اما اشتباهی که وجود دارد این است که اگر بعد از انزال یک مرد، منی کمی تولید شود، به این معنی است که او از رابطه ی جنسی اش زیاد لذت نبرده است. به همین ترتیب، بعضی تصور می کنند اگر هنگام انزال منی زیادی تولید شود، این مسأله کیفیت و لذت بخشی زیاد رابطه ی جنسی را نشان می دهد.

اما طبق گفته ی کارشناسان، این تصور کاملا اشتباه است. گرچه بدن بعضی مردان بعد از انزال مایع منی کمی تولید می کند و این مسأله کاملاً طبیعی است، اما کم بودن مقدار منی معمولاً به این معنی است که انزال قبل از آن رخ داده است که غده های تولید کننده ی منی به اندازه ی کافی تحریک شوند و فرصت آن را پیدا کنند که به تدریج منی بیشتری تولید کنند.

کلید حل این مسأله، تحریک ناقص است، یعنی حالتی که در آن مرد آماده ی انزال است اما خود مانع از وقوع آن می شود. با تکرار چندین باره ی چنین حالتی، علاوه بر مقدار مایع منی، میزان تحریک شدگی و فشار خروج منی هم افزایش پیدا می کند و در نتیجه، انزال به شکل قابل توجهی رخ می دهد.

نکته ی کلیدی این است که اگر از بابت مقدار مایع منی خود نگران هستید، روش تحریک تدریجی و به تأخیر انداختن انزال، احتمالاً برایتان کارساز خواهد بود.

۷- اسپرم ها مستقیم به سمت تخمک حرکت می کنند

وظیفه ی اصلی یک سلول اسپرم این است که با سرعت هر چه تمام تر، خود را به یک تخمک برساند، اما اسپرم ها معمولاً در یک مسیر مستقیم حرکت نمی کنند. در عوض، معمولاً یک مسیر پر پیچ و خم را تا رسیدن به خط پایان طی می کنند.

سلول های اسپرم با یک حرکت مارپیچ به سمت تخمک شناور می شوند. دم اسپرم، مانند دم سگ ها با شدت زیادی تکان می خورد و به این ترتیب اسپرم را در مسیر حرکتش پیوسته به جلو می راند.

این حرکت نامنظم بین تمامی سلول های اسپرم رقابت ایجاد می کند، یعنی اسپرمی که علیرغم این حرکت مارپیچ بتواند با بیشترین سرعت، زودتر از بقیه خودش را به تخمک برساند، می تواند آن را بارور کند.

۸- هرچه غلظت مایع منی بیشتر باشد، یعنی مرد قدرت باروری بیشتری دارد

غلظت مایع منی یک مرد لزوماً ارتباطی به قدرت باروری او ندارد. گرچه بعضی مردان ممکن است به خاطر رقیق تر بودن مایع منی خود و کمتر بودن غلظت آن نگران باشند، اما غلظت مایع انزال معمولاً هیچ ارتباطی به توانایی فرزند آوری یک مرد ندارد.

غلظت مایع منی به عوامل مختلف و زیادی بستگی دارد که اصلی ترین آن ها، مدت زمان تحریک شدن است. اگر آلت تناسلی مرد طی مدت کوتاهی تحریک شود و در نتیجه انزال سریع تر رخ دهد، غلظت مایع منی کاهش پیدا خواهد کرد.

علاوه بر این، مسائلی مانند رژیم غذایی و سلامت عمومی مرد هم می تواند روی مایع منی تأثیر بگذارد.

غده ی پروستات است که محتویات مایع منی را تعیین می کند. بنابراین اگر مردی بیمار باشد، کیفیت منی او هم تحت تأثیر این مسأله قرار خواهد گرفت.

۹- باردار شدن زن بیشتر از هر چیزی به مقدار مایع منی ای بستگی دارد که در بدن مرد تولید می شود

در بحث باردار شدن زن، مقدار مایع منی چندان اهمیتی ندارد.

چیزی که اهمیت دارد کیفیت و تمرکز اسپرم ها است. کار مایع منی فقط محافظت از اسپرم ها است، اما سلول های اسپرم فارغ از مقدار مایعی که آن ها را وارد بدن زن کرده، می توانند خود را شناکنان به هر جایی که باید برسانند.

این بدان معنی است که مایع انزال تا زمانی که به اندازه ی کافی اسپرم های باکیفیت داشته باشد، در مجموع فارغ از مقدارش، می تواند یک تخمک را بارور کند.

۱۰- شلوارها و لباس زیرهای تنگ هیچ تأثیری روی اسپرم های مردان ندارند

لباس های تنگ در حقیقت تأثیر قابل توجهی روی قدرت باروری مردان دارند. به گفته ی کارشناسان، سلول های اسپرم برای زنده ماندن به تعادل دمایی دقیقی نیاز دارند. لباس یا لباس زیری که به بیضه ها فشار وارد کند و آن ها را به بدن بچسباند، باعث بالا رفتن دمای داخلی بیضه ها می شود، در نتیجه کیفیت و کمیت اسپرم های درون آن ها کاهش پیدا می کند.

تحقیقات نشان می دهد ورزشکاران حرفه ای که برای تسکین عضلات خود حمام های داغ و طولانی می کنند، به دلیل برهم خوردن تعادل دمایی و افزایش دمای بیضه ها، قدرت باروری آن ها به میزان چشمگیری کاهش پیدا می کند. بنابراین، بدیهی است که لباس زیرهای تنگ برای استفاده ی روزانه مناسب نیستند.

۱۱- اسپرم همه ی مردان ویژگی ها و رفتارهای یکسانی دارد

اسپرم های هر مردی منحصر به خود او است. آن ها علاوه بر اینکه حامل اطلاعات ژنتیکی منحصر به فردی هستند، می توانند در هر مردی رفتار متفاوتی داشته باشند.

اسپرم ها رفتارهای بسیار متنوعی دارند. این مسأله به ژنتیک مرد، اینکه به بیماری یا ناهنجاری ای مبتلا باشد یا نه و کیفیت سیستم ایمنی بدن او بستگی دارد.

حفظ تناسب اندام و جلوگیری از بیمار شدن خود، می تواند این اطمینان را به مردان بدهد که نحوه ی رفتار اسپرم های آن ها به گونه ای خواهد بود که احتمال بارداری موفق و سالم بودن فرزندان شان افزایش پیدا می کند.

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.