×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

امروز : یکشنبه, ۶ فروردین , ۱۴۰۲  .::.   برابر با : Sunday, 26 March , 2023  .::.  اخبار منتشر شده : 0 خبر
گلپایگانی: قاطعیت و ساده‌زیستی دو ویژگی مهم اژه‌ای است

به گزارش«رهوا».  آیین تکریم و معارفه روسای قوه قضاییه صبح امروز برگزار شد.

در این مراسم که بدلیل رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی با حضور تعدادی از مسئولان عالی کشور برگزار شده است، حجت‌الاسلام والمسلمین محمدی گلپایگانی، آیت‌الله سیدابراهیم رئیسی، حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای، محمدباقر قالیباف، اسحاق جهانگیری و تعدادی از مقامات کشوری، لشکری و قضایی حضور دارند.

روز پنجشنبه دهم تیر، رهبر معظم انقلاب اسلامی در حکمی حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای را به ریاست قوه قضائیه منصوب کردند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در این حکم با تأکید بر اهتمام جدی به مأموریتهای دستگاه قضا در قانون اساسی و همچنین ادامه رویکرد تحولی و اجرای سند تحول موجود، «گسترش فناوریهای نوین در دستگاه قضایی»، «گماردن نیروهای کارآمد و جهادی در مسئولیتها»، «ارج نهادن به خدمات قضات پاکدامن و در عین حال برخورد قاطع با تخلفات» و «ارتباط با متن مردم» را از جمله انتظارات خود از رئیس جدید قوه قضائیه بیان کردند.

اژه‌ای سوابقی طولانی و نورانی در قوه قضائیه دارد

حجت‌الاسلام منتظری دادستان‌کل کشور در مراسم تودیع و معارفه رؤسای قدیم و جدید قوه قضائیه گفت: ۴ تقدیر و تشکر را تقدیم می‌کنم؛ اولاً تقدیر و تشکر از مقام معظم رهبری که برای دومین بار مدیریت عالی و ریاست قوه قضائیه را از درون قوه قضائیه انتخاب و انتصاب فرمودند. این حقیر دو بار افتخار مأموریت از ناحیه مقام معظم رهبری را در سال‌های ۷۶ و ۷۷ و ۸۶ و ۸۷ در مجموعه قوه‌ قضائیه داشته‌ام. یکی از انتظاراتی که مجموعه قوه قضائیه داشتند این بوده است که ریاست عالی و مدیریت عالی قوه قضائیه از درون قوه قضائیه انتخاب شود.

وی ادامه داد: خوشبختانه این انتظار بحق در دو سال و نیم قبل محقق شد و مدیریت عالی قوه قضائیه از درون مجموعه قوه قضائیه انتخاب شد که متأسفانه این دوران دوران کوتاهی بود و ریاست محترم قوه قضائیه آیت‌الله رئیسی منتخب مردم برای تصدی پست ریاست‌جمهوری شد. این انتظار بحقی که برآورده شد مجدداً برای دومین بار از ناحیه مقام معظم رهبری ریاست قوه قضائیه از درون قوه قضائیه با انتصاب و انتخاب حجت‌الاسلام و المسلمین محسنی‌اژه‌ای که دارای سوابق بسیار نورانی و طولانی و تجربیات گرانقدر از قوه قضائیه هستند از امروز تصدی این پست مهم را با انتخاب و انتصاب مقام معظم رهبری عهده‌دار خواهند شد.

دادستان‌کل کشور گفت: تقدیر و تشکر دوم بنده از حضور میهمانان و حضار گرامی است که دعوت ما را پذیرفتند و در این مراسم حضور پیدا کردند خصوصاً ریاست دفتر مقام معظم رهبری و ریاست محترم مجلس و معاون اول ریاست‌جمهوری و سایر مقامات. تشکر و تقدیر سوم بنده از ریاست محترم سابق قوه قضائیه و رئیس جمهور منتخب است که در راستای رهنمودهای رهبری معظم انقلاب در گام دوم بنای مستحکم تحول را با برنامه‌های جامع کوتاه، میان و بلند مدت بنا نهاد و ادامه و استمرار آن به‌وسیله حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی‌اژه‌ای که مورد اعتماد رهبری قرار گرفت با اقتدار و توان بیشتر و با توجه به تجربیات و سابقه ارزنده‌ای که در دستگاه قضائی داشتند شاهد مدیریت خود و ادامه‌دهنده این تحول خواهند بود.

منتظری ادامه داد: تشکر چهارم از همه همکاران عزیز و گرانقدرم از سراسر کشور در سطوح مدیریت عالی و میانی دستگاه قضائی که بیشترین تأثیر را در تحول داشتند و در این دوره شاهد بیشترین همکاری برای تحقق دستگاه قضائی عدالت‌محور و عدالت‌بستر و عدالت‌گستر بوده باشیم، این زمینه ارزنده‌ای است. کسی امروز سکاندار مدیریت اجرایی کشور می‌شود که آسیب‌ها و اشکالات و مشکلات دستگاه قضائی را می‌شناسد و انتظار داریم از رئیس‌جمهوری منتخب که در دولت انقلابی و جهادگونه خود در راستای رفع مشکلات دستگاه قضائی بیش از پیش کمک کنند و ما شاهد باشیم تعامل و همکاری و مساعدت سه قوه با یکدیگر، زندگی را برای مردم شیرین‌تر کنند و ان‌شاء‌الله گام‌های مؤثری برای مشکلات مردم برداشته خواهد شد.

گلپایگانی: قاطعیت و ساده‌زیستی دو ویژگی مهم محسنی اژه‌ای است

حجت‌الاسلام محمدی گلپایگانی، رئیس دفتر رهبر انقلاب در این مراسم ضمن بازخوانی حکم رئیس جدید قوه قضاییه اظهار کرد: ماه خرداد، ماه پربرکتی بود و ۲۸ خرداد از ایام الله بود. این انتخابات پرشور که قاطبه مردم با همه سختی ها، تنگی ها و گرفتاری هایشان به ندای ملکوتی رهبری پاسخ مثبت دادند و همه شاهد بودند که صف های طولانی برای شرکت در انتخابات در انتخابات به وجود آمد آن هم در حالی که بمباران تبلیغات علیه انتخابات انجام شده بود اما هیچ کدام بر مردم اثر نکرد.

رئیس دفتر مقام معظم رهبری ضمن تبریک به مردم و رهبری و برگزارکنندگان انتخابات خطاب به رئیس جمهور منتخب گفت: برای شما همین افتخار بس که حضرت آقا در حکمی که برای آقای اژه‌ای صادر کردند دوره شما را افتخارآمیز دانستند.

وی افزود: با اقدامات ایشان در قوه قضاییه مردم امیدوار شدند و با سفرهای پی در پی به استان های مختلف مردم را امیدوار کردند.

گلپایگانی با اشاره به کارنامه رئیس جدید قوه قضاییه گفت: ایشان مسئولیت‌های متعددی داشتند که در همه موفق بودند.

وی قاطعیت و ساده زیستی را دو ویژگی اصلی محسنی اژه ای برشمرد و گفت: قاطعیت همان چیزی است که امروز نیازمند آن هستیم. ایشان اگر بررسی کردند و دیدند کسی تخلف کرده، چشمهایش را می بندد و این در حکم ایشان نیز تأکید شده که باید با فساد و مفسدان برخورد شود.

رئیس دفتر مقام معظم رهبری افزود: ایشان با همه مسئولیت های سنگینی که داشتند اما همیشه زندگی طلبگی ساده‌ای داشته اند و این نیاز همه مسئولان ماست.

فیلم/ حکم رئیس جدید قوه قضائیه قرائت شد

با ابتکار عمل آقای اژه‌ای گام های خوبی در قوه قضاییه برداشته خواهد شد

آیت الله رئیسی رئیس جمهور منتخب و رئیس پیشین دستگاه قضا گفت: باید برای این انتصاب شایسته در دستگاه قضا تقدیر و تشکر کنم. ۳۶ سال است که از نزدیک با آقای اژه‌ای همکار هستم و ایشان یک قاضی توانمند و تواناست.

وی افزود: ایشان نسبت به دستگاه قضایی آشنا و دارای روحیه انقلابی است، تطورات زمانی ایشان را دچار چرخش نکرده است و بر مبانی و اصول انقلابی پایبند هستند.

رئیس جمهور منتخب خاطرنشان کرد: در دوران دو سال و اندی مسئولیت بنده ایشان در مسولیت معاونت اول قوه قضاییه هم نسبت به مدیریت در انتصابات و مدیریت نسبت به پرونده به مجموعه ارامش می‌داد و مشاوری امین برای همه قضات بودند و برای بنده جایگاهشان ارزشمند بود.

آیت الله رئیسی افزود: آقای محسنی در بسیاری از پیشرفت ها نقش داشتند و تلاش می‌کنند بی نام و نشان باشند یعنی کارشان باشد؛ اما نامشان نباشد.

رئیس جمهور منتخب خاطرنشان کرد: مدیران شجاع و خطرپذیر باید مورد حمایت همه دستگاه های کشور باشند. به نام دفاع از حقوق انسان و مردم باید تمام گام هایمان استوار باشد و تردید نداریم آینده بسیار درخشان است. برای برادر عزیزم آقای محسنی از خداوند متعال طلب توفیق دارم.

آیت الله رئیسی تاکید کرد: یقین دارم با ابتکار عمل آقای محسنی اژه‌ای و مدیران خوبی که داریم گام های خوبی در قوه قضاییه برداشته خواهد شد. دستگاه قضایی نیاز به یک تحول داشت و ان شالله سند تحول قضایی سال به سال ارتقا پیدا کند.

فیلم/ توصیف رئیسی از رئیس جدید قوه‌قضائیه

این دوره، دوره تحول و تعالی خواهد بود/ استقبال از نقد منصفانه

حجت الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای در این مراسم اظهار کرد: از رهبر معظم انقلاب که بار دیگر با اعتماد به نفرات داخل دستگاه قضایی رئیس قوه قضاییه را انتخاب کردند، تشکر می‌کنم.

وی افزود: اکنون به فضل پروردگار، سایر قوا و همکارانم در قوه قضاییه با قدرت و قوت این مسئولیت خطیر را دنبال خواهم کرد و از همه کسانی که در چند روز اخیر با اظهار محبت هایشان بنده را دلگرم کردند تشکر می‌کنم.

رئیس قوه قضاییه خاطرنشان کرد: از خداوند می خواهم درک صحیح شرایط، ادراک در عمل و توان تحمل این مسئولیت سنگین را به بنده عطا کنند و ان شا الله همکاری همکاران و سایر قوا پشتیبان ما خواهد بود.

وی با بیان اینکه محور کار ما سند تحول است و  این دوره دوره تحول و تعالی خواهد بود، ادامه داد: باید با وحدت و یکپارچگی تمام با مجلس، دولت، نیروهای نظامی و انتظامی بتوانیم قدم های بلندی برداریم.

حجت الاسلام والمسلمین محسنی اژه ای با اشاره به برنامه‌های خود گفت: عدل و عدالت در همه ساحت ها باید گسترش پیدا کند. مبارزه جدی تر، قاطع تر و بدون تبعیض با فساد در همه عرصه ها،  توسعه فناوری برای خدمت بهتر و ارزان تر، استفاده حداکثری از ظرفیت های مردمی برای اقدامات پیش رو باید مورد توجه قرار گیرد و سازو کار گسترش آزادی های مشروع ایجاد شود.

وی با اشاره به ضرورت ایجاد ساز و کار گسترش آزادی های مشروع گفت: این موضوع نیاز به سازوکاری دارد تا بتوانیم از این آزادی ها بیش از پیش دفاع کنیم. اگر آزادی های مشروع تبلیغ و گسترش پیدا کند خیلی از کارهای خلاف انجام نمی شود.

رئیس قوه قضاییه یادآور شد: هنوز جا دارد مردم، خانواده بزرگ قوه قضاییه را آنگونه که هست بشناسند. باید از قوه قضاییه صیانت کامل صورت گیرد چرا که اگر کوچکترین لکه‌ای در این قوه وجود داشته باشد بلافاصله دیده می‌شود. در مورد تظلم خواهان و افرادی که با قوه قضاییه سر و کار دارند باید تکریم صورت گیرد. باید بستری فراهم شود که بشود به این افراد سرویس مناسب داد و قوه قضاییه ملجا و پناه هر تظلم خواه و همه مردم باشد، تاکید می‌کنم همه مردم.

حجت الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای گفت: باید به کسانی که نه زبان گفتن دارند و نه پای آمدن، نگاه و کمک ویژه داشته باشیم. الان افرادی هستند که نمی توانند وکیل بگیرند و از طرفی به قانون هم آشنا نیستند، این افراد توان پرداخت پول به وکیل و کارشناس هم ندارند بنابراین ما باید نگاه ویژه ای نسبت به این قشر داشته باشیم و در این مرحله دولت و مجلس حتما باید کمک کنند.

وی تاکید کرد: از همه رسانه ها و صاحبان تریبون استمداد کمک دارم. از نقد منصفانه صاحبان نظر استقبال می‌کنم و تقاضا دارم به ما کمک کنند و یاریمان دهند.

فیلم/ اژه‌ای: از اعتماد رهبرانقلاب سپاسگزارم

دوران جدید حکمرانی آغاز شده است/ حل مشکلات، توقع به‌حق مردم است

محمدباقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی پیش از ظهر امروز(دوشنبه، ۱۴ تیر ۱۴۰۰) در مراسم تودیع و معارفه رؤسای قدیم و جدید قوه قضاییه، در سخنانی، اظهار کرد: سند تحول قوه قفضاییه مورد تأکید مقام معظم رهبری بوده که انشاء‌الله این سند در دوره جدید نیز پیگیری و اجرا خواهد شد و با شناختی که از آقای محسنی‌اژه‌ای نیز دارم، سند تحول قضایی با قدرت بیشتری ادامه خواهد یافت.

وی با اشاره به وضعیت معیشتی و اقتصادی مردم، گفت: واقعیت تلخی است که امروز در کشور در شرایط سختی به سر می‌بریم و شرایط بر مردم و به خصوص محرومین و مستضعفین سخت‌تر است.

رئیس مجلس با بیان اینکه زندگی امروز به مردم، هم از بُعد مسائل اقتصادی و چه حوزه سرمایه‌گذاری دچار آسیب‌هایی شده است و این آسیب‌ها برای محرومی بیشتر است.

قالیباف با تأکید بر اینکه امروز در شرایطی خوبی در حوزه مسائل اجتماعی و سرمایه‌ اجتماعی که همان اعتماد مردم است، نیستیم، اظهار کرد: این واقعیت تلخی است که باید بپذیریم.

وی تأکید کرد: خدا را شاکریم که دوره جدیدی از حکمرانی و اداره کشور آغاز شده و در آستانه شروع به کار در دوره جدیدی هستیم؛ این فرصت، برای خدمت به مردم و حل مشکلات، بسیار کم‌نظیر است، این توقع به حق مردم از ماست و هیچ بهانه‌ای مردم از ما نخواهند پذیرفت، این وظیفه برای حل مشکلات مردم و کشور بر دوش همه ماست.

رئیس نهاد قانونگذاری کشور ادامه داد: امروز هیچ بهانه‌ای برای عدم موفقیت نیست، ما همه ملزم به کارآمدی و پاسخگویی در مقابل مردم، رهبر معظم انقلاب و پیشگاه خدا و ما مکلف به اثبات کارآمدی دین در اداره جامعه هستیم؛ ما مکلفیم که با کارآمدی و پاسخگویی بتوانیم ثبات اقتصادی و امید و نشاط را در جامعه گسترش دهیم.

قالیباف با تأکید بر اینکه اساس ظرفیت‌های کشور در اختیار دولت و قوه مجریه است، افزود: این نکته روشن و مشخص است، اما دو قوه دیگر باید مسیر قوه مجریه را برای حل مشکلات کشور، تکمیل کنند، این فعالیت‌ها، نقش کلیدی در همدلی و هم‌افزایی برای این کارآمدی و پاسخ‌گویی دارند.

وی اضافه کرد: امروز آثار این همدلی و همکاری، نه تنها در حد سران سه قوه، بلکه باید تا آخر رده‌های سطوح مسئولیت، از جمله، بخشداری‌های و  فرماندازی‌ها دیده شود، باید با  ارتباط وثیق با مردم  و هوشمندسازی، در جهت کارآمدی و پاسخگویی اقدام کنیم.

رئیس مجلس با تأکید بر اینکه امروز حاشیه‌روی و حاسیه‌شازی برای حل مشکلات مردم گناه نابخشودنی است، گفت: این حاشیه‌سازی‌ها و حاشیه‌روی‌ها، کام مردم را تلخ خواهد کرد،  مردم این را از ما قبول نخواهند کرد.

قالیباف با بیان اینکه همکاری و همدلی بین سران قوا منافاتی با استقلال قوا ندارد، افزود: استقلال قوا براساس قانون اساسی، قانونی است، همه باید این را رعایت کنند؛ اختلف سلیقه امری طبیعی است، اما مهم این است که این اختلاف سلایق به خروجی یکپارچه برای حل مشکلات مردم منجر شود، ما باید به سنت‌های الهی باور و ایمان داشته باشیم و اهداف و نیت‌های‌مان برای خدا و مدرم باشد.

رئیس قوه مقننه کشور در پایان خاطرنشان کرد: جنس کارهای ما باید از جنس کارهای جهادی و پرتلاش باشد، باید هم خوب کار کنیم و هم کارِ خوب کنیم که اثربخشی آن را در جامعه ببینیم، مشروعیت واقعی ما مسئولان نظلام وابسته به نقش‌مان در زمینه عدالت و عدالت‌گستری است که امیدوارم در این مسیر حرکت کنیم، البته گام دوم انقلاب و جوانگرایی نیز با حرکت در همین مسیر محقق می‌شود.

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.