×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

امروز : سه شنبه, ۸ خرداد , ۱۴۰۳  .::.   برابر با : Tuesday, 28 May , 2024  .::.  اخبار منتشر شده : 16 خبر
چگونه سرنخی ساده باعث شناسایی محل اختفای رهبر جدید داعش شد؟
محمد اسماعیلی

به گزارش«رهوا».بیش از یک هفته پیش بود که ۲۴ نیروی ویژه آمریکایی با پشتیبانی جت های جنگنده و هلیکوپترهای توپ دار با حمله به محل اختفای ابو ابراهیم الهاشمی القریشی ، رهبر جدید داعش پس از کشته شدن ابوبکر البغدادی در روستای عتمه در شمال غربی سوریه و در شهر ادلب توانستند یکی دیگر از رهبران این گروه تروریستی را حذف کنند هر چند القریشی با منفجر کردن بمبی که در خانه اش کارگذاری شده بود به زندگی خود و خانواده اش پایان داد.

اما نیروهای آمریکایی چطور توانستند  محل ابو ابراهیم الهاشمی القریشی را شناسایی کرده و شبانه خانه او را محاصره کنند؟

چگونه آمریکایی های محل اختفای رهبر داعش را پیدا کردند؟

ابو ابراهیم الهاشمی القریشی رهبر داعش

پس از دو سال جستجو برای رهبر جدید فراری داعش، پاییز سال گذشته سرنخ مهمی بدست آمد وقتی یک پهپاد جاسوسی ایالات متحده مردی ریشدار را در حال حمام کردن روی سقف ساختمانی سه طبقه در شمال غرب سوریه مشاهده کرد.

این مرد پای راستش را از دست داده بود. این مشکل جسمی با توصیفاتی که جاسوسان آمریکایی و متحدانشان از رهبر جدید داعش در اختیار داشتند همخوانی داشت و او نیز کسی نبود جز ابو ابراهیم الهاشمی القریشی که جانشین ابوبکر البغدادی شده بود.

تحلیل گران اطلاعاتی به سرعت دوربین های هوایی تجسسی و سنسورهای استراق سمع را در آسمان و بالای سقف آن خانه و فضاهای اطرافش کار گذاشتند.

در عرض چند هفته، مقامات رسمی آمریکایی به این نتیجه رسیدند صحت اطلاعاتی کوچک که توسط یک خبرچین به دست آن ها رسیده بود به کمک سنسورهایی که در آسمان قرار داشت تایید شده است.

چگونه آمریکایی های محل اختفای رهبر داعش را پیدا کردند؟

همین اطلاعات بود که در نهایت به حمله کماندوهای آمریکایی در طول شب به خانه القریشی و کشته شدن او و همسر و فرزندانش منجر شد.

القریشی که ۴۵ سال داشت در عراق متولد شده و در حمله هوایی نیروهای آمریکایی به منطقه ای در نزدیکی موصل در سال ۲۰۱۵ یک پایش را از دست داده بود.

یکی از مقامات نظامی آمریکا در این باره گفته است: «در سال ۲۰۱۵ یک بار به سمت او شلیک کردیم. او از اولین روزهای این عملیات در فهرست هدف ما قرار داشت».

انفجاری که باعث مرگ القریشی در جریان حمله نیروهای آمریکایی شد در اثر انفجار بمبی بود که این تروریست برای ویران کردن طبقه سوم خانه محل اختفایش تعبیه کرده بود.

این انفجار آن قدر مهیب بود که اکنون مقامات آمریکایی بر این باورند که قدرت انفجاری آن باعث مرگ کودکی در طبقه دوم ساختمان شده است زیرا هیچ تبادل آتشی بین والدین وی و کماندوهای آمریکایی صورت نگرفته بود.

چگونه آمریکایی های محل اختفای رهبر داعش را پیدا کردند؟

پنتاگون مرگ هفت نفر را در این حمله تایید کرده که شامل ۴ غیرنظامی و ۳ شبه نظامی داعش بودند هر چند بعدها جسدهای بیشتری از زیر آوار بیرون کشیده شد.

نیروهای امداد تعداد کشته شدگان را دستکم ۱۳ نفر اعلام کرده و مدعی شدند در میان آن ها زن و بچه نیز بوده است. بایدن می گوید که به نیروهایش دستور داده بود تا رهبر داعش را زنده دستگیر کنند و انفجار خانه کار نیروهای آمریکایی نبوده است.

پنتاگون می گوید که در جریان این عملیات ۱۰ نفر از جمله ۸ کودک را با موفقیت تخلیه کرده بود. این عملیات دو ساعته در روستای عتمه در نزدیکی مرز ترکیه و تنها چند روز پس از آن اتفاق افتاد که نیروهای آمریکایی به کمک نیروهای کرد سوریه رفته بودند تا زندانی در شهر حسکه که به کنترل شبه نظامیان داعش درآمده بود را از آن ها پس بگیرند. در عملیات بازپس گیری این زندان صدها نفر از طرفین کشته شدند هر چند بیشتر آن ها را شبه نظامیان داعش و افراد غیرنظامی تشکیل می دادند.

چگونه آمریکایی های محل اختفای رهبر داعش را پیدا کردند؟

 

علیرغم کاهش قدرت و استعداد نفری داعش، سازمان ملل در گزارش ضد تروریسم خود مدعی شده که این گروه هنوز هم بین ۶,۰۰۰ تا ۱۰,۰۰۰ نیرو تنها در سوریه و عراق در اختیار دارد.

هفته اخیر نیز وزارت امور خارجه آمریکا جایزه ای ۱۰ میلیون دلاری را برای هر اطلاعاتی که منجر به شناسایی یا محل اختفای صناع الله غفاری رهبر دولت اسلامی شاخه خراسان که شاخه داعش در افغانستان است در نظر گرفت.

عملیات شناسایی محل اختفای القریشی به رهبری نیروهای دلتا فورس و سپتامبر گذشته آغاز شده بود پس از آنکه خبرچین ها از اختفای رهر داعش در طبقه بالای خانه ای در شمال غربی سوریه خبر دادند.

نیروهای شرکت کننده چندین بار عملیات خود را تمرین کرده  و پس از ساخت مدلی کوچک از ساختمان سه طبقه مذکور، نیروها به خوبی برای این عملیات آماده شده بودند.

اواخر دسامبر بود که کماندوها آماده شده و جو بایدن نیز دستور حمله را صادر کرده بود اما شرایط نامساعد جوی و تمایل مقامات آمریکایی به انجام عملیات در شبی که ماه در آسمان نباشد باعث شد این عملیات تا دوم فوریه به تعویق بیفتد.

در آن شب هلیکوپترهای نظامی آمریکایی از پایگاهیدر شمال شرقی سوریه که متعلق به نیروهای دموکراتیک سوریه بود برخاسته و چندین بار در طی این مسافت ۸۰۰ مایلی سوختگیری مجدد انجام دادند.

مقامات آمریکایی مدت کوتاهی قبل از شروع عملیات؛ در این مورد به اسراییلی ها، ترکیه و روسیه اطلاع داده بودند. مقامات آمریکایی پیش از این گفته بودند که القریشی که با نام حاجی عبدالله نیز شناخته می شد، همراه با همسر و دو فرزندش در طبقه سوم این ساختمان زندگی می کند. او تنها در مواردی نادر و برای حمام کردن روی سقف، از چهارچوب خانه خارج می شد و یکی از معاونانش که در طبقه دوم ساختمان زندگی می کرد محافظت می شد، کسی که از طریق گروهی از دستیارانش، دستورات القریشی را به شاخه های این گروه در سوریه، عراق و دیگر نقاط جهان منتقل می کرد. یک خانواده سوری که ظاهراً هیچ ارتباطی با این گروه تروریستی نداشتند نیز در طبقه اول این ساختمان زندگی می کردند.

پس از رسیدن نیروهای کماندو به اطراف ساختمان دقایقی پس از نیمه شب، به زبان عربی به ساکنان هر سه طبقه هشدار داده شد که ساختمان را تخلیه کنند و در این شرایط بود که یک مرد و زن و چهار فرزندشان از طبقه اول ساختمان فرار کردند.

انفجار بزرگی که بسیار بزرگتر از انفجار یک کمربند انتحاری است، در طبقه سوم خانه اتفاق افتاد. این انفجار چنان بزرگ و مهیب بود که تمامی اجساد، از جمله جسد القریشی، تکه تکه شده و از پنجره ساختمان به بیرون پرتاب شد.

اگر چه بایدن در نشست خبری خود مدعی شد که القریشی با منفجر کردن بمب باعث کشته شدن خود و خانواده اش شده اما مقامات نظامی آمریکا مدعی هستند که هیچ سندی دال بر اینکه القریشی خودش این بمب را منفجر کرده در دست ندارند.

آن ها تصریح کرده اند که کماندوهای آمریکایی به طبقه سوم ساختمان حمله نکرده یا هیچ مواد منفجره ای به کار نبرده اند.

چگونه آمریکایی های محل اختفای رهبر داعش را پیدا کردند؟

 

بعد از انفجار بود که کماندوها وارد ساختمان شده و با معاون القریشی و همسرش وارد درگیری شدند،

زن و شوهری که همراه با فرزندانشان در طبقه دوم ساختمان سنگر گرفته بودند.

در نتیجه تیراندازی ها هر دوی آن ها همراه با یکی از فرزندانشان کشته شده و چهار فرزند دیگرشان به سلامت تخلیه شدند.

بعد از عملیات، از ساکنان طبقه پایین ساختمان در مورد هویت ساکنان دو طبقه دیگر بازجویی شده ولی آن ها مدعی شدند که هیچ اطلاعی از هویت این دو خانواده نداشته اند.

چهار فرزند معاون القریشی که زنده تخلیه شده بودند شامل دو پسر- یک نوزاد و یک پسربچه دو ساله- و دو دختر ۳ و ۱۲ ساله بودند.

گفته می شود این فرزندان تحویل خانواده طبقه پایین شده و روز بعد اعضای تحریر الشام آن ها را با خود بردند.

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.