×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

به گزارش«رهوا».منابع عراقی از سفر غیر منتظره «مایک پمپئو» وزیر خارجه آمریکا به عراق شب گذشته- سه شنبه- و نشست سریع و اضطراری  با «عادل عبدالمهدی» نخست‌وزیر و «برهم صالح رئیس‌جمهوری عراق خبر داده و گفته اند که این سفر پیامی برای ایران است.

پایگاه خبری «المعلومه» در این باره گزارش داد که این سفر با تحولات خطرناک منطقه به ویژه موضوع نزاع بین تهران و واشنگتن بی ارتباط نیست و البته از تمایل آمریکا برای مشارکت در پروژه‌های انرژی حکایت دارد.

عماد علو کارشناس مسائل مبارزه با تروریست در این بارره گفت: کوتاهی این سفر وزیر خارجه آمریکا حکایت از اهمیت موضوع دارد به نظر می رسد وی به بغداد آمد تا از طریق عراق به تهران پیام دهد که ما در برخورد با ایران در صورت تهدید مصالحمان جدی هستیم.

 

 

به گفته این کارشناس، او از مسولان عراقی خواست ضمن توقف تهدید بقای نیروهای آمریکایی در عراق توسط نمایندگان پارلمان، از مصالح آمریکا در مقابل تهدیدات ایران محافظت کنند. البته بر اساس داده‌های موجود،‌ آمریکا نمی‌تواند وارد جنگ با ایران شود چرا که به خوبی از قدرت ایران و توان این کشور برای هدف قرار دادن منافع آمریکا و اسرائیل در منطقه خاورمیانه آگاه است.

اما درباره دیدار پمپئو از عراق نیز باید گفت که آمریکا به خوبی از میزان قدرت گروه‌های مقاومت در این کشور آگاه است و بنابراین، گوئی وی به بغداد آمده تا پیام‌هایی را به عراق برای ارسال به ایران ارائه داده و تأکید کند که آمریکا از گزینه نظامی علیه ایران استفاده نمی‌کند.

 

 

اما روی دیگر این سفر بحث اقتصادی است این که پمپئو برای انجام معاملات تجاری در زمینه انرژی به عراق سفر کرده است که شخص وی نیز پس از بازگشت از بغداد مدعی شد که با مقام‌های عراقی درباره نیازهای این کشور در زمینه انرژی، زیر ساخت‌ها و به ویژه در زمینه برق،‌  نفت و گاز طبیعی و همچنین راهکارهای اقدام شتابنده برای بهبود شرایط زندگی مردم رایزنی کرده است.