×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

امروز : یکشنبه, ۳۱ تیر , ۱۴۰۳  .::.   برابر با : Sunday, 21 July , 2024  .::.  اخبار منتشر شده : 0 خبر
نه سلطه را می‌پذیریم و نه از استقلالمان دست برمی داریم

به گزارش«رهوا»، آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی رئیس جمهور طی سخنانی به مناسبت چهل و سومین سالگرد پیروزی انقلاب ضمن تبریک ۲۲ بهمن‌ ماه روز پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی افزود: یاد امام و شهدای عالیقدر انقلاب اسلامی را گرامی می‌دارم و به ارواح بلندشان درود می‌فرستم. برای جانبازان و ایثارگران عزیز از خداوند متعال طلب عافیت دارم.

رئیسی خاطر نشان کرد: ۲۲ بهمن یوم الله است. همه روزها روزهای خداست. همه شب‌ها شب‌های خداست. همه ما برای خدا هستیم. اما چرا یک روز یوم‌الله می‌شود؟

آیت الله رئیسی با طرح این پرسش که چطور جلوه قدرت الهی در یک روز از غیر مجاری عادی آن روز را روز خدا می‌کند؟، گفت: روز ۲۲ بهمن جلوه قدرت الهی به دست توانای مردم بزرگ ایران و با رهبری امام عظیم‌الشأن‌مان بود.

وی ادامه داد: در روز ۲۲ بهمن قدرت الهی همه را خیره کرد که چگونه ممکن است ملتی با اتکال به خدا و با اعتماد به نفس به میدان بیاید و حکومتی که مورد حمایت قدرت‌های بزرگ و سلطه‌گر است، کنار بزند و با اراده خود حکومتی به نام دین و ارزش‌های الهی برپا کند. این دست قدرت لایزال الهی بود.

رئیسی در ادامه عنوان کرد: باید شعارهایی که در ۲۲ بهمن ۵۷ بر زبان مردم جاری شد امروز نیز بر زبان‌ها جاری باشد. اگر آن روز «نه شرقی، نه غربی جمهوری اسلامی» طنین انداز شد، امروز هم باید طنین‌انداز شود.

رئیس جمهور در بخش دیگری از سخنانش تاکید کرد که ما نه سلطه را می‌پذیریم و نه از استقلالمان دست برمی داریم و نه حاضریم نسبت به کسی در عالم ظلم کنیم، بنابراین اینها جزو اصول است و همچنان هم پایدار است.

وی ادامه داد: ارزش ها در نظام اسلامی ارزش‌هایی هستند که ثابت بوده و همواره تغییر نمی‌کنند لذا ایرانی در هرکجای عالم به این انقلاب افتخار می‌کند و می‌بینید که امروز نه فقط مردم مسلمان در عالم بلکه مردم غیر مسلمان اعم از آزادیخواه و عدالت خواه در عالم و همچنین محرومان و مستضعفان به این انقلاب عشق می ورزند. آنها زمانی که با شما مواجه می‌شوند می‌گویند به انقلاب و امام شما عشق می‌ورزیم، اینها برای این است که شعار انقلاب فطری و جهان شمول است و همه به این شعارها پایبندند.

وی گفت: مفتخریم در دولت مردمی جمهوریت و عدالت را به عنوان دو اصل قرار دادیم. امروز نه فقط ملت بزرگ ایران بلکه به ملتهای جهان به این انقلاب سخت امیدوارند و آنچه که امروز همگان می خواهند این است که انقلابی بودن این نظام همچنان حفظ شود و در گذشت زمان و تطورات دچار فراز و فرود نشود.

رئیس جمهور در ادامه عنوان کرد: روحیه انقلابی، نگاه انقلابی و عمل انقلابی و پایبندی به این مبانی همچنان مورد تأکید مردم در سراسر عالم است که این انقلاب باید همواره برای نجات انسان و برای اینکه پرچم به دست حجت خدا از قبلی است برسد، بماند.

وی با اشاره به وحدت ایجاد شده در انقلاب، گفت: همه سلایق به دور از اختلافات نباید بگذارند وحدت خدشه‌دار شود.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه انقلاب اسلامی، اخلاق، عقلانیت، عدالت، آزادی، عزت ملی و برادری، نفی سلطه و ظلم را فریاد می زند، گفت: ارزش ها همواره در نظام اسلامی ثابت و تغییر ناپذیر است که مردم بر آنها تأکید کردند.

وی با بیان اینکه انقلاب اسلامی ثمره حضور و بروز دست قدرت الهی بود که توسط ملت ایران رقم خورد، اظهار داشت:‌ شعارهای انقلاب اسلامی هم فطری و هم جهان پسند است.

رئیسی تصریح کرد: این انقلاب انقلاب غیر طبقاتی است و همه مردم به معنای واقعی کلمه از همه طبقات حضور دارند. از دیگر عناصر هویت ساز انقلاب استقلال است، آزادیخواهانه بودن و عدالت طلبانه بودن این انقلاب است.

رئیس جمهور در ادامه با اشاره به اینکه این انقلاب در درون خود عدالتخواه است و عدالت طلب، گفت: هیچ زمان نمی‌توان عنصر عدالت را از انقلاب اسلامی جدا کرد زیرا در درون انقلاب اسلامی عدالت خواهی، عدالت‌طلبی و ضد ظلم و ضد فساد بودن و ضد استکبار بودن نهادینه شده است. یعنی هاضمه انقلاب شکوهمند اسلامی فساد و ظلم نمی‌پذیرد مثل کسی است که غذای مسمومی می‌خورد و هاضمه او سم را نمی‌پذیرد همچنان هاضمه انقلاب اسلامی نمی‌تواند ظلم و فساد را بپذیرد.

رئیسی با اشاره به اینکه عناصر هویت ساز انقلاب اسلامی باید دقیق شناخته شوند، گفت: جهاد تبیین را رهبری امر فرمودند و همه ما جهاد تبیین را به همه رسانه‌ها و صاحب نظران ابلاغ کردیم و این از اموری است که بسیار ضرورت دارد و ابعادش باید همچنان بیان شود.

وی خاطرنشان کرد: عناصر هویت انقلاب اسلامی عناصر هویت ساز دین هستند؛ دین در عرصه زندگی انسان معاصر است که می‌خواهد همه شئون بر اساس دین و آموزه های دینی اداره شود؛ لذا مردمی بودن یکی از عناصر هویتی انقلاب اسلامی است.

رئیسی با تاکید بر اینکه انقلاب اسلامی در درون خود ضد ظلم و ضد فساد است، گفت: رژیم ستمشاهی رژیمی مظهر تام و تمام وابستگی استبداد و دیکتاتوری بود که قدرت‌های سلطه‌گر با گردنکشی در مقابل خواست مردم به انواع فسادها و ظلم به مردم کشور آلوده بود و انقلاب اسلامی آمد که این رژیم فاسد و مورد حمایت قدرت‌های سلطه‌گر را از میان بردارد و نظامی مبتنی بر دین و آنچه که مردم بارها فریاد کردند، «استقلال، آزادی، جمهوری اسلامی»‌ برپا کند.

رئیس جمهور خاطرنشان کرد: آنچه مشخص است این است که شعارهای انقلاب اسلامی شعارهایی فطری و مربوط به فطرت همه انسان هاست و همچنین جهانی است و همه می پسندند.

رئیسی تصریح کرد: انقلاب اسلامی آنچه را که فریاد می‌زند سخنش آزادی، اخلاق، عقلانیت و عدالت است و انقلاب عبارت است از استقلال و عزت ملی، برادری، نفی سلطه و ظلم. اینها شعارهایی است که جلوه گر است.

رئیسی در ادامه عنوان کرد: تمام روابط اجتماعی، اقتصادی، سیاسی، سیاست داخلی و سیاست خارجی ما باید در محور عدالت شکل بگیرد، عدالت به معنای محوری که هدف مهم انقلاب اسلامی بود.

وی ادامه داد: ما امروز مفتخریم که در دولت مردمی، «جمهوریت، مردمی بودن و عدالت» را به عنوان محورهای اساسی قرار دادیم و خود را موظف می‌دانیم برای اصلاح امور، مردم میدان پیدا کنند. لذا باید به مردم توجه شود و اصل و اساس قرار گیرند.

رئیس جمهور با اشاره به اینکه عده‌ای گاهی من را در برخی رسانه‌ها مورد سوال قرار می‌دهند که فلانی چرا در اجتماعات می‌رود، باید گفت که بی‌توجهی به مردم بی توجهی به انقلاب اسلامی است؛ مردم پیوند اساسی با انقلاب اسلامی دارند به نحوی که امروز اگر به مردم بی توجهی شد و از آنها دور شد در حقیقت از انقلاب شکوهمند اسلامی دور شدیم.

وی در ادامه سخنانش یادآور شد: «عدالت»‌ به عنوان محور کار دولت و به عنوان محوری ترین دوره تحول در این دوره شناخته می‌شود که همواره باید مورد تاکید قرار گیرد.

رئیسی از جمله عناصری که در مکتب سیاسی امام و رهبری مهم است را ضد ظلم و ضد استکباری بودن دانست و گفت: در مکتب سیاسی امام و رهبری، استقلال به معنای واقعی کلمه اجرای شده است و خوشبختانه امروز در استقلال سیاسی راه هایی پیمودیم که کار را به جایی رسانده که همه در جهان می‌دانند که مستقل ترین کشور در این کره زمین، جمهوری اسلامی ایران است.

رئیس جمهور در همین راستا اظهار داشت: همه هم این را می‌دانند و اعتراف می‌کنند که کشوری که حرف اول را در منطقه می‌زند و با استقلال در مجامع بین‌المللی اظهار نظر کرده و همیشه روی پای خود ایستاده است ایران است که نه سلطه می‌پذیرد و نه به هیچ عنوان ظلم به دیگران را روا می‌دارد.

وی بر همین اساس اضافه کرد: نسبت به استقلال اقتصادی در دولت کارهایی انجام شده است اما راه بسیار داریم چرا که باید استقلال اقتصادی را هم بتوانیم به مثابه استقلال سیاسی در کشور داشته باشیم.

رئیسی با اشاره به اینکه همه ظرفیت‌ها برای استقلال اقتصادی کشور آماده است، گفت: امارهای غلط و برخی دلهره‌ها و نسخه‌هایی که تناسبی با نسخه های انقلابی اسلامی نداشت موجب برخی عقب‌ماندگی‌ها شده است؛ بنابراین نگاه کردن به دست بیگانگان -که آنها کاری انجام دهند- باعث مشکلاتی شده است، اما به لطف خداوند و با همت مردم و با خدمتگزاری دولت انشاالله در جهت استقلال اقتصادی و عمل به نسخه نجات‌بخش اقتصاد مقاومتی گام‌های بلندی برداشته خواهد شد.

رئیس جمهور همچنین با اشاره به اینکه امام و رهبری همواره بر انسجام و وحدت ملی تاکید می‌کنند، گفت: زیر پرچم این کشور و این نظام همه سلایق باید به دور از هر گونه اختلافات نگذارند این وحدت و انسجام خدشه‌دار شود.

وی در ادامه عنوان کرد که پیشرفت کشور در گرو وحدت و انسجام ملی است و همه کسانی که دل در گرو به انقلاب و اهداف بلند انقلاب اسلامی دارند بدانند که پیشرفت کشور در گرو انسجام و وحدت است.

رئیسی با اعتقاد بر اینکه رفع مشکلات و توجه به ظرفیت‌های بسیار کشور بسیار کمک کننده است، توجه به اقتصاد ملی و اقتصاد مقاومتی در رفع مشکلات فرهنگی آسیب‌های اجتماعی را از جمله مواردی خواند که باید مورد توجه قرار گیرد.

وی با اشاره به اینکه مسائل اقتصادی مردم عزیزمان را رنج می‌دهد،‌گفت: در این حوزه برنامه‌ریزی شده و گام‌هایی مقدماتی برداشته شده است و انشاالله گام‌های بسیاری در پیش داریم که با همت مردم انجام خواهند شد.

رئیسی با اشاره به اینکه ۲۲ بهمن پیام امید به ملت ایران، همه مستضعفان و محرومان عالم و پیام یاس و ناا میدی به سطله‌گران و ظالمان در عالم است،‌ گفت: آنچه در اطراف خود می‌بینید، بیداری اسلامی است. در دهه اول انقلاب دشمنان می‌خواستند انقلاب و نظام پا نگیرد، آن‌ها خواستند نشد، اما شما خواستید و شد. در دهه دوم دشمنان می‌خواستند نظام تثبیت نشود، اما شد.

وی همچنین اشاره کرد که در دوره سوم و توسعه می‌خواستند پیام انقلاب در مرزها محصور بماند، اما پیام انقلاب صادر شد. در دوره چهارم اما آن‌ها می‌خواهند نشود، اما اراده شما مردم تحقق پیدا خواهد کرد.

رئیسی با اشاره به اقدامات صورت گرفته دولت در حوزه کرونا، عنوان کرد: مردم از کرونا رنج می‌بردند، اما امروز با کمک خدای متعال شرایط متفاوت شده است. شرایط کالاهای اساسی نگران‌کننده بود. امروز هیچ نگرانی در مورد کالاهای اساسی وجود ندارد. شرایط کشور زمانی به سمت تولید خواهد رفت که اساس بر ظرفیت‌ها باشد. ظرفیت‌ها شناسایی شده و همه به سمت تولید حرکت داده خواهد شد. اگر سرمایه‌گذاری شود، رشد اقتصادی بیشتر خواهد شد.

رئیسی بیان داشت: در این میان کسانی هستند که می‌خواهند مردم را نگران کنند.این دولت آمده تا فساد، بی‌عدالتی، رشوه و روابط ناسالم نباشد. ما با همه قدرت در برابر رانت‌خواری‌ها و مفسدان خواهیم ایستاد و ریشه آن‌ها را خواهیم کند. نظام عادلانه در تولید، توزیع، پرداخت، جذب و ارتقای کارکنان و در همه شئون اجرایی خواهیم کرد. من مصمم هستم در این میدان به هیچ عنوان اجازه ندهم کوچکترین بی‌عدالتی مردم عزیز را نگران کند. امید ما بعد از خدا به حضور شما مردم در صحنه است.

رئیس‌جمهور کشورمان خاطرنشان کرد: روابط‌مان در سیاست خارجه متوازن است. نگاه به غرب کشور را نامتوازن کرده است. باید به همه کشورها به ویژه همسایگان نگاه ویژه داشته باشیم. اما امیدمان به خدا و مردم است و هرگز امیدی به وین و نیویورک نداریم.

وی گفت: ما به آینده بسیار امیدوار هستیم. این امیدواری در شعار نیست و هر روز که می‌گذرد امیدوارتر می‌شویم. به رهبری نیز گفتم. من ظرفیت‌ها، نیروهای مصمم جوان و فرهیختگان را که می‌بینم به آینده امیدوارتر می‌شوم. آینده بسیار روشن و امیدوارکننده است.

رئیسی با اشاره به اینکه ۲۲ بهمن پیام امید به ملت ایران، همه مستضعفان و محرومان عالم و پیام یاس و نا امیدی به سطله‌گران و ظالمان در عالم است،‌ گفت: آنچه در اطراف خود می‌بینید، بیداری اسلامی است. در دهه اول انقلاب دشمنان می‌خواستند انقلاب و نظام پا نگیرد، آن‌ها خواستند نشد، اما شما خواستید و شد. در دهه دوم دشمنان می‌خواستند نظام تثبیت نشود، اما شد.

وی همچنین اشاره کرد که در دوره سوم و توسعه می‌خواستند پیام انقلاب در مرزها محصور بماند، اما پیام انقلاب صادر شد. در دوره چهارم اما آن‌ها می‌خواهند نشود، اما اراده شما مردم تحقق پیدا خواهد کرد.

رئیس جمهور همچنین ابراز امیدواری کرد که امروز هیچ نگرانی در مورد کالاهای اساسی وجود ندارد. شرایط کشور زمانی به سمت تولید خواهد رفت که اساس بر ظرفیت‌ها باشد.

رئیسی بر همین اساس اضافه کرد: ظرفیت‌ها شناسایی شده و همه به سمت تولید حرکت داده خواهد شد. اگر سرمایه‌گذاری شود، رشد اقتصادی بیشتر خواهد شد.

رئیسی با اشاره به اقدامات صورت گرفته دولت در حوزه کرونا، عنوان کرد: مردم از کرونا رنج می‌بردند، اما امروز با کمک خدای متعال شرایط متفاوت شده است. شرایط کالاهای اساسی نگران‌کننده بود.

رئیس جمهور همچنین با اشاره به اینکه کسانی هستند که می‌خواهند مردم را نگران کنند، افزود: این دولت آمده است تا «فساد، بی‌عدالتی، رشوه» را ریشه کن کند و در نتیجه آن روابط ناسالم نباشد.

وی تاکید کرد که ما با همه قدرت در برابر رانت‌خواری‌ها و مفسدان خواهیم ایستاد و ریشه آن‌ها را خواهیم کند. نظام عادلانه در تولید، توزیع، پرداخت، جذب و ارتقای کارکنان و در همه شئون اجرایی خواهیم کرد.

رئیسی با بیان این نکته که من مصمم هستم در این میدان به هیچ عنوان اجازه ندهم کوچکترین بی‌عدالتی مردم عزیز را نگران کند، گفت: امید ما بعد از خدا به حضور شما مردم در صحنه است.

وی همچنین با اشاره به اقدامات دولت در عرصه سیاست خارجی تصریح کرد: روابط‌مان در سیاست خارجه متوازن است. نگاه به غرب کشور را نامتوازن کرده است. باید به همه کشورها به ویژه همسایگان نگاه ویژه داشته باشیم. اما امیدمان به خدا و مردم است و هرگز امیدی به وین و نیویورک نداریم.

رئیس جمهور در بخش پایانی سخنانش عنوان کرد که ما به آینده بسیار امیدوار هستیم. این امیدواری در شعار نیست و هر روز که می‌گذرد امیدوارتر می‌شویم. به رهبری نیز گفتم. من ظرفیت‌ها، نیروهای مصمم جوان و فرهیختگان را که می‌بینم به آینده امیدوارتر می‌شوم. آینده بسیار روشن و امیدوارکننده است.

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.