×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

به گزارش«رهوا» به نقل از یورونیوز، «نانسی پلوسی» رئیس مجلس نمایندگان آمریکا روز چهارشنبه اسامی ۷ تن از نمایندگان پیشنهادی خود را برای انتخاب به عنوان دادستان‌های پروسۀ استیضاح دونالد ترامپ معروف به «مدیران استیضاح» اعلام کرد.

قرار است در ادامۀ روز، نمایندگان مجلس رای موافق یا مخالف خود را در قبال پیشنهادات خانم پلوسی اعلام کنند.

این افراد عبارتند از: آدام شیف، نمایندۀ دموکرات کالیفرنیا و رئیس کمیتۀ اطلاعات این مجلس که سال گذشته وظیفۀ انجام تحقیقات رسمی دربارۀ ضرورت استیضاح دونالد ترامپ و استماع شهادت افراد مرتبط با این پرونده را برعهده داشت.

جری نادلر، رئیس کمیتۀ قضایی مجلس نمایندگان که پس از پایان تحقیقات در کمیتۀ اطلاعات و جمع‌آوری ادلۀ کافی برای استیضاح آقای ترامپ، مسئولیت تهیۀ پیش‌نویس طرح دو ماده‌ای استیضاح و تصویب آن را عهده دار بود.

همچنین پنج نماینده جمهوری‌خواه به نام‌های حکیم جفریس، جانسون کرو، وال دمینگ، زوئه لوفگرن و سیلویا گارسیا.

خانم لوفگرن از جمله نمایندگانی است که در رسیدگی به پروندۀ استیضاح بیل کلینتون و ریچارد نیکسون، رؤسای جمهور پیشین این کشور نیز مشارکت داشته است.

بنا به گفتۀ نانسی پلوسی، او در دوران استیضاح ریچارد نیکسون، کارمند کمیته قضایی مجلس نمایندگان و در دوران استیضاح بیل کلینتون عضو کمیته قضایی و اکنون برای استیضاح دونالد ترامپ یکی از «مدیران استیضاح» این پرونده است.

واکنش کاخ سفید

استفانی گریشهام، دبیر مطبوعاتی کاخ سفید با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد: «معرفی این افراد به عنوان مدیران استیضاح چیزی را تغییر نمی‌دهد. رئیس جمهور ترامپ کار اشتباهی انجام نداده است. او مشتاقانه منتظر است تا این پروسۀ حقوقی در سنا آغاز شود. پروسه‌ای که در چهارچوب آن نانسی پلوسی و دموکرات‌های مجلس نمایندگان به دنبال حذف او هستند. آقای ترامپ انتظار دارد که کاملا تبرئه شود.»

مجلس نمایندگان آمریکا در این روز قطعنامه‌ای را به رای خواهد گذاشت تا در چهارچوب آن، نمایندگان موافقت رسمی خود را با ارسال طرح دو ماده‌ای استیضاح آقای ترامپ به سنا اعلام، دادستان‌های استیضاح را تایید و بودجۀ لازم برای اجرایی کردن این استیضاح را تصویب خواهند کرد.

با رای گیری روز چهارشنبه، روند تحویل طرح استیضاح دونالد ترامپ به سنای آمریکا آغاز می‌شود؛ از جمله اینکه مدیران استیضاح شخصا طی مراسمی این طرح را به جولی آدامز، دبیر سنا تحویل می‌دهند. این کار احتمالا در اواخر روز چهارشنبه انجام خواهد شد.

انتظار می‌رود دادگاه استیضاح دونالد ترامپ از سه‌شنبه آینده در سنا آغاز شود و رسیدگی به این پرونده در سنا نیز احتمالا چند روز طول خواهد کشید.

پیش از این در دوران استیضاح بیل کلینتون، رئیس جمهوری پیشین آمریکا مدیران استیضاح چند روز را صرف ارائه استدلال‌های خود در سنا و تیم حقوقی آقای کلینتون نیز چند روز را صرف دفاع از موکل خود کردند.

آنچه هفتۀ آینده در سنای آمریکا روی می‌دهد

سنا آمریکا برای آغاز رسیدگی به پروندۀ استیضاح دونالد ترامپ باید مجموعه‌ای از قوانین را به اجرا بگذارد.

از جمله اینکه ریاست این دادگاه در سنا برعهدۀ جان رابرتز، رئیس دادگاه عالی فدرال آمریکا است و سناتورها باید در تمام جلسات رسیدگی به این پرونده حضور داشته باشند.

سناتورها همچنین موظف هستند چنانچه لازم شد در رای گیری‌ها شرکت کنند و همه رای گیری‌ها نیز علنی خواهد بود