×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

امروز : سه شنبه, ۲ مرداد , ۱۴۰۳  .::.   برابر با : Tuesday, 23 July , 2024  .::.  اخبار منتشر شده : 0 خبر
مرغ ۲۹ هزار تومانی اوج بی‌عرضگی است/ ۶۰ تا ۶۵ درصد مشکلات کشور سوءمدیریت هاست

به گزارش«رهوا»، محمدباقر قالیباف رئیس مجلس شورای به مناسبت روز مجلس شورای اسلامی و گزارش شش ماه فعالیت مجلس  یازدهم در گفت‌وگوی زنده با مردم از شبکه یک سیما ضمن تبریک و تسلیت شهادت محسن فخری‌زاده دانشمند هسته‌ای کشورمان گفت:‌ در این شب‌ها مردم در سیل خوزستان به خصوص اهواز و آبادان هستند، به آنها خداقوت می‌گویم و امیدواریم نیروهای دولتی و مردمی کمک کنند تا آنها از این شرایط سخت بگذرند.

*نباید دغدغه‌ای جز دغدغه مردم داشته باشیم
وی افزود: ما به عنوان نمایندگان مردم بدون شک نباید دغدغه‌ای به جز دغدغه مردم داشته باشیم و طبیعتاً با گرانی‌ها آشنا هستیم و در فرصت‌هایی که پیدا می‌شود در میان مردم حضور یافته و با مردم صحبت می‌کنیم و در این بخش به طور جد مردم گله‌مندند.

رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: این جای تعجب نیست که بنده در یکی از همین بازدیدها دیدم که پشت یک نانوایی نوشته شده نان نسیه داده نمی‌شود؛ من تعجب کردم که چطور چنین اتفاقی افتاده است به داخل نانوایی رفتم صحبت کردم و دیدم کسانی هستند که کارگر بوده و در این شرایط سخت با توجه به اینکه کارگر روزمزد هستند فرصت خرید نان پیدا نمی‌کنند و حتی برای خرید نان مشکل دارند.

قالیباف با بیان اینکه واقعاً مشکلات زیاد است، گفت: مردم از نان که ساده‌ترین موضوع است دچار مشکل است تا سایر موارد؛ اخیراً در موضوع مرغ نیز دچار مشکل شدیم.

وی در بخش دیگری از سخنانش یادآور شد: من فکر می‌کنم بحث گرانی را باید به دو بخش تقسیم کنیم، یکسری از مشکلات ریشه‌ای است. وقتی ما شرایط تحریم و کرونا را نداشتیم همه مردم پذیرفته بودند که نزدیک عید ۲۰ الی ۲۵ درصد به قیمت‌ها اضافه می‌شود و معنی آن این است که تورم ۲۵ درصد برای مردم امری طبیعی بود و سالی یکبار انتظار آن را می‌کشیدند.

*در سال آینده دچار کسری بودجه هستیم
رئیس مجلس شورای اسلامی گفت:‌ اکنون اگر مردم خیلی ناراحت هستند به خاطر این است که گاهی اوقات تورم را در سال چند بار متوالی می‌بینند و ثباتی در قیمت‌ها وجود ندارد، این بحثی ریشه‌ای است که چرا چنین اتفاقاتی می‌افتد. اساس این موضوع به کسری بودجه‌ای برمی‌گردد که در دولت‌های گذشته تا به امروز بوده و هست.

قالیباف افزود: حتی در بودجه‌ای که روز گذشته به مجلس ارائه شد نیز شامل حال آن می‌شود ما دچار کسری بودجه هستیم.

* مردم قدرت خرید خود را از دست داده‌اند
وی گفت: بحث مسائل مدیریتی نیز در این میان دخیل است. ما در شبکه تهیه یعنی در تهیه، تأمین و توزیع در کشور دچار مشکلات جدی هستیم. این شبکه درستی نیست و این ریشه در حوزه سومدیریت دارد و در نظارت بر اینها دچار مشکل هستیم. به عنوان مثال در حال حاضر با همه شرایط سخت ارزی که داریم ارز ۴۲۰۰ تومان برای کالاهای اساسی اختصاص می‌یابد یعنی تا ۲۷ مهر (در ۶ ماهه ابتدای سال) بیش از ۴ میلیارد دلار به اقلام اساسی ارز قطعی واگذار شده است، اما ما آثار این را در بیرون نمی‌بینیم. یعنی مرغ کیلویی ۲۸ هزار تومان شده و دیگر امروز پای مرغ به اندازه قیمت مرغ ۲ سال قبل شده است و مردم قدرت خرید خود را از دست داده‌اند اینها به ضعف‌های مدیریتی برمی‌گردد.

رئیس مجلس شورای اسلامی در ادامه سخنان خود بیان کرد: طبیعتاً ما در مجلس کار اجرایی که نمی‌کنیم و نباید هم اینطور باشد بنده هم تأکید داریم ما به جای دولت ننشینیم مجلس اگر بخواهد به جای دولت بنشیند یک اشکال است.

*قانونگذاری حق قانونی ما است
وی در پاسخ به سؤال مجری برنامه مبنی براینکه عده‌ای می‌گویند مجلس در حال ورود به امور اجرایی دولت است، گفت:‌ اصلاً اینطور نیست. قانون‌گذاری حق قانونی ما است سیاست‌هایی که ما وضع می‌کنیم و حتی آیین‌نامه‌‌هایی اجرایی که در هیأت دولت تصویب می‌کنند تا در هیأت تطبیق قوانین مجلس موافقت و به رئیس مجلس ابلاغ نشود، حق اجرا ندارد.

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: ‌اینکه معترض باشند که مجلس دارد قانون می‌گذارد خیر، قانونگذاری و سیاست‌گذاری وظیفه ما است، البته در سیاست‌های کلان ما براساس قانون اساسی مکلفیم تا سیاست‌های کلان را در قانون‌گذاری خود رعایت کنیم وگرنه شورای نگهبان آن را مغایر با قانون اساسی می‌داند؛ پس ریل‌گذاری و تصویب قانون کار ما است.

قالیباف افزود: تطبیق دادن قانون‌های اجرایی قانون با قانون قبل از اجرا هم به عهده ما است ولی در اجرا ما نباید دخالت کنیم و بنده هم خیلی تأکید داریم باید بر همین اساس پیش برویم.

*نقش سوءمدیریت از تحریم در شرایط کنونی بیشتر است
وی همچنین درپاسخ به سوال مجری برنامه درباره کسری بودجه و پارادوکس این آن با حمایت معیشتی از مردم بیان کرد: نه تنها این موضوع، بلکه بسیاری از موضوعات در پارادوکس با یکدیگر هستند و نقش مدیریتی در این شرایط خود را نشان می دهد و باید این دو موضوع را تنظیم کرده و نقطه بهینه آن را پیدا کند.

رئیس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: براساس نظرسنجی‌ها تمامی متخصصان، مردم و نخبگان، دو عامل سوءمدیریت و تحریم را دلیل شرایط کنونی می‌دانند، براساس نظر آنها، نقش سوءمدیریت از تحریم در شرایط کنونی بیشتر است.

وی همچنین عنوان کرد: همه قوا و مدیرانی که تصمیم می‌گیریم، باید مشکلات را حل کنیم؛ کسری بودجه یعنی دخل و خرج دولت با هم نمی خواند؛ برای رفع این مشکل باید منابع و مصارف را به گونه‌ای تنظیم کنیم که کسری تراز عملیاتی نداشته باشیم و میان منابع و مصارف تعادل برقرار باشد.

*برای رفع کسری بودجه، باید منابع پیش بینی شده پایدار باشند
رئیس مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: برای رفع کسری بودجه، باید منابع پیش بینی شده پایدار باشند. تمام اقتصادهای موفق دنیا، منابعش متکی بر منابع پایدار است.

وی در ادامه درباره منابع پایدار نیز گفت: مالیات، گمرکات و برخی درآمدهای جزئی مانند عوارض و… درآمد پایدار هستند، نفت و اوراق قرضه عضو درآمدهای پایدار نیست.

وی افزود: باید با استفاده از رونق تولید و صادرات هزینه های دولت را تامین کرد. در این صورت اقتصاد سالمی ایجاد می شود که کسری بودجه ندارد.

قالیباف گفت: برای تحقق این امر دولت در ارائه بودجه و مجلس در تصویب آن باید واقع بین باشد و بپذیرد این بخش از بودجه کسری دارد، این در حالی است که در برخی موارد ما غیرپایدار بودن درآمدهای نفتی و اوراق قرضه را نمی پذیریم و به صورت شکلی تراز را صفر نشان می دهیم.

*در سال ۹۸ بیش از ۱۵۰ هزار میلیارد تومان کسری بودجه داشتیم
رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به کسری بودجه در سال ۹۸ اظهار کرد: در سال ۹۸ بیش از ۱۵۰ هزار میلیارد تومان کسری بودجه داشتیم که دولت برای جبران آن از بانک ها قرض کرد و اوراق قرضه به فروش رساند. در سال ۹۹ نیز این موضوع تکرار شد.

وی در پاسخ به سوال مجری برنامه درباره برنامه و پیشنهادات مجلس برای واقعی کردن درآمدها در بودجه و ارتقای معیشت مردم گفت: مجلس یازدهم برای جبران کسری بودجه، جلوگیری از تورم، جلوگیری از گرانی، اصلاح شبکه تهیه و توزیع در ۶ ماهه گذشته، برنامه منظم تهیه و اقدامات مناسبی انجام داده است.

قالیباف در همین راستا یادآور شد: رویکرد مجلس این است که هر اقدامی که در مجلس باید انجام می‌شود، باید براساس ۴ رویکرد مردمی سازی، شفاف سازی، هوشمند سازی و کارآمدسازی باشد که در تمام تصمیم گیری ها از اهمیت به سزایی برخوردار است.

رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به کسری بودجه موجود یادآور شد: باید بپذیریم که کسری بودجه داریم و طرق صحیح و درستی که این بودجه را به سمت بودجه پایدار ببریم اخذ مالیات است.

* امروز وضعیت مالیات در کشور به شدت به هم ریخته است
رئیس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: امروز وضعیت مالیات در کشور به شدت به هم ریخته است چرا که حدود ۶۰۰ هزار شرکت حقوقی مالیات می پردازند همچنین حدود ۳ میلیون نفر در حوزه کسب و کار به این امر مبادرت می ورزند از سوی دیگر ۳۲ هزار نفر ممیزی مالیاتی داریم که مالیات جمع می کنند که ۶۰ درصد آن ها با ۶۰ درصد همه امکانات حوزه مالیاتی فقط ۱۵ درصد مالیات جمع می‌کنند به این معنا که براساس مالیات امسال که ۱۷۰ هزار میلیارد براساس قانون است حدود ۲۷ هزار میلیارد جمع می‌کنند.

* مدیران باید جلوی تبعیض ناشی از این نوع اخذ مالیات را بگیرند
قالیباف با اشاره به تبعیض ناشی از این نوع اخذ مالیات، افزود: این یک ضعف بزرگ ناشی از سوءمدیریت و تصمیم گیری غلط است که مدیران و قانونگذاران باید جلوی آن بایستند و این را اصلاح کنند و به جرات می گویم که در گذشته به دلایل مختلف این اقدام صورت نگرفته است و نتیجه آن شده است که همه دلالان و سوداگران بدون زحمت هجم عظیمی از پول و درآمد را پیدا کردند بدون اینکه مالیات پرداخت کنند.

وی در بخش دیگری از سخنانش عنوان کرد: در ۶ ماه گذشته یکی از کارهایی که با همکاری وزارت اقتصاد و دارایی و سازمان مالیاتی انجام دادیم طرح مربوط به CGT بود که وضع شده و در کمیسیون اقتصادی هم تصویب شده است و الان در نوبت صحن قرار دارد و همه تلاشمان این است که قبل از بررسی بودجه آن را تصویب کنیم و مطمئنا این باعث می شود که حجم درآمد به شدت بالا برود.

*امسال بودجه دولتی ۸۵۰ هزار میلیارد است
رئیس مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: ۲ سال است که شرکت‌های دولتی باید درآمدشان را بیاورند ضمن اینکه در رابطه با لایحه بودجه ۱۴۰۰ باید بگویم امسال بودجه دولتی ۸۵۰ هزار میلیارد است اما بودجه شرکت های دولتی براساس قانون پیگیری شده ۱۵۰۰ میلیارد تومان است یعنی تقریبا ۲ برابر بودجه است.

قالیباف خاطرنشان کرد: تقریبا بیش از ۳۰۰ شرکت دولتی بررسی شدند و مشخص شد ۳۰ شرکت، ۸۰ درصد مالیات یعنی از همان ۱۵۰۰ میلیارد برای آن ها است که بخشی از آن ها نفتی هستند و ما در مجلس در همین یک ماه گذشته به طور مصمم این موضوع را پیگیری کردیم کما اینکه روز گذشته نشستی با حضور نمایندگان مجلس، دیوان محاسبات و مرکز پژوهش های مجلس برگزار شده و این آمارها را به طور ریز بررسی کردند.

وی افزود: از این شرکت های دولتی که ۱۵۰۰ میلیارد تومان دارند کلا از بخش ۵۰ درصد سود ویژه، بحث مالیات و سودی که از طریق سهام به دولت می دهند جمع آن در سال ۲۵ هزار میلیارد تومان می شود اما بدهی که برای دولت ایجاد می کنند بین ۷۰ تا ۸۰ هزار میلیارد تومان است که باید آن را درست کنیم.

قالیباف یادآور شد: ما مگر کسر بودجه نداریم، چرا تصمیم نمی‌گیریم؟ این همه اموال در اختیار است و این همان شرکت های خصولتی هستند، به آن ها می گوییم که یا قانون مشخص شود یا برهمان اساس قانون تجارت فعالیت کنند یعنی بسپار به دست یک هیات مدیره اما کنترل نظارت نشود.

*باید متخلفان در نابسامانی بورس جریمه شوند 
رئیس مجلس شورای اسلامی در ادامه در خصوص مسائل حوزه بازار بورس گفت: ما لایحه دو فوریتی را دقیقا برای افزایش سرمایه از محل سود سهام بدون حق تقدم در دستور قرار داده‌ایم، البته اینکه در بورس با کسانی که درست کار خود را انجام نمی‌دهند برخورد قضایی صورت گیرد، مخالف هستم اما بورس باید به وظایف نظارتی خود بپردازد. رئیس سازمان بورس در جلسات متعدد در مجلس حضور پیدا کرده، ما قانون داریم و به تناسب متخلفین باید جریمه شوند یا محدودیتی برای آنها ایجاد شود اما متأسفانه شاهد سوء مدیریت در این موضوع هستیم.

قالیباف افزود: کمیسیون اقتصادی مجلس در همین حوزه بررسی سوء مدیریت نظارت دقیقی را انجام داده است، گزارشی بر اساس ماده ۴۵ آیین‌نامه داخلی مجلس در دستور کار است و قبل از پرداختن به لایحه بودجه طرحی که ماحصل این گزارش است را تصویب خواهیم کرد.

وی یادآور شد: ما در ۶ ماه گذشته به طور دقیق در این حوزه نظارت میدانی داشتیم و با دستگاه‌های اجرایی  و وزرا، هم خودم و هم کمیسیون‌ها و سایر نمایندگان جلساتی را برگزار کردیم، بسیاری از نمایندگان سابقه فعالیت‌های اجرایی از جمله استانداری‌ها، معاون وزرا و مدیریت شرکت‌های بزرگ را دارند از این رو با شناخت دقیق خلاء‌های موجود را به دستور‌العمل و قانون تبدیل خواهند کرد.

قالیباف با اشاره به نظارت تخصصی مجلس در حوزه بازار بورس افزود: کمیسیون‌ها نیز نظارت میدانی داشتند، نواب و بنده نیز در سفرهای مختلف به بررسی ابعاد این حوزه پرداختیم، به عنوان مثال در سفر اخیر ۵۵۰ هزار هکتار زمین کشاورزی که آماده کشت بود و دولت با موافقت رهبری منابع لازم آن را تخصیص داده بود به دلیل اجرای ناقص با مشکلاتی مواجه شده بود و از کیفیت لازم برخوردار نبود زیرا این زمین به شرکت‌های ضررده واگذار شده بود بنابراین اگر دولت در واگذاری‌ها با رویکرد مردمی‌سازی کار خود را انجام دهد و کسری بودجه را واقعی ببینیم و به سمت مالیات برویم قطعا می‌توان مسائل را حل کرد.

*وجود سوء مدیریت در بازارچه‌های مرزی
قالیباف با اشاره به اینکه امکان مبارزه با قاچاق کالا وجود دارد، تصریح کرد: این حجم از قاچاق با کوله بری و قایق انجام نمی‌شود، البته کوله‌برها مشکل نیستند و سوء مدیریت در بازارچه های مرزی این وضعیت را رقم زده است، متأسفانه قاچاق از بندر بر روی ریل‌ها و با کانتینر انجام می‌شود و سیستم بروکراسی فاسد مسبب آن است.

وی در پاسخ به سوال مجری در مورد اینکه چند درصد از مشکلات کشور ناشی از سوء مدیریت و چند درصد ناشی از تحریم‌ها است، گفت: با نگاه کارشناسی ۶۰ تا ۶۵ درصد مشکلات به دلیل سوء مدیریت‌ها و ۳۰ تا ۳۵ درصد ناشی از تحریم‌ها است.

رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به تصیمی که دولت درباره ارز ۴۲۰۰ تومانی گرفت، گفت: بخشی از همین ارز ۴۲۰۰ تومانی به نهادهای دامی داده شد اما ما شاهد افزایش قیمت مرغ تا ۲۶ هزار تومان هستیم و به نظرم این اوج بی‌عرضگی مدیران اجرایی و چوب حراج به اموال بیت‌المال زدن است، روزی درآمد کشور نزدیک صد میلیارد دلار و به فاصله ۴ سال بعد از آن درآمد کشور به ۲۴ میلیارد دلاررسید اما وضعیت ما بدتر یا بهتر نشد، در واقع برای ما وقتی پول داریم یا نداریم و سیستم‌های بانکی ما تحریم هستند یا نه تفاوتی در وضعیت اقتصادی کشور وجود ندارد. بر همین اساس به جرأت می‌گویم ۳۰ تا ۳۵ درصد مسائل مرتبط با تحریم‌ها و ۶۰ تا ۶۵ درصد ناشی از سوء مدیریت است.

*۶۰ تا ۶۵ درصد مشکلات به دلیل سوء مدیریت‌هاست
قالیباف در ادامه در تعریف پایه‌های مالیاتی گفت: متأسفانه در برخی موارد که مردم مالیات می‌دهند بعضی از ممیزی‌های مالیاتی با دریافت مبلغی از میزان مالیات افراد کم می‌کنند و بر همین اساس باید رویکرد هوشمندسازی در قانون مالیاتی اتفاق بیفتد که ما با تصویب قانون حوزه شبکه توزیع و فروش این بخش را موظف کردیم که از نیمه دوم سال اجرایی شود.

وی گفت: مالیات باید از راه درست دریافت شود که یکی از آنها اوراق است، ما با فروش نفت خام به درآمد نمی‌رسیم، اما اگر نفت خام را به فرآورده‌ها تبدیل کنیم مثل بنزین در ستاره خلیج فارس هم صادرات صورت می‌گیرد هم پول آن برمی‌گردد.

وی با اشاره به رشد نقدینگی گفت: ما از بانک ها قرض می گیریم و این به معنای افزایش پایه پولی و خلق پول است، به زبان عامیانه مردم می گویند اسکناس چاپ می کنند.

*برای نظارت بر حسن اجرای قوانین برنامه ویژه داریم
رئیس مجلس شورای اسلامی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا مجلس ناظر بر حُسن اجرای قوانین است، توضیح داد: این کار وظیفه ما است و ما آن را انجام می دهیم، همانگونه که در موضوع مالیات و بورس انجام دادیم. در مجلس برنامه یک ساله داریم؛ مجلس یازدهم در خرداد ۹۹ شروع به فعالیت کرد و در ماه های اولیه سازوکار مجلس یعنی کمیسیون ها شکل گرفت. ۴ ماه بعدی نیز به صورت عملیاتی وارد شدیم و نظارت میدانی و نظارت بر عملکرد و قوانین را انجام دادیم.

* بودجه ۱۴۰۰ متفاوت تر از بودجه سنوات گذشته خواهد شد
قالیباف با بیان اینکه گام بعدی ما اصلاح ساختار بودجه برای جبران کسری بودجه است، اضافه کرد: بودجه ۱۴۰۰ در مجلس متفاوت تر از همه بودجه های گذشته بسته می‌شود. هر چند اصلاح ساختار بودجه در یکسال انجام نمی شود، اما مجلس در جلسات خود در روزهای یکشنبه و چهارشنبه، احکام بودجه دائمی را مورد بررسی قرار داد.

وی اضافه کرد: پارسال اصلاح ساختار بودجه به دلیل کرونا انجام نگرفت، اما مجلس یازدهم در عین رعایت پروتکل ها با برگزاری جلسات این موضوع را به سرانجام می رساند.

رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: بخشی از بودجه ۱۴۰۰ را با اصلاح ساختار بودجه انجام می دهیم.

وی افزود: اصلاح ساختار بودجه ۳ تا ۴ سال زمان می برد که دولت با این موضوع همراه است و در جلسه روز گذشته آقای نوبخت اظهار کرد که ما با اصلاح ساختار بودجه همراه هستیم.

قالیباف با اشاره به اینکه زمان اجرای برنامه ششم توسعه سال آینده به اتمام می رسد، افزود: مهمترین رکن برنامه هفتم که مجلس در سال آینده آن را بررسی می کند، اصلاح ساختار بودجه خواهد بود، ما محکم بر این موضوع ایستاده ایم تا کسری بودجه را به صفر برسانیم.

*مجلس بر بررسی بودجه ۳۰ شرکت دولتی متمرکز می‌شود
وی در ادامه سخنانش گفت: مجلس بر بررسی بودجه ۳۰ شرکت دولتی متمرکز می‌شود؛ اگر بخشی از شرکت‌ها، کار دولتی انجام می‌دهند چرا به سازمان تبدیل نمی‌شود تا کار دولتی انجام دهند؟ من تجربه کار اجرایی داشته ام و شهرداری یک دولت محلی است.

قالیباف ادامه داد: تجربه ثابت کرده در صورتی که بخش های دولتی بخواهند خدمت تولید کنند، ۴ تا ۵ برابر گرانتر از بخش خصوصی این کار را انجام می دهند، بنابراین ما در گام نخست باید از تولید خدمت توسط دولت جلوگیری کرده و دولت را مکلف به خرید خدمت کنیم.

رئیس مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: ما حتما اصلاح ساختار بودجه را در برنامه هفتم توسعه انجام می دهیم. منظور ما این نیست که مزاحم دولت شویم، ما به دنبال مچ گیری از دولت نبوده و درصدد گرهگشایی از کار  دولت هستیم. مجلس مدافع مدیران قوی، امین و شجاع است که با شجاعت تصمیم می‌گیرند.

* برخی از مدیران با شجاعت تصمیم نمی‌گیرند و تردید دارند
وی در همین راستا اضافه کرد: در حال حاضر برخی از مدیران با شجاعت تصمیم نمی‌گیرند و تردید دارند.

قالیباف گفت: با بیان اینکه بودجه نویسی کار ما است، با اصلاح ساختار بودجه، در بودجه ای که دولت به مجلس تقدیم می کند، تغییرات اساسی اتفاق می افتد و از آنجایی که اگر ماهیت بودجه عوض شود، باید به دولت برگردد، دولت، آقای نوبخت و آقای رئیس جمهور با همراه بوده و به این موضوع اعتقاد دارند.

قالیباف در پاسخ به سوال مجری برنامه مبنی بر هدفمندی یارانه ها و مبلغ آن، به مزاح گفت داغ ما را تازه کردید و ادامه داد: در شرایطی که پول با سختی و از محل فروش نفت و انتشار اوراق به دست می آید، غصه اینجاست که با بدترین شکل ممکن خرج می شود.

وی با بیان اینکه مالیات زمانی خوب شکل می‌گیرد که به نظام تامین اجتماعی وصل باشد، اضافه کرد: برای افرادی که دخل و خرجشان یکی است، نباید مالیات بگیریم، برای افرادی که خرجشان بیش از دخلشان است، دولت باید با سیاست های جبرانی، به آنها کمک کند.

قالیباف با اشاره به وضعیت یارانه ها در سال آینده تاکید کرد: ما در سال آینده ارز ۴۲۰۰ تومانی داریم اما آن را هدفمند خواهیم کرد، یک میلیارد دلار با قیمت ارز آزاد به معنای ۲۵ هزار میلیارد تومان است که باید به این موضوع دقت کنیم و در بخش ریالی نیز از ۲۵۰ هزار میلیارد تومان که برای یارانه می دهیم باید اولویت را بر این بگذاریم که دهک هایی که آسیب بیشتری می بینند کما اینکه برخی افراد از وضعیت ناشی از شیوع کرونا نیز آسیب دیده اند باید درست کنیم و نباید به دهک های بالا که برخوردارتر هستند یارانه بپردازیم و این جا بحث مدیریت مطرح است که باید برمبنای رویکرد هوشمندسازی بدان بپردازیم.

رئیس مجلس شورای اسلامی یادآور شد: ما در ۲ سال گذشته پایگاه داده ها را دقیق تر کردیم تا بدانیم که چه کسانی بیشتر آسیب می بینند که به آن ها کمک کنیم.

*بودجه یارانه‌ها را هدفمند می‌کنیم
وی افزود: ما به عنوان یارانه یک ۴۵ هزار تومان، یک ۷۵ هزار تومان و یک طرح معیشت می پردازیم که باید در این زمینه یکپارچه سازی شود و در قالب بودجه یارانه ها را هدفمند کنیم.

قالیباف گفت: یارانه ها در سال آینده به هیچ وجه قطع نمی شود نه به صورت ارزی نه ریالی اما واقعا هدفمند می شود یعنی در جایی که باید هزینه می شود. ضمن اینکه ما یک یارانه دیگری می دهیم که باید در قالب ساختار بودجه اصلاح شود.

وی با اشاره به حواشی ایجاد شده ناشی از افزایش قیمت بنزین، تصریح کرد: براساس آمارها حدود ۴۵ تا ۵۰ درصد خانواده ها خودرو ندارند، ما در شرایط کنونی یارانه‌ای که در حوزه انرژی به خودروها می دهیم فرد مستضعف یا روستایی یا افراد ساکن در شهرستان ها که فاقد خودرو هستند یا مترو و اتوبوس ندارند شرایط متفاوتی به افراد ساکن در تهران و شهرهای بزرگ دارند، یارانه حمل و نقل ندهیم اما افرادی در تهران سکونت دارند که هرکدام از افراد خانواده دارای یک خودرو هستند و این به دور از عدالت است.

قالیباف در مورد سوال مجری درباره گلایه پدری ساکن در مرزها که فرزندش در هنگام حمل گالن بنزین کشته شده بود و به قالیباف که در ناجا فعالیت داشته شکایت کرده بود، تصریح کرد: چطور پیرمرد روستایی ساکن در زهک که ۷۵ سال سن دارد این موضوع را متوجه می شود اما من رئیس مجلس این را متوجه نشوم چرا ما شجاعت تصمیم گیری نداریم. اصلاح ساختار بودجه به این موضوع برمی گردد.

*در حل مشکلات مردم پای کار و همراه دولتیم
قالیباف یادآور شد: ما با دولت همکاری و کمک می‌کنیم و آن را وادار به کار می‌کنیم، از این که دولت به فکر معیشت افتاده است خوشحالیم، چه فرقی می‌کند طرح معیشتی که در مجلس تصویب شده است به نام دولت باشد که آن را انجام دهد مهم این است که به افراد نیازمند کمک کنیم.

وی افزود: هم اکنون جمعیت قابل توجهی که فقط حدود ۶ میلیون نفر هستند ۵ درصد برق مصرف می کنند که الان دولت که حل مشکل معیشت را دنبال می کنند گفته است که قیمت برق برای این افراد رایگان باشد ضمن اینکه قانون نیز در این مورد اشکال داشت و از زمانی که وزیر نیرو به این موضوع اشاره کرد تاکید کردیم که حتما آن را حل می کنیم و ظرف مدت ۴۸ ساعت ابلاغ کردیم، کار انجام شود ضمن اینکه این مسئله در مورد گاز هم وجود دارد و اینکه بخواهیم قیمت گاز را پلکانی کنیم چقدر قابل محقق شدن است. چند برابر کسی که با یک مشعل زندگی می کند با فردی که چندین خانه دارد و گاز مصرف می کند باید قیمت گاز را بپردازد بنابراین باید براساس کدملی افراد مصرف گاز را تعیین کنیم و این همان PIT است که در مصرف انجام می دهد.

رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به گزارش رئیس سازمان برنامه و بودجه، افزود: آقای نوبخت به این نکته اشاره کرده که غیر از ۲۵۰ هزار میلیارد که بخش های مختلف از جمله حوزه سلامت به عنوان بودجه پرداخت می شود بیش از ۱۴۰۰ میلیارد تومان یارانه پنهان پرداخت می شود که آن ها را قشر خاصی از جامعه دریافت می کنند.

*  بنزین باید لیتری ۱۵۰۰ تومان سهمیه و ۳۰۰۰ تومان قیمت آزاد باشد
وی در مورد این سوال که آیا تصمیم مجلس این است که قیمت بنزین افزایش پیدا کند، تاکید کرد: ما معتقد به همان لیتری ۱۵۰۰ تومان سهمیه و ۳۰۰۰ تومان قیمت آزاد هستیم، چرا خانواده ای که فاقد خودرو هستند از یارانه این بخش استفاده نکنند. این ظلم است و در ساختار بودجه باید اصلاح شود.

قالیباف در پاسخ به این سوال که عده‌ای معتقدند که مجلس چرا به جای کمک به دولت مصوبه اقدام راهبردی برای رفع تحریم را آن هم در فضای بین المللی ایجاد شده بعد از پیروزی بایدن در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا ایجاد کرد و کشور را با چالش مواجه کرد. این حرف را غیرکارشناسی می دانم و اصلا این طور نیست. ما دو راه برای تحریم داریم، یک راه این که اثر تحریم را خنثی سازی کنیم یعنی به جای اینکه از قبل این کار را می کردیم حتی اگر تحریم نبود چرا نفت خام می فروختیم و آن را تبدیل به فرآورده نکردیم چرا گاز را تبدیل به پتروشیمی و پاراپتروشیمی و … نکردیم و در شرایط کنونی باید اثر تحریم را کاهش دهیم. نگویند اگر ما این کارها را می کردیم FATF را انجام می دادیم.

وی افزود: ما ۴ ماه است که در مجلس روی این موضوع کار کارشناسی انجام دادیم و این موضوع ربطی به انتخاب بایدن ندارد. هرچند این موضوعات کار مجلس نیست و از شئونات شورای عالی امنیت ملی است و ما یک بحثی در کمیسیون امنیت ملی داشتیم و این موضوع در شورای عالی امنیت ملی بحث شد که در آن یک مصوبه بند هفتی وجود دارد که مجلس با اخذ نظر از وزارت امور خارجه و سازمان انرژی اتمی و با محوریت دبیرخانه شورایعالی امنیت ملی و کمیسیون امنیت ملی مجلس این کار را انجام دهد.

*بحث ما خروج از برجام نیست
رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: در این زمینه کار دقیقی انجام شده ضمن اینکه این بحث خروج از برجام نیست چرا که بحث مجلس در این مورد نیست ما در این طرح از مواد ۳۶ و ۳۷ برجام استفاده کردیم که گفته دوطرفی که به برجام متعهد هستند هرکدام که تعهد خود را انجام می دهند طرف مقابل خود اجازه دارد به همین میزان تعهد خود را کاهش دهد.

وی ادامه داد: از روزی که قرارداد برجام امضا شد ما دچار مشکلاتی بودیم زیرا ما به تعهداتمان عمل می‌کردیم اما طرف‌های مقابل کوتاهی می‌کردند لذا ما در قانون، راهبردی برای لغو تحریم‌ها آوردیم که در صورتی که طرف مقابل به تعهدات خود عمل نکند ما غنی‌سازی را به ۲۰ درصد برسانیم.

قالیباف با اشاره به شهادت محسن فخری‌زاده، حادثه نطنز که ماحصل اقدام نفوذی بود و شهادت سردار سلیمانی گفت: سردار سلیمانی را ترور کردند سپس رئیس جمهور دولتی که حرف از دموکراسی می‌زند به طور رسمی اعلام کرد که این ترور را آنها انجام داده‌اند، از سوی دیگر شاهد جاسوسی‌هایی هستیم که آلوده کردن سایت‌های هسته‌ای توسط بازرسان یکی از آنها بود لذا ما نمی‌توانیم در شرایطی که امنیت ملی‌مان را به خطر می‌اندازند و به هیچ تعهدی عمل نمی‌کنند واکنشی نشان ندهیم.

وی یادآور شد: در زمان ریاست جمهوری اوباما، آقای جان کری در لندن گفت تعهدات ما مانع کسی نیست اما شرکت‌ها چون احساس می‌کنند در صورت همکاری با ایران تحریم می شوند به تعهدات خود عمل نکرده‌اند، آقای ظریف نیز بارها گفت که برجام اجرا می‌شود و مشکل در روح برجام است اما ما در این قانون راهبردی برای لغو تحریم‌ها بحث خروج از برجام را مطرح نکردیم و بر اساس مواد ۳۶ و ۳۷ برجام موضوع کاهش تعهدات واقعی را عنوان کردیم تا در حوزه سیاست به تولید قدرت برسیم.

*تا زمانی که در مقابل زیاده‌خواهی‌ها نایستیم، نمی‌توانیم حق خود را بگیریم
رئیس مجلس شورای اسلامی در ادامه اظهار کرد: تا زمانی که در مقابل زیاده‌خواهی‌ها نایستیم، نمی‌توانیم حق خود را بگیریم، ما در این قانون نیز در چارچوب برجام موضوعاتی را مطرح کردیم و عنوان کردیم هر موقع طرف‌های مقابل به تعهدات خود عمل کنند بلافاصله ما به تعهدات قبل برمی‌گردیم در واقع این قانون قابلیت برگشت‌پذیری به برجام را پیش بینی کرده است.

*آرزو داریم در ۸ ماه باقی مانده، دولت کاری انجام دهد
قالیباف در توضیح موضع‌گیری‌های اخیر دولت به قانون راهبردی لغو تحریم‌ها گفت: آقای رئیس جمهور در موضوع ملی، امنیت ملی و منافع ملی کشور باید با مجلس هم صدا باشد، آنها گفتند عده‌ای هول شدند  در صورتی که اجازه دهند ما کارمان را انجام دهیم، همه مردم ۷ سال است که منتظر انجام کاری از جانب دولت هستند و آرزو داریم در ۸ ماه باقی مانده از دولت کاری انجام دهند که مردم با خاطره خوش با دولت دوازدهم خداحافظ کنند، ما نیز می‌خواهیم رفع تحریم به دست این دولت اتفاق بیفتد و در مجلس در حوزه اقتصادی نیز خود را برای مقابله با اثرات تحریم‌ها قوی می‌کنیم زیرا اگر قوی نشویم عزتمان لگدمال می‌شود.

وی با یادآوری نشست امروز وزیر امور خارجه کشورمان با مقامات کشورهای اروپایی به صورت ویدئوکنفرانس گفت: آقای ظریف در این نشست صراحتا اعلام کردند که شاید نقدی به قانون مجلس داشته باشیم اما قانون لازم‌الاجرا است و آن را اجرا خواهیم کرد البته برخی نیز درباره این قانون گفتند که در اختیار شورای عالی امنیت ملی است اما دیدیم که شورای نگهبان آن را تصویب کرد.

رئیس نهاد قانونگذاری با تأکید بر همدلی و همکاری سران قوا برای حل مشکلات اقتصادی مردم اظهار کرد: به صراحت می‌گویم در حل مشکلات مردم با دولت همکاری می‌کنیم و در عرصه بین‌المللی یک زبان و قوی مسائل اقتصادی خود را دنبال می‌کنیم، این قانون مجلس نیز به این موضوعات کمک می‌کند.

قالیباف در پاسخ به سوالی درباره کشمکش‌های بین دولت و مجلس گفت: هفته گذشته که خدمت رهبر معظم انقلاب در چارچوب شورای عالی اقتصادی بودیم بعد از جلسه با آقای روحانی حدود ۳۵ دقیقه درباره طرح معیشتی مجلس صحبت کردیم، ایشان نگرانی‌ها و نقدهایی داشتند که پس از توضیحات بنده اقناع شدند لذا همدلی و هماهنگی بین دولت و مجلس وجود دارد، درباره طرح معیشتی مجلس جلساتی با وزیر رفاه، آقای نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه و آقای پورمحمدی در کمیسیون بودجه  و اجتماعی گذاشته تا چگونه اجرای آن را مشخص کند لذا با توجه به ماه‌های پایانی سال از آذر تا اسفند ماه را بر اساس این طرح اجرا می‌کنیم و برای فروردین ماه به بعد در بودجه سال ۱۴۰۰ پیش‌بینی می‌کنیم.

*ما برای حل مشکلات مردم با دولت لجاجت نداریم
وی در ادامه تأکید کرد: مردم باید احساس آرامش کنند، توافقات انجام شده و ما برای حل مشکلات مردم با دولت لجاجت نداریم.

رئیس مجلس شورای اسلامی در پاسخ به سوالی مبنی بر کثرت قوانین و اقدامات مجلس یازدهم برای تنقیح قوانین، گفت: یکی از کارهایی که در فاصله زمانی از منتخب مردم بودن تا نماینده شدن با توجه به تجربه نمایندگی انجام دادم، تحلیل روندی بر موضوعات مجلس بود، پس از اعتماد نمایندگان به بنده و انتخاب اینجانب به عنوان خدمتگذار با سایر وکلای مردم در خانه ملت، به جمع بندی رسیدیم که در مجلس یازدهم، نظارت را بر قانونگذاری اولویت دهیم.

وی ادامه داد: اگر به موضوع بورس ورود کردیم ، در ابتدا نظارت انجام گرفت و مشکلات احصا شد و خواسته مسئولان بورسی مبنی بر اینکه این مشکلات می تواند با قانون رفع شود، در دستور کار قرار گرفت.

قالیباف با بیان اینکه ما میان صحن و کمیسیون، اصالت را به کمیسیون های تخصصی دادیم، اضافه کرد: در کمیسیون ها ما می توانیم نظارت کرده و در صورت نیاز به قانون کار کارشناسی انجام دهیم.

رئیس قوه مقننه کشورمان ضمن تشکر از روسای دوره های قبل مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: ما تنقیح قوانین را آغاز کرده و با سرعت و جدیت پیش می بریم تا قوانین یکپارچه و تنقیح شود و قوانین مازاد حذف شود.

وی با بیان اینکه ۱۲ هزار قانون داریم و این موضوع دست افراد را برای اجرا نشدن قوانین باز می گذرد، تصریح کرد: زمانی که دستگاه های نظارتی درباره اجرا نشدن یک قانون سوال می کنند، برخی از دستگاه ها با استناد به سایر قوانین مطرح می کنند که ما این کار را به صورت قانونی انجام دادیم! ؛ در حال حاضر دست شرکت های دولتی باز گذاشته شده و در برخی مواقع براساس قانون وظایف را انجام می دهند و در برخی مواقع با استناد به قانون تجارت و طرح موضوعاتی مانند داشتن هیات مدیره ، هر تصمیمی را می خواهند اتخاذ می کنند که در اثر این فرآیند شرایط کنونی به وجود آمده است.

قالیباف با اشاره به تلاش نمایندگان و صرف زمان زیادی برای رفع مشکلات مردم، اظهار داشت: کار نمایندگان به صحن علنی خلاصه نمی شود، حتی برخی از آنها خانواده خود را به تهران نیاورده و شب ها در مجلس می مانند تا بتوانند فعالیت بیشتری داشته باشند.

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه من نتیجه محور حرکت می کنم، گفت: نظارت حق مجلس است؛ اسناد حسابرسی شرکت های دولتی استخراج شده و حتماً گزارش مربوط به بودجه آنها و اینکه کدام یک از شرکت ها سودده و زیان ده هستند و هیات مدیره آنها را چه کسانی تشکیل می دهد، در سایت مجلس بارگذاری می شود.

وی با اشاره به اقدامات انجام گرفته از سوی مجلس یازدهم در حوزه مردمی سازی بیان کرد: با برگزاری جلسات با شرکت های حقوقی بورس به بحث و تبادل نظر پرداختیم، همچنین به منظور اطلاع از نظر سهامداران حقیقی با جمعیتی بالغ بر یکصد نفر از آنها و کارگزاران بورسی جلسه برگزار کرده و نظرات آنها را اخذ کردیم، چرا که برای هر تصمیمی باید نظرات آنها را می گرفتیم.

*مجلس یازدهم در تلاش است به سمت قانونگذاری نرود
قالیباف با بیان اینکه مجلس یازدهم در تلاش است به سمت قانونگذاری نرود مگر به ضرورت، تصریح کرد: نظارت کار دائمی و همیشگی ما است؛ نظارت میدانی و تخصصی.
رئیس قوه مقننه کشور با بیان اینکه از مردم نیز می خواهیم نظارت کنند، افزود: در تمام کارهای مدیریتی قبلی ام نیز از مردم می خواستم که بر عملکرد ما نظارت کنند، به طور مثال زمانی که فرمانده نیروی انتظامی بودم، سامانه ای برای نظارت و بیان نظرات مردم از عملکرد پلیس در نظر گرفته شد. در حال حاضر نیز مردم باید بر عملکرد مجلس نظارت کنند و بدانند منِ نماینده چه اقداماتی انجام دادم و چگونه بودجه را تصویب می‌کنم.

*مصوبه مجلس اصلا دخالت در کار دولت نبود
قالیباف با بیان اینکه در حل مشکلات مردم پای کار و همراه دولتیم، ادامه داد: مصوبه اخیر مجلس (قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها و صیانت از منافع ملت ایران) اصلا دخالت در کار دولت نبود.

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.