×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

امروز : یکشنبه, ۶ اسفند , ۱۴۰۲  .::.   برابر با : Sunday, 25 February , 2024  .::.  اخبار منتشر شده : 0 خبر
ریشه اصلی مشکلات کشور ضعف مدیریت است، نه تحریم/ نظارت مجلس مقطعی نخواهد بود/ باید پاسخگوی انتظارات رهبری باشیم

به گزارش«رهوا»، محمدباقر قالیباف در جلسه نهایی پیگیری  و نظارت میدانی خود از استان سیستان و بلوچستان که صبح امروز با حضور آیت‌الله محامی نماینده ولی فقیه در سیستان و بلوچستان، سردار محمد کرمی فرمانده قرارگاه قدس جنوب شرق نیروی زمینی، مجمع نمایندگان  استان، روسای کمیسیون‌های عمران و کشاورزی مجلس و جمعی از مسئولان و فرماندهان نظامی و انتظامی استان سیستان و بلوچستان برگزار شد، ضمن تسلیت ایام رحلت پیامبر اکرم (ص)، امام حسن مجتبی (ع) و امام رضا (ع) و تشکر از میزبانی گرم مردم، مسئولان و نیروهای نظامی و امنیتی استان سیستان و بلوچستان عنوان کرد: ما در مجلس یازدهم رویکردهایی را دنبال می کنیم که با تحقق آنها در راستای منویات مقام معظم رهبری بتوانیم به مردم ادای دین و انجام وظیفه کنیم. بر همین مبنا یکی از نکاتی که مدنظر مجلس یازدهم است، این است که نهاد مجلس شورای اسلامی به حمایت تک تک نمایندگان بیاید و از همه ظرفیت مجلس برای حل مسائل و مشکلات استفاده شود.

رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: بررسی‌های ما نشان می داد که پیش از این هر نماینده به تنهایی یا از طریق مجمع مسائل حوزه خود را بررسی می کرد، ولی تاکید ما در استفاده از ظرفیت مجلس برای مسائل است.

وی اولویت دادن نظارت بر قانونگذاری را یکی دیگر از رویکردهای مجلس یازدهم برشمرد و یادآور شد: امروز در حوزه قانونگذاری، قانون کم نداریم. به طور مثال دولت لایحه ای دوفوریتی در حوزه بورس برای ثبت سود سهام بدون حق تقدم و برای هدایت نقدینگی به پروژه های عمرانی به مجلس ارائه کرد که ما با اولویت دادن به این لایحه، ۲۴ ساعته آن را به تصویب رساندیم، بنابراین به لحاظ تصویب قانون، هیچ طرح و لایحه ای در مجلس معطل باقی نمی‌ماند.

قالیباف تصریح کرد: حرف ما این است که اسان سیستان و بلوچستان نباید نسبت به شاخص های که در بقیه نقاط کشور وجود دارد، عقب مانده باشد. مجلس به عنوان جایی که برنامه و بودجه کشور را تصویب می‌کند، حتما باید نظارت میدانی را در دستور کار خود قرار دهد و به تعبیر رهبر معظم انقلاب سیستان و بلوچستان گنجی پنهان است که می توان با استفاده از ظرفیت‌های استان، این خطه را متحول و پیشران توسعه کشور کرد.

رئیس قوه مقننه کشورمان با اشاره به نامه امیرالمومنین (ع) به مالک اشتر گفت: در این نامه آمده است که “ای مالک برای دورترین مسلمانان همانند نزدیکترین آنان سهمی مساوی وجود دارد و تو مسئول رعایت آن می باشی، مبادا امور حکومت تو را از رسیدگی به آنها باز دارد که تو را هرگز برای انجام کارهای مهم عذری برای ترک مسئولیت های کوچکتر تو نیست”.

وی تاکید کرد: بنابراین حق نداریم استان‌های محروم را به دلیل دور بودن و به چشم نیامدن فراموش کنیم، وقتی بررسی دقیقی در این حوزه انجام می دهیم، در می‌یابیم که استان های محروم ظرفیت های بالاتری نسبت به سایر استان ها دارند.

قالیباف اضافه کرد: این ظرفیت ها نه تنها می تواند خود استان را اداره کند، بلکه قادر به ارتقای GDP کشور را نیز دارد. برای یک برنامه تحول اگر بخواهیم دو استان پیشران را که جزو استان های کم نظیر ما هستند، در نظر بگیریم باید به استان های سیستان و بلوچستان و خوزستان اشاره کنیم.

رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: عجیب است که مردم این دو استان که از شاخص هایی همچون برخورداری از آب، راه، آموزش و پرورش و بهداشت بهره مند نیستند که این عقب ماندگی ها به هیچ عنوان قابل قبول نیست.

وی تصریح کرد: روستاهایی در این دو استان وجود دارد که در کنار سرچشمه آب و زمین مناسب قرار دارند، ولی نه آبی کشاورزی وجود دارد و نه آَب شرب، بنابراین اینجا فقط ضعف در نظارت دیده می شود.

رئیس قوه مقننه کشور یادآور شد: حتی در برخی موارد هم قوانین مناسب وجود دارد و هم بودجه لازم تخصیص یافته، اما در نتیجه نهایی که کشاورز باید روی زمین زراعت کند و اقتصاد خود و امنیت غذایی کشور را تامین کند، خروجی وجود ندارد که نظارت میدانی به صورت جدی به این موارد می پردازد.

قالیباف تصریح کرد: اساس نظام اسلامی توجه به محرومان و مستضعفان است و ما در مجلس یازدهم به دنبال پیاده سازی و پیگیری این مسئله هستیم. فرهنگ عظیم ایرانی و اسلامی نشان داد که حتی ما در دوران کرونا چطور به یاری یکدیگر شنافتیم. قطعاً افراد برخوردار اگر مطمئن شوند بودجه به حوزه های کمتر برخوردار می رسد، ناراحت نخواهند شد، لذا در مجلس یازدهم تلاش داریم که این رویکرد در بودجه سال آینده لحاظ و تصویب شود.

اصلاح ساختار بودجه باید از سال ۹۸ آغاز می شد/توجه به اصلاح ساختار بودجه در مجلس یازدهم
وی با تاکید بر اینکه افزون بر این تلاش داریم اصلاح ساختار بودجه نیز در دستور کار قرار گیرد، اضافه کرد: البته اصلاح ساختار بودجه موضوعی است که باید از سال ۹۸ آغاز می شد، ولی طی دو سال اخیر این اتفاق نیفتاد و ما در مجلس یازدهم مصمم هستیم که اصلاح ساختار بودجه را شروع کنیم و این موضوع مسئله ای نیست که یک ساله محقق شود.

رئیس قوه مقننه کشور ادامه داد: بسیاری از عقب ماندگی ها ناشی از عملیاتی نبودن قوانین از جمله قانون بودجه است که متاسفانه با ساختار غلط و سیاستگذاری های اشتباه، شاهدیم که کسری بودجه به گرانی و تورم دامن زده است. مشکلات اقتصادی ریشه در همین مسئله دارد.

ما نباید آرزوهای خود را در قانون بنویسیم
قالیباف گفت: از سال آینده که تدوین قانون برنامه ۵ ساله هفتم توسعه در دستور کار مجلس قرار دارد، تلاش داریم با یک رویکرد متفاوت ثبات اقتصادی مورد نیاز کشور در برنامه هفتم دیده شود. متاسفانه در برنامه ششم توسعه که بیش از ۷۰۰-۶۰۰ صفحه است، بدون هیچ زمینه پیاده سازی و اجراسازی، این قانون تدوین شد. ما نباید آرزوهای خود را در قانون بنویسیم بلکه باید چیزی نوشته شود که زمینه تحقق آنها وجود داشته باشد.

احکام به دو صورت ملی و استانی در برنامه هفتم توسعه پیش بینی خواهد شد
وی اظهار کرد: در برنامه هفتم توسعه، احکام به دو صورت ملی و استانی پیش بینی خواهد شد. برخی احکام نیاز است که فقط برای یک شهرستان نوشته شود، چرا که آن موضوع شاید فقط مسئله همان منطقه باشد. برای مثال در احکام ملی، راه آهن چابهار به زاهدان و نهایتاً به خراسان و مرزهای شمالی پروژه ملی به حساب می‌آید، در حالی که شاید یک جاده بین شهری برای مردم سیستان و بلوچستان اهمیت بیشتری داشته باشد، لذا نباید پروژه های استانی فدای پروژه ملی شود، بلکه باید به صورت موازی به هر یک از این پروژه ها توجه شود.

بررسی تاثیر مصوبات بر زندگی مردم یکی از ثمرات نظارت میدانی این است
رئیس مجلس شورای اسلامی یادآور شد: یکی از ثمرات نظارت میدانی این است که ما در بین مردم حضور پیدا می کنیم و در می یابیم که مصوبات ما چه تاثیراتی بر زندگی مردم دارد. آن بخشنامه ای که در حوزه اجرا صادر می شود با آنچه که در میدان عمل رخ می دهد، متفاوت است. می توان از پروژه های زیادی نام برد که اعتباراتشان تخصیص یافته و روی کاغذ نیز پروژه تمام شده است، ولی از آن بهره برداری صورت نمی گیرد.

قالیباف گفت: متاسفانه عادت کرده ایم برای هر پروژه ای به دنبال ردیف های بودجه دولتی هستیم، در حالی که از ظرفیت های بخش خصوصی ، نهادهای حقوقی، موسسات و بنگاه های اقتصادی غافلیم. در شرایطی که در تحریم های ظالمانه و غیرانسانی قرار داریم و محدودیت هایی بر ما اعمال شده، باید از این ظرفیت ها استفاده کنیم.

ریشه اصلی مشکلات کشور ضعف مدیریت است، نه تحریم
وی با تاکید بر اینکه البته معتقدم ریشه همه مشکلات ما تحریم نیست، افزود: این کشور حتی در شرایطی که بالای ۱۰۰ میلیارد دلار درآمد داشته نیز باز هم پروژه‌های نیمه تمام داشته و در همان سال ها به کسری بودجه برخوردیم. امروز نیز که درآمدهای ما نسبت به آن دوران کاهش یافته، باز هم با کسری بودجه مواجهیم. این یکی از مواردی است که نشان می دهد مشکل اصلی ما در ضعف مدیریت است.

رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به ظرفیت های گسترده استان سیستان و بلوچستان در حوزه های کشاورزی، صنعتی، گردشگری، معادن، بنادر و دریا گفت: این استان از فرصت های کم نظیری بهره مند است که در کنار همه این مزیت ها، از مردم نجیب، صبور، شکور، کم توقع و قانعی نیز بهره مند است. این موارد و ویژگی های مردم استان، وظیفه ما را در قبال مردم سیستان و بلوچستان سنگین تر می کند.

تامین آب شرب در برخی مناطق سیستان و بلوچستان نیاز به اقدام فوری دارد
قالیباف با تقسیم بندی موضوعات استان سیستان و بلوچستان به دو بخش گفت: برخی موضوعات مثل تامین آب شرب در برخی مناطق نیاز به اقدام فوری دارد که نباید این موارد را در برنامه هفتم و سایر قوانین بلندمدت دید، همچنین در حوزه سلامت باید اقدامات فوری در استان صورت گیرد.

وی تصریح کرد: در حوزه اشتغال نیز دو رویکرد وجود دارد که یکی از آنها باید به صورت بلندمدت و در برنامه هفتم توسعه و دیگری با اتخاذ سیاست های زودبازده محقق شود. بنابراین ما در مجلس شورای اسلامی در دو حوزه بلندمدت و کوتاه مدت نسبت به اتخاذ سیاست ها اقدام خواهیم کرد و باید در نظر داشت که در بخش اقدامات فوری می توان از ظرفیت بخش خصوصی و نیروهای جهادی نیز استفاده کرد.

رئیس نهاد قانونگذاری کشورمان ادامه داد: نکته قابل توجه و امیدبخش این است که بسیاری از بخش های غیردولتی و نیروهای جهادی امروز توجه جدی به استان سیستان و بلوچستان دارند که باید جهت دهی این توجهات به نحو احسن صورت گیرد.

قالیباف موضوع آبرسانی به روستاها، تامین گاز و تکمیل پوشش گازی و بازگشایی بازارچه های مرزی را از جمله مواردی برشمرد که باید مورد توجه قرار گیرند.

وی در بحث مربوط به اشتغال عنوان کرد: در این زمینه با استفاده از ظرفیت ستاد اجرایی اقداماتی به صورت فوری انجام خواهد گرفت تا حدود ۵۰ الی ۶۰ هزار شغل در منطقه ایجاد شود و زمینه توسعه سایر حوزه ها نیز از این طریق فراهم شود.

رئیس مجلس شورای اسلامی درخصوص مسئله حاشیه نشینی نیز عنوان کرد: تصمیمات مهمی در این زمینه در استان اتخاذ شده که مجلس همین موارد را پیگیری خواهد کرد تا از طریق نظارت بودجه های مربوط به این حوزه به تخصیص ۱۰۰ درصدی برسد، به ویژه این موضوع در مرکز استان و چابهار دنبال خواهد شد تا کمتر با پدیده حاشیه نشینی در استان سیستان و بلوچستان مواجه باشیم.

قالیباف درخصوص بحث مراکز بهداشتی نیز گفت: در این حوزه نیز ظرفیت هایی از اجرای طرح سلامت وجود دارد که با استفاده از موسسات و بنگاه های اقتصادی و ستاد اجرایی در این حوزه اقدامات لازم صورت گیرد. به دلیل پراکندگی بالای استان از ظرفیت گروه های جهادی نیز در این حوزه ها استفاده خواهد شد و تمامی این موارد در پرتال مجلس اطلاع رسانی خواهد شد.

وی اضافه کرد: در کنار این موارد موضوعات مهم استان از جمله احداث فرودگاه چابهار، توسعه راه آهن، بکارگیری ظرفیت معادن، استفاده از زمین‌های گسترده کشاورزی، بهره‌مندی از حوزه شیلات و… در دستور کار قرار دارد.

توسعه ۵ مرکز دانش بنیان در مناطق محروم استان سیستان و بلوچستان
قالیباف ادامه داد: یکی از موضوعاتی که می توان با تمرکز بر آن ظرف کوتاه مدت به نتیجه رسید، بهره مندی از ظرفیت های شرکت های دانش بنیان هستند که تا پایان این دولت با هماهنگی های صورت گرفته با استفاده از ظرفیت های بخش های دولتی و غیردولتی مثل ظرفیت دانشگاه آزاد اسلامی، تعداد ۵ مرکز دانش بنیان در استان به ویژه در مناطق محروم، توسعه خواهند یافت.

رئیس قوه مقننه کشور یادآور شد: بنابراین ما موضوعات را در دو بخش پیش از برنامه هفتم و در بودجه سال ۱۴۰۰ و موضوعات کلان در برنامه هفتم خواهیم دید تا با این برنامه ریزی ها، پس از پایان برنامه هفتم توسعه، استان سیستان و بلوچستان به لحاظ شاخص ها، رشد قابل توجهی داشته باشد.

۷۰ درصد مشکلات اقتصادی امروز کشور ناشی از ضعف مدیریت است
محمدباقر قالیباف ‌در دومین روز نظارت میدانی خود در استان سیستان و بلوچستان در دیدار با امام جمعه زاهدان و نماینده ولی فقیه، عضو مجلس خبرگان رهبری، علما و روحانیون اهل سنت و تشیع این استان، ضمن تقدیر از مهمان نوازی مردم سیستان و بلوچستان عنوان کرد: یکی از مشکلاتی که امروز کشور با آن درگیر است، مسئله تحریم است که نمی توان منکر آن شد، تحریم امروز حتی از تحریم دوران دفاع مقدس نیز متفاوت تر است، به ویژه طی دو الی سه سال اخیر با اقدامات مستکبرانه آمریکا، شرایط نسبت به گذشته بسیار متفاوت شده است.

رئیس مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: طی سه دهه اخیر که در سطوح مختلف کشور توفیق خدمت داشته‌ام، با افراد متخصص بی‌طرفی در ارتباط بودم که موضوعات را به صورت تخصصی مورد بررسی قرار داده اند. یکی از موضوعاتی که مورد بررسی قرار گرفته و حتی در مجمع تشخیص مصلحت نظام نیز ارائه شد، موضوع تاثیر تحریم به ویژه در حوزه نابه‌سامانی‌های اقتصادی است که حاصل این تحقیق نشان می‌دهد ۷۰ درصد نابسامانی‌های اقتصادی ناشی از ضعف مدیریت در حوزه داخل و ۳۰ درصد مشکلات اقتصاد تحت تاثیر تحریم‌هاست.

وی با بیان اینکه من نیز چنین اعتقادی دارم تصریح کرد: مهم‌ترین مشکل امروز کشور چالش مدیریتی است و باید در نظر داشت که با به‌کارگیری ظرفیت های کشور می‌توان بسیاری از مشکلات را حل کرد.

قالیباف با یادآوری اینکه استان سیستان و بلوچستان نیز ظرفیت‌های بسیار مختلفی در حوزه های دریا، شیلات، تبادلات تجاری، معادن و گردشگری دارد، اظهار کرد: در همه این حوزه‌ها می‌توان با استفاده از ظرفیت های استان، بسیاری از مشکلات را حل و فصل کرد. مردم این منطقه نیز بسیار مهربان، صابر و شاکر هستند.

رئیس قوه مقننه کشورمان افزود: در حوزه خدمات شهروندی به ویژه در بخش آموزش و پرورش و بهداشت، شاخص های استان در قیاس با سایر نقاط کشور غیرقابل قبول است، البته این شاخص ها نسبت به سال‌های ۵۶ و ۵۷ بسیار رشد داشته است. به طور نمونه؛ زمانی در منطقه دشتیاری مجموعاً تعداد ۵۰ دانش آموز مشغول به تحصیل بودند، اما امروز شاهد تحصیل چندین هزار دانش‌آموز و حتی دانشجو در این منطقه هستیم.

وی یادآور شد: با وجود استعدادهای درخشانی که در استان وجود دارد، ولی به دلیل همان چالش مدیریتی که عنوان شد، بسیاری از استعدادهای استان شکوفا نشده است، حتی با وجود تزریق بودجه، اما از ظرفیت ها استفاده نشده و شرایط به حال مردم فرقی نکرده است.

قالیباف تاکید کرد: نکته قابل توجه دیگر این است که متاسفانه رویکرد ما امروز فاصله گرفتن از مردم شده، در حالی که این مسئله یکی از نقاط قوت برجسته در اوایل انقلاب بود و مردم در تمامی امور مشارکت معناداری داشتند، ولی امروز مردم در اداره جامعه نقش حداقلی دارند. در حوزه اقتصاد و سیاست مردم فقط در شرکت در انتخابات مشارکت خود را نشان می دهند و در حوزه فرهنگی و اجتماعی نیز اشکالات جدی به موانع جلوگیری از مشارکت مردم وارد است.

در دفاع مقدس با حضور مردم، جبهه‌ها فرماندهی شد
رئیس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: این در حالی است که پیروزی انقلاب اسلامی به دست خود مردم شروع و نهایتاً به سرانجام رسید و فقط رهبری در رأس آن نقش تعیین‌کننده و به‌سزایی داشت، حتی با وجود ارتش و سپاه، دوران دفاع مقدس نیز با حضور مردم، جبهه های جنگ فرماندهی شد و به موفقیت رسید، حتی در حوزه نظامی نیز که امروز جزو ۵ قدرت بزرگ نظامی دنیا به شمار می آییم، علت موفقیت ما حضور مردم در این عرصه است.

وی با بیان اینکه متاسفانه مشارکت مردم در حوزه اقتصاد تنها حدود ۲۰ درصد بوده و ۸۰ درصد اقتصاد کشور دولتی است، افزود: این مسئله آسیب های بسیاری از جمله مفاسد اقتصادی، بهره‌برداری پایین و آسیب های دیگری به همراه داشته است که باید در این حوزه تغییر رویکرد داشته باشیم، حتی در صحیفه امام خمینی (ره) به این موضوع تاکید شده که هر کجا مردم می توانند کاری را انجام دهند، دولت دخالت نکند، اما امروز کاملا برعکس عمل می شود.

قالیباف با تاکید بر اینکه در مجلس یازدهم مصمم هستیم تا به دو موضوع مردم محوری و مدیریت جهادی توجه ویژه داشته باشیم، تاکید کرد: اولویت در مجلس یازدهم مسائل اقتصادی در حوزه مدیریتی است و این مجلس در بخش نظارت کاملا جدی خواهد بود و اولویت خود را بین بحث تقنین و نظارت، بحث نظارت قرار داده است.

رئیس قوه مقننه کشورمان با اشاره به نظارت میدانی امروز خود از پروژه ۴۶ هزار هکتاری آبرسانی به زمین های زراعی زابل، تصریح کرد: در همین پروژه شاهد بودیم که ایرادات جدی وجود داشت و حق با مردم بود. در این راستا مطالعات دقیقی حداقل از ۴۰ روز گذشته با مشورت کارشناسان صورت داده بودیم و دیدید که حرف ما نیز دقیقاً همان حرف مردم بود و این نمونه تنها یکی از موضوعاتی بود که روی آن کار کرده بودیم.

وی با تاکید بر اینکه رسیدگی به مسائل مناطق محروم و اقشار مستضعف در اولویت ما قرار دارد، گفت: بر همین اساس، حوزه نظارت میدانی اولویت بندی و از مناطق محروم و کمتربرخوردار آغاز شد.

قالیباف با تاکید بر اینکه تمام تلاش ما این است تا در چارچوب اختیارات مجلس شورای اسلامی، توقع، انتظار و امیدی که در بین مردم ایجاد شده را پاسخگو باشیم، بیان کرد: مقام معظم رهبری نیز این مجلس را مجلس امید و انتظار دانستند و ما باید پاسخگوی این انتظارات باشیم.

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه نگاه مجلس همراه با محرومیت‌زدایی از مناطق کمتر برخوردار کشور است، ادامه داد: در این راستا علاوه بر نظارت بر ظرفیت‌های دولتی و به‌کارگیری حداکثری این ظرفیت ها، از توان نیروهای جهادی که سال‌هاست با این بچه‌ها سروکار دارند، استفاده خواهیم کرد. کار بچه های جهادی، برکت عجیبی دارد و به یادگار می ماند.

وی رسیدگی به وضعیت بازارچه ها و مسائل مرزی استان را از دیگر اولویت های استان برشمرد و گفت: حتماً این اعتقاد را داریم که مرزنشینان باید بتوانند معیشت خود را از مرز و پایانه ها تامین کنند، با همین نگاه در سال ۸۱ نیز به این استان آمدم و موضوع فعالیت های مرزی را دنبال کردم. امروز نیز چنین اعتقادی را داریم.

قالیباف افزود: نهایتاً تا خردادماه ۱۴۰۰ مسیری را در مجلس طی خواهیم کرد که با نصب تجهیزات و امکانات مرزی، سرعت تبادلات اقتصادی در مرز استان ارتقا یافته و این حوزه ساماندهی شود.

نظارت مجلس مقطعی نخواهد بود
رئیس نهاد قانونگذاری کشورمان اظهار کرد: همچنین در نظر داریم در برنامه هفتم توسعه که مربوط به سال های ۱۴۰۱ تا ۱۴۰۵ است، موضوعات زیرساختی از جمله توسعه فرودگاه ها، راه آهن و راه های بین شهری استان دستخوش تحول شود، چرا که توسعه سیستان و بلوچستان و ارتباط استان با دنیا از طریق چابهار نه تنها برای کل کشور اثرگذاری دارد، بلکه آسیای میانه را نیز تحت تاثیر قرار خواهد داد.

وی با تاکید بر اینکه انتظار دارم هر ۶ ماه در استان چنین احساسی به وجود بیاید که تغییری صورت گرفته، گفت: نظارت ما به صورت مقطعی نخواهد بود و قطعاً تداوم خواهد داشت تا سیاستگذاری‌ها به صورت کوتاه مدت و بلندمدت به نتیجه برسد.

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.