×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

امروز : دوشنبه, ۴ مهر , ۱۴۰۱  .::.   برابر با : Monday, 26 September , 2022  .::.  اخبار منتشر شده : 0 خبر
دعای فرج نجات بخش شیعه از فتنه‌های آخر الزمان

به گزارش«رهوا».حجت الاسلام دکتر محمد پویا مفرد و حجت الاسلام حسین میرعماد دو تن از کارشناسان مذهبی با حضور در ویژه برنامه “جرعه‌ای از ماه” درباره دعا برای ظهور امام زمان (عج) گفتگو کردند.
حجت الاسلام پویا مفرد درباره اهمیت و ضرورت دعا برای فرج گفت: علت اهمیت دعا کردن برای ظهور امام زمان (عج) در فرازی از دعای “ندبه” بیان شده است.
در این دعا آمده که با ظهور امام زمان (عج) بنای دروغ و جنگ رسانه‌ای، کذب و افترا، جنگها، تبعیض‌ها، بیماری‌های واگیردار، عرفان‌های الحادی و بی عدالتی‌ها تمام و حقایق و معارف ناب اسلام برای بشر آشکار خواهد شد.
این کارشناس مذهبی با بیان اینکه امام زمان فقط موعود اسلام نیست اظهار کرد: همه امتها منتظر یک منجی هستند که تمام عالم را از ظلم و بی عدالتی نجات خواهد داد.

*دعای مستقیم امام زمان (عج) برای فرد دعاکننده

حجت الاسلام پویا مفرد گفت: فایده دعا برای ظهور امام زمان این است که ما به همه خیرات و برکات می‌رسیم از جمله اینکه خود امام زمان (عج) مستقیماً برای ما دعا خواهند کرد.
همچنین در ادامه، حجت الاسلام میرعماد گفت: روزی کنیزی شاخه گلی به امام حسن مجتبی (ع) هدیه کرد و حضرت هم این کنیز را در راه خدا آزاد کرد. راوی می‌گوید به حضرت گفتم به خاطر یک شاخه گل او را آزادی کردید؟! امام فرمودند خداوند فرموده که اگر به شما تحیت و محبتی شد پاسخی بهتر از آن بدهید و پاسخ بهتر از کار این کنیز هم آزادی بود.
وی در رابطه با فواید دعا برای امام زمان (عج) اظهار کرد: کسی که برای امام زمان (عج) دست به دعا بر می‌دارد در واقع برای یاری امام مظلوم خود قدم برداشته و ندای غربت او را اجابت کرده است لذا بدیهی است که مولای کریم این عالم هم این عرض ارادت را به شایسته ترین وجه ممکن پاسخ دهند.

*۹۰ فایده حیرت انگیز دعا برای ظهور در کتاب “مکیال المکارم”

این کارشناس مذهبی در رابطه با علت تألیف کتاب “مکیال المکارم” گفت: نویسنده این کتاب در مقدمه درباره اهمیت دعا برای تعجیل در ظهور امام زمان (ع) می‌نویسد که امام زمان را در عالم رویا دیدم حضرت فرمودند این کتاب را بنویس و نام آن را هم “مکیال المکارم” بگذار و نویسنده هم در این کتاب به ۹۰ مورد از برکات حیرت انگیز برای دعاگویان فرج امام زمان (ع) اشاره می‌کند.
وی با بیان اینکه زمان ظهور امکان تاخیر و تعجیل دارد و می‌توان با دعا کردن ظهور را به جلو انداخت گفت: تأکید امامان بر دعا برای فرج بیانگر این است که زمان ظهور امری ثابت شده و غیرقابل تغییر نیست.

*دعای فرج نسخه نجات بخش شیعیان از بلاهای آخرالزمان

حجت الاسلام میرعماد نجات از هلاکت و نابودی را از برکات مهم دعا برای فرج دانست و گفت: نجات به اندازه‌ای مهم است که همه ما در نمازهایمان حداقل روزی ده بار آن را از خدا طلب می‌کنیم و اگر دعاگوی فرج امام زمان باشیم در این امتحان غیبت، که بلاها شیعه را احاطه کرده نجات پیدا خواهیم کرد.
وی با اشاره به حدیثی از امام حسن عسکری (ع) در این زمینه بیان کرد: حضرت فرموده‌اند ” به خدا سوگند فرزندم مهدی غیبت سختی و طولانی خواهد داشت و کسی از هلاکت نجات پیدا نمی‌کند مگر کسانی که امام زمان (ع) شناس و کسانی که دعاگوی زودتر آمدن حضرت مهدی باشند. ”

*خانواده‌ها فرزندان را مهدوی تربیت کنند

حجت الاسلام میرعماد به خانواده‌هایی که نگران دین و ایمان و آینده فرزندان خود هستند توصیه کرد که آنها را به امام زمان (عج) پیوند بزنند و آنها را امام زمانی و دعاگوی فرج تربیت کنند.

دعای فرج، دعایی است که با عبارت «إلهی عَظُمَ البَلاء» آغاز می‌شود. این دعا برای اولین بار در کتاب کنوز النجاح شیخ طبرسی آمده و آثاری، چون وسائل الشیعه (اثر شیخ حر عاملی) و جمال الاسبوع (اثر سید بن طاووس) نیز آن را نقل کرده‌اند.

متن و ترجمه دعای فرج:

إِلٰهِى عَظُمَ الْبَلاءُ، وَبَرِحَ الْخَفاءُ، وَانْکَشَفَ الْغِطاءُ، وَانْقَطَعَ الرَّجاءُ، وَضاقَتِ الْأَرْضُ، وَمُنِعَتِ السَّماءُ، وَأَنْتَ الْمُسْتَعانُ، وَ إِلَیْکَ الْمُشْتَکىٰ، وَعَلَیْکَ الْمُعَوَّلُ فِى الشِّدَّهِ وَالرَّخاءِ.
خدایا گرفتاری بزرگ شد و پوشیده بر ملأ گشت و پرده کنار رفت و امید بریده گشت و زمین تنگ شد و خیرات آسمان دریغ شد و پشتیبان تویی و شکایت تنها به جانب تو است، در سختی و آسانی تنها بر تو اعتماد است.

اللّٰهُمَّ صَلِّ عَلىٰ مُحَمَّدٍ وَآلِ مُحَمَّدٍ أُولِى الْأَمْرِ الَّذِینَ فَرَضْتَ عَلَیْنا طاعَتَهُمْ، وَعَرَّفْتَنا بِذَلِکَ مَنْزِلَتَهُمْ، فَفَرِّجْ عَنّا بِحَقِّهِمْ فَرَجاً عاجِلاً قَرِیباً کَلَمْحِ الْبَصَرِ أَوْ هُوَ أَقْرَبُ.
خدایا! بر محمّد و خاندان محمّد درود فرست آن صاحبان فرمانی که اطاعتشان را بر ما فرض نمودی و به این سبب مقامشان را به ما شناساندی، پس به حق ایشان به ما گشایش ده، گشایشی زود و نزدیک همچون چشم بر هم نهادن یا زودتر.

یَا مُحَمَّدُ یَا عَلِىُّ، یَا عَلِىُّ یَا مُحَمَّدُ اکْفِیانِى فَإِنَّکُما کافِیانِ، وَانْصُرانِى فَإِنَّکُما ناصِرانِ.‌ای محمّد و‌ای علی،‌ای علی و‌ای محمّد، مرا کفایت کنید که تنها شما کفایت‌کنندگان منید و یاری‌ام دهید که تنها شما یاری‌کنندگان منید.

یَا مَوْلانا یَا صاحِبَ الزَّمانِ، الْغَوْثَ الْغَوْثَ الْغَوْثَ، أَدْرِکْنِى أَدْرِکْنِى أَدْرِکْنِى، السَّاعَهَ السَّاعَهَ السّاعَهَ، الْعَجَلَ الْعَجَلَ الْعَجَلَ، یَا أَرْحَمَ الرَّاحِمِینَ بِحَقِّ مُحَمَّدٍ وَآلِهِ الطَّاهِرِینَ.
‌ای مولای ما‌ای صاحب زمان، فریادرس، فریادرس، فریادرس، مرا دریاب، مرا دریاب، مرا دریاب، اکنون، اکنون، اکنون، با شتاب، با شتاب، با شتاب،‌ای مهربان‌ترین مهربانان به حق محمّد و خاندان پاک او.

بهترین زمان خواندن دعای فرج:

شیخ حر عاملی دعای فرج را جزو تعقیباتِ نماز امام زمان آورده است. در کتاب المزار الکبیر نیز در آداب سرداب امام زمان زیارتی نقل شده و بعد از آن دو رکعت نماز زیارت و بعد این دعا نقل شده است. کتاب مفاتیح الجنان نیز این دعا را در اعمال سرداب و نیز در باب ادعیه، با عنوان دعا‌های کوتاه و نافع آورده است. همچنین از آیت‌الله محمدتقی بهجت نقل شده است بهترین کار برای اینکه در آخرالزمان به هلاکت نیفتیم، دعای فرج است، مخصوصا خواندن دعای «عظم البلاء».

دعاهای توصیه شده امام صادق (ع) به مردم آخرالزمان

یکی از موضوعاتی که در روایات امام صادق (ع) به زیبایی بیان شده است، دعاهای آن حضرت درباره امام زمان (عج) است، امام جعفر صادق (ع) احادیث و دعاهای زیادی راجع به حضرت مهدی (عج) بیان کردند، از جمله کتاب «صحیفه مهدیه» نوشته «مجتهدی سیستانی» که مضامین زیبایی در آن وجود دارد، همچنین دعای امام صادق (ع) در روز جمعه که بعد از نماز عصر توصیه شده است.

امام جعفر صادق (ع) در زیارتی که برای امام حسین (ع) بیان فرموده است، فرازهایی از امام زمان (عج) وجود دارد، از همه مهم‌تر امام صادق (ع)، مردم آخر الزمان را به دو دعا توصیه فرموده است.

امام صادق (ع) دعای معرفت را در دوران غیبت سفارش فرمودند تا به وسیله این دعا شناخت خدا، پیامبر و امام را طلب کنیم که محتوای دعای معرفت بدین شرح است: «اَللهُمَ عَرِفنی نَفسَکَ فَاِنَکَ اِن لَم تُعَرِفنی نَفسَکَ لَم اَعرِف نَبِیَک، اَللهُمَ عَرِفنی رَسُولَکَ فَاِنَکَ اِن لَم تُعَرِفنی رَسُولَکَ لَم اَعرِف حُجَتَکَ، اَللهُمَ عَرِفنی حُجَتَکَ فَاِنَکَ اِن لَم تُعَرِفنی حُجَّتَکَ ضَلَلتُ عَن دینی».

وی اظهار داشت: همچنین امام جعفر صادق (ع) می‌فرماید: «بزودی با شبهه‌ای مواجه می شوید که علم و امام برای اینکه شما را از شبهه خارج کند، ندارید و سرگردان می‌شوید و از این شبهه کسی نجات پیدا نمی‌کند، مگر کسی که به وسیله دعای غریق خدا را بخواند» و مضمون دعا این است: « یَا اللَّهُ یَا رَحْمَانُ یَا رَحِیمُ، یَا مُقَلِّبَ الْقُلُوبِ ثَبِّتْ قَلْبِی عَلَى دِینِکَ».

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

*

code