×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

امروز : شنبه, ۲۳ تیر , ۱۴۰۳  .::.   برابر با : Saturday, 13 July , 2024  .::.  اخبار منتشر شده : 0 خبر
حواشی اولین مناظره انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۳ و واکنش های کاربران شبکه های اجتماعی + ویدئو

به گزارش«رهوا».این مناظره که با حضور تمامی شش نامزد انجام گرفت با حواشی زیادی همراه بود که در ادامه برخی از آنها را بررسی می‌کنیم.

گاف‌های علیرضا زاکانی

حواشی و گاف های اولین مناظره انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۳ + ویدئو

 

یکی از حواشی اولین مناظره چهاردهمین انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۳، روخوانی مدام علیرضا زاکانی از روی نوشته‌های کاغذ بود. البته گویا او در همین روخوانی هم دچار مشکل بود و چندان آماده به نظر نمی‌رسید.

او بار‌ها در حین خواندن متن خود متوقف شد و در حین تبریک عید نیز نام عید قربان را فراموش کرده بود.

 

 

در حالی که زاکانی تمام صحبت‌های خود را از روی کاغذ می‌خواند، صداوسیما تا جایی که می‌توانست تصویر او را دور گرفت، با این حال این نکته از چشم مردم پنهان نماند.

همچنین شنیده شده که زاکانی در جلسه مناظره همراه خود موبایل برده که در وقت استراحت راند اول، ضبط و به عنوان تخلف ثبت شده است.

زاکانی و قاضی‌زاده هاشمی که احتمال می‌رود برای ایفای نقش پوششی وارد انتخابات شده باشند، بیشتر زمان خود را صرف به چالش کشیدن مواضع مسعود پزشکیان و حمله به دولت روحانی کردند.

او در دور دوم پاسخ به سوالات، درخصوص واردات واکسن کرونا گفت: «تحریم را در داخل باید خنثی کرد و بعد دیپلماسی بروند اساس آن را تغییر بدهد. ما تا وقتی در کرونا تحریم را خنثی نکردیم به ما واکسن ندادند.»

این درحالیست که بنابر گزارش خبر فوری، زاکانی دومین نفر لیست ۲۵۰۰ پزشکی است که مخالف واردات واکسن کرونا بوده است.

بازتاب مناظره‌ها در شبکه‌های اجتماعی

حواشی و گاف های اولین مناظره انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۳ + ویدئو

 

برگزاری اولین مناظره نامزدهای انتخابات ریاست‌جمهوری ۱۴۰۳ با واکنش سریع و انتقادات تند کاربران فضای مجازی همراه بود. استقبال از حرف‌های مصطفی پورمحمدی و تمسخر کاندیداهایی که در دور قبل انصراف داده و این‌بار دوباره شرکت کرده‌اند، از مضامین مشترک واکنش کاربران بود.

در شبکه‌های اجتماعی شوخی و نقد مناظره خیلی زود شروع شد. قبل از مناظره بعضی‌ها با زاکانی شوخی می‌کردند که با تاکسی برقی به صدا و سیما رفته، در حالی که این تاکسی‌ها هنوز در تهران دیده نشده‌اند.

حواشی و گاف های اولین مناظره انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۳ + ویدئو

 

بعضی هم با سعید جلیلی شوخی می‌کردند که برادرش قائم‌مقام صدا و سیماست. در روزهای گذشته معلوم شده آقای جلیلی به ماشین تیبا علاقه دارد و دست‌کم سه ماشین تیبا با سه پلاک در عکس‌ها شناسایی شده که جلیلی سوار آن‌ها بوده است. یکی از کاربران نظرسنجی گذاشته بود که فکر می‌کنید جلیلی با کدام پلاک به مناظره‌ها خواهد رفت.

تاخیر چهل دقیقه‌ای صدا و سیما در شروع مناظره هم مورد انتقاد کاربران شبکه‌های اجتماعی قرار گرفت. برگزاری نماز جماعت و انتشار تصاویری از رئیس جمهور فقید، باعث شد مناظره‌ها با حدود چهل دقیقه تاخیر آغاز شود.

یکی از کاربران با اشاره به درخشش حسین انتظامی در پرسش از نامزدها نوشته ‏«نیم‌ساعت از مناظره بگذره حسین انتظامی به‌عنوان زامبی میاد تو» عبدالله رمضان‌زاده هم از شیوه مناظره انتقاد کرده و نوشته «صدا و سیما نمایشنامه راه انداخته نه مناظره»

درخشش قابل انتظار پورمحمدی

حواشی و گاف های اولین مناظره انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۳ + ویدئو

 

صحبت‌های پورمحمدی بیش از سایر نامزدها مورد توجه افکار عمومی قرار گرفت. تسلط او به خطابه مهمترین نکته‌ای بود که مورد توجه کاربران شبکه‌های اجتماعی قرار گرفت. کاربری به نام موسن نوشته «‏اگر شرایط اجازه مى‌داد پورمحمدى موقع حرف زدن بقیه مثل بازى مافیا دست‌ش رو بالا میاورد این شکلى 👎🏻 مى‌کرد.»

سیاوش اردلان، از مجری‌های بی‌بی‌سی فارسی نیز در توئیتی نوشت که «ظاهرا پزشکیان از پورمحمدی آخوندتر و پورمحمدی از پزشکیان اصلاح‌طلب‌تره».

چرا کسی زاکانی را جدی نمی‌گیرد؟

حواشی و گاف های اولین مناظره انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۳ + ویدئو

 

زاکانی سعی داشت با اهانت به پزشکیان، مانع از طرح انتقادات او علیه جلیلی شود اما پزشکان به او بی‌توجهی می‌کرد. مصطفی فقیهی در این مورد نوشت ‏«چرا رقبای ‎زاکانی هم او را جدی نمی‌گیرند؟ و او هر چه سعی دارد دیگران را درگیر خود کند، کسی تن نمی‌دهد؟ پوششیِ سرخوشی که مردم را کم‌هوش می‌پندارد.»

عباس عبدی هم نوشته «قبلا هم نوشته بودم برخی را برای پاچه‌گیری می‌آورند.» عبدی در توییت دیگری نوشته «‏طرف گفته نمی‌داند آقای پزشکیان چرا نامزد شده. خوب راست میگه. چون اصولاً قادر به فهم بدیهیات هم نیست.»

عبدالناصر همتی قبل از مناظره نوشته بود ‏«انتظار می‌رود که کاندیداها در ‎#مناظره اقتصادی امروز بطور شفاف برنامه عملی خود برای کنترل تورم، رفع کسری بودجه و ناترازی خطرناک بانکی، حل معضل مسکن و نحوه مقابله با مفاسد اقتصادی را بیان کنند؛ البته، نه مانند وعده‌های مناظرات ۱۴۰۰ که هیچکدام تحقق نیافت! به بازیگران اصلی هم توصیه می‌کنم به ‎پوششی ها توجه نکنند.»

حواشی و گاف های اولین مناظره انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۳ + ویدئو

 

حسین سلاح‌ورزی هم با انتقاد از مباحثی که در مناظره‌ها مطرح شده، نوشته است «‏پیام اصلی مناظره امشب تا اینجا: کشور به همان اندازه‌ای که در تربیت سیاستگذار و مدیر ناتوان و عاجز و شکست خورده است، محیط مستعدی برای پرورش و ارتقا پوپولیست‌ها و سطحی‌نگرها بوده!»

محمدرضا مهاجر هم نوشته «این مدل برگزاری مناظره خیلی سخته. حتما یه گروه شبانه روز نشستند فکر کردند چطوری می‌تونیم خیلی بد برگزار کنیم؟!»

بسیاری هم به گاف زاکانی اشاره کردند ‏که فرق WHO (سازمان بهداشت جهانی) و WTO (سازمان تجارت جهانی) را نمی‌داند. کامبیز مهدی زاده در توییتی نوشته «زاکانی در این دور از رقابت‌ها نقش ماشین کوبنده در شهربازی را بازی می‌کند. خودش هم نمی‌داند به چه کسی بکوبد و دور خود می‌چرخد.»

کاربر دیگری هم نوشته بود «این‌که بعد از زاکانی، نوبت پورمحمدیه، داره کم‌کم حال زاکانی و به هم میزنه.» کاربر دیگری نوشته «‏پزشکیان یه چیزی به زاک گفت توجه نکردیم «کَفَی بالمَرءِ جهلاّ أن یحدثَ بِکُلّ ما سمع» برای فهم جهالت فرد، همین بس که هرچه به‌ گوشش می‌رسد، (نفهمیده و نسنجیده) نقل کند.»

بحث درباره اقتصاد ترکیه هم دستمایه شوخی شد. سعید شریعتی نوشت «زاکانی که اسم ترکیه رو آورد قلب قالیباف افتاد تو معده‌ش!» کاربر دیگری هم نوشت «پورمحمدی  باید بگه ترکیه رو چرا از من می‌پرسید؟ آقای قالیباف و خانوادشون بهتر خبر دارن.»

ارزیابی کلی نامزدها از سوی کاربران آنلاین

حواشی و گاف های اولین مناظره انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۳ + ویدئو

 

کاربری به اسم گریگوری نوشته: «قاضی‌زاده در نقش وکیل رئیسی ظاهر شد و نیم‌نگاهی هم دارد به حفظ صندلی بنیاد در دولت به فرض اصولگرا آینده، قالیباف این بار در نقش لی کوآن یو فرو رفته اما باز هم نتوانسته نقش را خوب دربیاورد، پزشکیان از قبل بهتر اما همچنان انسجام ندارد و ناتوان از تصویرسازی برای جلب اکثریت خاموش. جلیلی تفاوتی با گذشته ندارد بلکه حتی بیشتر درگیر چیز نوشته ها و از خود ابتدا کردن شده، زاکانی در نقش پاچه گیر خوب فرو رفته و در این میان مشغول استفاده از فرصت برای توجیه شهرداری خود است و پورمحمدی در حال ترسیم یک شخصیت فراجناحی اما با این حال ناتوان است از پیاده کردن آن.»

کاربری با نام بهنام اشاره کرد که «تنها دستاورد مورد اشاره قالیباف و زاکانی در زمینه انضباط مالی و مبارزه با فساد، حساب واحد خزانه بود که این هم پروژه ای بود که در دولت و مجلس قبلی انجام شد. طراح پروژه هم دست چپ #پزشکیان نشسته. شما دستاوردت همون تعطیل کردن سامانه شفافیت شهرداریه، به کارهای خودت افتخار کن!» منظور از طراح پروژه خزانه واحد، احمد میدری است که در برنامه پزشکیان با کارشناسان اقتصادی حضور داشت.

رحمان قهرمان‌پور هم نوشت: «نیمه اول با درخشش کوتاه‌مدت پورمحمدی، پیام‌های پیچیده و ‌متعدد زاکانی، سردرگمی پیام‌های قاضی‌زاده، پایین‌تر از حد انتظار ظاهرشدن پزشکیان و تمرکز جلیلی بر پایگاه رای ایدئولوژیک خود همراه بود.»

نظر مهاجرانی درباره مأموریت زاکانى و قاضى زاده

حواشی و گاف های اولین مناظره انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۳ + ویدئو

 

وزیر ارشاد دولت اصلاحات در توییتی مدعی ماموریت قاضی زاده و زاکانی برای به واکنش وا داشتن پزشکیان شد.

عطاالله مهاجرانی درباره رویکرد نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری در توییتی نوشت: «تا اینجا! زاکانی و قاضی زاده مأموریت دارند پزشکیان را به واکنش وادار کنند. تا سیر منطقی بحث را از دست بدهد و قالیباف و جلیلی بتوانند پیش بروند!

به نظرم پزشکیان بایست بر مطالب خود و پاسخ به پرسش‌های کارشناسان تمرکز داشته باشد.»

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.