×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

امروز : جمعه, ۱۱ اسفند , ۱۴۰۲  .::.   برابر با : Friday, 1 March , 2024  .::.  اخبار منتشر شده : 11 خبر
حقایق تاریخی را در انحصار خویش نبینید

به گزارش«رهوا».در روزهای گذشته مهدی طالقانی، فرزند مرحوم آیت‌الله طالقانی، گفتگویی با سایت انتخاب داشت که بخش‌هایی از این مصاحبه با واکنش علی مطهری، نائب رئیس مجلس، مواجه شد.

مطهری، در بخش‌هایی از این جوابیه‌ نسبت به گفتگوی مهدی طالقانی، اعلام کرده بود «آقای مهدی طالقانی راهپیمایی تاسوعای سال ۱۳۵۷ در تهران را صرفاً ناشی از اعلامیه مرحوم آیت‌الله طالقانی دانستند در حالی که اعلامیه جامعه روحانیت مبارز تهران با امضای شهید مطهری، شهید بهشتی، مرحوم انواری، مرحوم مهدوی‌کنی، مرحوم هاشمی رفسنجانی و عده‌ای دیگر نقش اساسی در این راه‌پیمایی داشت… ایشان تشکیل شورای انقلاب اسلامی را به آیت‌الله طالقانی نسبت می‌دهد؛ در حالی که همه می‌دانند ایده شورای انقلاب توسط آیت‌الله مطهری در سفر به نوفل لوشاتو به امام‌خمینی(ره) ارائه شد… آقای مهدی طالقانی در بحث از دکتر شریعتی گفته‌اند «مشکل دکتر شریعتی از زمان حسینیه ارشاد شروع شد. آقای مطهری برنمی‌تافت که از سخنرانی شریعتی استقبال شود، چون استقبال از منبر دکتر خیلی بیشتر از شهید مطهری بود.» این جمله‌ها نشان می‌دهد که آقای مهدی طالقانی نه تاریخچه حسینیه ارشاد را می‌داند و نه شخصیت شهید مطهری را می‌شناسد.»

در همین زمینه، مهدی طالقانی در یادداشتی به ادعاهای مطهری پاسخ داده است. متن یادداشت مهدی طالقانی به شرح زیر است:

باسمه تعالی
مدیریت محترم سایت خبری انتخاب
با سلام واحترام
لازم است که درآغاز مراتب تاسف خود را از رفتار غیرحرفه‌ای وغیراخلاقی آن پایگاه خبری در انتشار مصاحبه خویش اعلام دارم. برحسب قرارپس از انجام مصاحبه، بنا براین بود که متن گفت: وگو قبل از انتشار در اختیار اینجانب قرار گیرد وپس از رویت واحیانا اصلاحات لازم منتشر شود. متاسفانه آن پایگاه خبری در اقدامی تعجب برانگیز، قول وقرار اولیه خود را به طاق نسیان سپرد وبا انتشار متنی نارسا ومغلوط در فضای رسانه‌ای کشور سئوالات وابهامات فراوانی ایجاد کرد.

بر اهل فن روشن است که روایت وتحلیل تاریخی، گاه با استناد به شواهد وقرائن لفظی ومعنوی انجام می‌گیرد که باید پس از مکتوب شدن، اصلاح و بازنگری شود که این امر با رفتار نامتعارف آن پایگاه خبری میسور نگردید. این اقدام ازآن روی که نوعی تدلیس وانتشار اکاذیب به شمار می‌رود، درخور پیگیری قضایی است. با این همه در اصلاح متن منتشره از سوی آن سایت و نیز پاسخ گویی به جوابیه آقای علی مطهری، نکات ذیل را به اطلاع می‌رساند. لازم است که وفق قانون مطبوعات، نسبت به انتشار آن اقدام شود:

۱-اینجانب ازآن روی که ازآغازین لحظات شکل گیری فکر راه‌پیمایی بزرگ تاسوعای ۱۳۵۷ در جریان آن بودم، ادعای آقای علی مطهری را عجیب یافتم. درآغاز طرح این پیشنهاد، متنی تهیه واز بسیاری از حضرات خواسته شد که آن را امضا کنند که آن گرامیان با استدلال‌هایی از قبیل: امکان کشتار رژیم از امضای آن سر باز زدند. نهایتا اطلاعیه با امضای مرحوم آیت‌الله طالقانی تنظیم ومنتشر شد. بدنه اجتماعی نیز دعوت به این راه‌پیمایی را از سوی ایشان تلقی کرد و بدان پاسخ مثبت گفت. بعد‌ها ودر برخی از آثار نوانتشار، اعلامیه‌ای با امضا‌های متعدد برای راه‌پیمایی تاسوعا مشاهده شد که درآن روزگار در محافل سیاسی نشانی از آن یافت نمی‌شد و نهایتا مشخص نشد که آن اطلاعیه چگونه و برای آغازین بار در کجا منتشر شده است؟ احتمال دیگری هم هست وآن اینکه شاید آقای مطهری راه‌پیمایی تاسوعا را با راه‌پیمایی عاشورا که با اعلامیه اعضای جامعه روحانیت انجام گرفت، اشتباه گرفته‌اند!

۲-آقای علی مطهری، چون از تشکیل آغازین شورای انقلاب توسط آیت‌الله طالقانی بی‌خبر مانده‌اند، این نهاد را صرفا در شکل دوم آن می‌بینند. لازم به ذکر است که پس از آزادی آیت‌الله طالقانی از زندان وارجاع بسیاری از مسائل انقلاب به ایشان و دفترشان، ایشان به اندیشه تشکیل نهادی شورایی برای اداره امور انقلاب افتادند وجمعی را نیز با همین عنوان در منزل خویش گرد آوردند وجلساتی نیز برگزارشدند. پس از چندی با انتشار دستور امام مبنی بر تشکیل شورای انقلاب، ایشان شورای تشکیل شده توسط خویش را منحل کردند. چند وچون پیوستن آیت‌الله طالقانی به شورای دوم نیز داستانی شنیدنی دارد که خارج از مجال این جوابیه است.

۳-آقای علی مطهری درجایی از جوابیه خود مدعی شده‌اند که اینجانب از تاریخچه حسینیه ارشاد بی‌خبرم! محض اطلاع ایشان باید عرض کنم دردورانی که ایشان در سنین صباوت به سر می‌بردند، اینجانب وعده‌ای از دوستان نوجوان، بار‌ها به استخری می‌رفتیم که در قطعه زمینی درمنطقه «چاله هرز» بنا شده بود و بعد‌ها به زمین حسینیه ارشاد مبدل شد. این زمین متعلق به یکی از بازرگانان علاقمند به آیت‌الله طالقانی به نام «حاج شریف» بود. بعد‌ها با واسطه‌گری پدر مالک زمین را با تخفیف فراوان به بانیان حسینیه ارشاد واگذار کرد. یقین دارم که این مطالب اساسا به گوش آقای مطهری نیز نخورده است!

۴- آنچه از اینجانب به عنوان ریشه اختلافات شهید آیت‌الله مطهری با دکتر شریعتی در مصاحبه آمده، صرفا نقل قولی از مرحوم فخرالدین حجازی بوده است و نه دیدگاه بنده و طبعا از مواردی بوده است که باید در بازبینی مصاحبه مورد اصلاح قرار می‌گرفت که مجال آن از من سلب شد. شاهدانی نیز که چنین موضوعی را از آقای حجازی شنیده‌اند، هنوز در قید حیاتند. با این همه بنده در مقام ابرام این نقل قول نبوده‌ام وبا توجه به سابقه دیرین خانوادگی با استاد مطهری وعلاقه خودم به ایشان در دوران نوجوانی وجوانی، ازانتساب چنین امری به ایشان مبرا هستم. ضمن اینکه براین باورم که در باره این اختلافات باید تمام اسناد واقوال از جمله حواشی حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبرمعظم انقلاب اسلامی بر کتاب استاد رسول جعفریان را دید و سپس قضاوت کرد.

۵-آنچه درباره تاثیر احتمالی آیت الله طالقانی بر وقایع پس از رحلت ایشان در گفت: وشنود منتشره بیان شده، با عنایت به خلق وخوی مسالمت جو وگفت وگو محور ایشان، در حد یک احتمال بوده است. احتمالی که از نظر اینجانب قوی وپررنگ به نظر می‌رسد. شاهد آن نیزبحران‌هایی است که در زمان ایشان روی نمود وبا وساطت ورویکرد اقناعی پدر تا حد زیادی حل وفصل شد.

۶- ونهایتا ضمن توصیه سایت انتخاب به رعایت اخلاق حرفه‌ای و در نیفتادن به ورطه جنجال‌سازی به آقای علی مطهری توصیه می‌کنم که حقایق تاریخی را در انحصار خویش نبینند وشان خود را همسنگ پدر نینگارند؛
و السلام علی من اتبع الهدی
سید مهدی طالقانی
۳۰ بهمن ۱۳۹۷

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.