×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

به گزارش«رهوا».هند موقعیت ویژه‌ای را که در قانون اساسی خود به کشمیر، تنها ایالت هند با اکثریت مسلمان اعطا شده را لغو کرده است؛ اقدامی که به تشدید تنش‌ها بین هند و پاکستان منجر شده و خشم مسلمانان را در پی داشته است. به‌رغم مخالفت جهان اسلام، پارلمان هند روز چهار شنبه حذف بند مربوط به اعطای خودمختاری به منطقه کشمیر از قانون اساسی این کشور را با اکثریت تصویب کرد.
بر اساس اصل ۳۷۰ قانون اساسی که هند آن را لغو کرد، به ایالت جامو و کشمیر خودمختاری می‌داد. آمیت شاه، وزیر کشور هند در پارلمان این کشور گفت: «می‌خواهم به مردم جامو و کشمیر بگویم که اصل ۳۷۰ قانون اساسی و بند ۳۵ آن، چه خسارتی به این ایالت زده است. به دلیل این قانون، دموکراسی هرگز در این ایالت به طور کامل اجرا نشده و فساد اداری افزایش یافته است. هیچ پیشرفتی با وجود این قانون امکانپذیر نبوده است.»
به گزارش خبرگزاری فرانسه، با تصمیم پارلمان هند، کشمیر دیگر قانون اساسی جداگانه نخواهد داشت و مثل سایر ایالت‌های هند باید از قانون اساسی دولت تبعیت کند. همه قوانین هند در کشمیر تحت حاکمیت هند اجرا خواهد شد و شهروندان هندی از همه ایالت‌ها می‌توانند در کشمیر خانه و ملک بخرند. دولت هند همچنین تصمیم دارد که این ایالت را به دو قلمرو کوچک‌تر که به طور فدرالی اداره شود، تقسیم کند. یک منطقه از اکثریت مسلمان کشمیر و اقلیت هندو تشکیل خواهد شد. نارندرا مودی، نخست‌وزیر هند مدعی است که اقدام جدید درخصوص کشمیر، سبب نیک‌بختی مردم آن خواهد شد!. دو روز بعد از اعلام تصمیم دولت هند برای لغو خودمختاری جامو و کشمیر و اعمال مقررات حکومت نظامی، خبر‌ها حاکی است که طی درگیری‌ها در بزرگ‌ترین شهر جامو و کشمیر حداقل یک نفر کشته و شش تن زخمی شده‌اند. ارتش هند، بیش از ۱۰ هزار نیرو را به کشمیر اعزام کرده است و تدابیر شدید امنیتی در این منطقه حاکم است.
سازمان همکاری اسلامی ضمن ابراز نگرانی از لغو خودمختاری جامو و کشمیر از سوی دولت هند، خواستار حل مسالمت‌آمیز بحران این منطقه شد. در حال حاضر بخشی از کشمیر در خاک هند و قسمتی دیگر در پاکستان قرار دارد. هر دو کشور ادعای مالکیت بر تمام کشمیر را دارند و همین موضوع یکی از علل اصلی مناقشه دیرینه میان دهلی نو و اسلام‌آباد از زمان استقلال پاکستان از هند در سال ۱۹۴۷ میلادی تاکنون است.
سیدعباس موسوی، سخنگوی وزارت خارجه ایران در واکنش به تحولات اخیر در جامو و کشمیر گفت: «جمهوری اسلامی ایران از هند و پاکستان به عنوان دوستان و شریکان منطقه‌ای خود انتظار دارد با اتخاذ روش‌های مسالمت آمیز و گفتگو در جهت تأمین منافع مردم منطقه گام‌های مؤثر بردارند.» رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه هم دیروز در گفتگو با نخست‌وزیر پاکستان بر حمایت آنکارا از اسلام‌آباد در بحران مربوط به منطقه کشمیر تأکید کرده و خواستار تقویت فرآیند گفتگو میان هند و پاکستان شد.
هندوسازی کشمیر
درحالی که مقامات هند مدعی هستند که برای یکپارچه کردن کشمیر لازم است که وضعیت این ایالت هند هم مانند سایر مناطق باشد، اما به نظر می‌رسد دهلی نو سناریوی جدیدی برای این منطقه دارد که حذف مسلمانان بخشی از آن است. ملیحه‌نودهی سفیر پاکستان در سازمان ملل به القدس العربی گفته است: «این تصمیم بیشتر شبیه اقدامات اسرائیل در خاک فلسطین است. آیا تشابه بین اقدامات اسرائیل درباره الحاق اراضی فلسطین و اقدامات هند در کشمیر را که هر دو نقض قوانین بین‌المللی هستند، نمی‌بینید؟!»
روزنامه نیویورک‌تایمز دیروز در یادداشتی به تشریح مواضع دولت نارندرا مودی در قبال کشمیر پرداخته و آن را تندروانه خوانده است. نیویورک‌تایمز نوشت: «کشمیر اکنون در حساس‌ترین برهه تاریخی خود به سرمی‌برد؛ اینترنت قطع شده و ارتباط کشمیر با دنیا ممکن نیست. رهبران سیاسی در حصر افتاده‌اند و از همه مهم‌تر، پارلمان هند شرایط ویژه کشمیر و خودمختاری این منطقه را نیز لغو کرده است». این روزنامه اقدام دهلی نو در کشمیر را فراتر از یک الحاق به خاک هندوستان می‌داند و می‌نویسد: «دولت هند قصد دارد هندو‌ها را به کشمیر بیاورد و این می‌تواند آغازگر یک بحران تمام‌عیار باشد. نیویورک‌تایمز با انتقاد از مواضع دولت هند می‌نویسد: دولت مودی قصد دارد هند را کشور هندو‌ها اعلام کند؛ به این معنی که مسلمانان دیگر در آن جایی نخواهند داشت. منتقدان مودی می‌گویند سیاست او در قبال کشمیر، حمله به دموکراسی این کشور است و می‌تواند به اتحاد هندوستان و حتی روابط این کشور با ملل مسلمان آسیب بزند.
توافق با امریکا در کشمیر!
هرچند دولت پاکستان مخالفت خود را با تصمیم هند درباره کشمیر اعلام کرده است، اما برخی چهره‌های سرشناس پاکستانی ادعا می‌کنند که تصمیم دولت هند بر اساس تصمیمات پشت پرده اسلام‌آباد با امریکا انجام شده است. به گزارش بی‌بی‌سی، مولانا فضل‌الرحمن رهبر حزب جمعیت علمای اسلام و از سران اپوزیسیون پاکستان روز چهار شنبه در سخنانی گفت: «تصمیم دولت هند درباره لغو خودمختاری کشمیر ناگهان و بدون مقدمه اتفاق نیفتاده است». وی افزود: «این اقدام هند نتیجه معامله بین عمران خان نخست‌وزیر پاکستان و دونالد ترامپ رئیس‌جمهور امریکا است». فضل‌الرحمن گفت: «عمران‌خان کشمیر را به ترامپ فروخت و دست خالی از امریکا برگشت». این درحالی است که عمران خان روز دو شنبه در واکنش به تصمیم هند درباره کشمیر، گفته بود که زمان آن رسیده که ترامپ در این نزاع میانجیگری کند. رهبران ارشد احزاب سیاسی پاکستان هم دیروز گفتند: «دونالد ترامپ برای کمک به حل مسائل شبه قاره صادقانه رفتار نمی‌کند، بنابراین دولت عمران خان از اعتماد به وی اجتناب کند». سراج الحق رهبر جماعت اسلامی پاکستان دیروز طی سخنانی گفت: «ما نباید به امریکا و پیشنهاد ترامپ اعتماد کنیم، زیرا هیچ ضمانتی در این خصوص که واشنگتن بتواند به حل مناقشه کشمیر کمک کند، وجود ندارد». شهباز شریف، رئیس حزب مسلم لیگ نواز و رئیس جناح مخالف در مجلس ملی پاکستان گفت: «دولت باید مشخص کند که آیا پیشنهاد میانجیگری دونالد ترامپ کارت بازی یا تله است.»