×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

امروز : یکشنبه, ۲۴ تیر , ۱۴۰۳  .::.   برابر با : Sunday, 14 July , 2024  .::.  اخبار منتشر شده : 0 خبر
جمشید شارمهد کیست؟

به گزارش«رهوا».در این جلسه نماینده دادستان، خانواده قربانیان اقدامات تروریستی این گروهک، متهم و وکلای وی حضور داشتند.

به گفته ی کارشناسان، پرونده جمشید شارمهد در دو دادگاه حقوقی و کیفری رسیدگی خواهد شد.

پس از دادگاه حقوقی که امروز برگزار شد، دادگاه کیفری مجرم نیز به فاصله ی یک ماه پس از دادگاه حقوقی برگزار می‌شود تا اتهامات این فرد مورد رسیدگی قرار گیرد. به نظر می‌رسد تا ابتدای سال آینده حدود ۴ جلسه از دادگاه حقوقی سپری شود.

جمشید شارمهد کیست؟

جمشید شارمهد کیست؟

در ابتدای جلسه ی امروز دادگاه، قاضی صلواتی از نماینده دادستان خواست تا در جایگاه قرار گیرد و به قرائت کیفرخواست بپردازد.

بهروز حسنی اعتماد در جایگاه قرار گرفت و گفت: «جمشید شارمهد متولد ۱۳۳۴ تبعه ایران و دارای تابعیت مضاعف آلمان و اقامت در آمریکا است. وی متهم است به افساد فی الارض از طریق طراحی و هدایت اقدامات تروریستی از جمله بمب گذاری در حسینیه شیراز در تاریخ ۲۴ فروردین ۱۳۸۷ که موجب به شهادت رسیدن ۱۴ نفر و مجروح شدن تقریباً ۳۰۰ نفر شده است.»

نماینده دادستان افزود: «تلاش برای بمب گذاری در سد سیون شیراز در تاریخ ۲۵ آبان ۱۳۸۵ و برنامه ریزی جهت ترور مسئول پروژه سد، همچنین انفجار در کفشداری حرم حضرت امام (ره) در تاریخ ۳۰ آبان ۱۳۸۸ و آتش سوزی در هتل جهان تهران در هنگام ساخت و تهیه بمب جهت انفجار در حوزه علمیه آیت الله العظمی گلپایگانی از دیگر موارد اتهامی، متهم است.»

حسنی اعتماد با بیان اینکه این اقدامات تروریستی موجب ناامنی جامعه و به خاک و خون کشیده شدن مردم شده است، گفت: «گروهک تروریستی تندر در اواسط سال ۱۳۸۲ توسط تعدادی از عناصر سلطنت طلب به سرکردگی فتح الله منوچهری و فرود فولادوند با رویکرد تئوریزه کردن تروریست ضددینی در انگلستان تاسیس شده است.»

وی افزود: «این گروهک تروریستی با بهره گیری از رسانه‌های دیداری، شنیداری و مجازی مطالب توهین آمیزی علیه دین مبین اسلام انجام داده است. پس از انتخاب شارمهد در سال ۸۵ به عنوان سرکرده گروه از رویکرد نرم به رویکرد سخت و تروریستی تغییر مسیر می‌دهد و به اقدامات تروریستی در اماکن مذهبی، اقتصادی و حساس می‌پردازد.»

در ادامه جلسه دادگاه کلیپی از گفته‌های جمشید شارمهد پیش از دستگیری در دادگاه به نمایش گذاشته شد که متهم در این فیلم عنوان می‌کند که «ما خجالت نمی‌کشیم کسی را بکشیم مگر انفجار شیراز را انکار کردیم ما ترور می‌کنیم وحشت ایجاد می‌کنیم».

پخش لحظه انفجار بمب در حسینیه شیراز این کلیپ در دادگاه منجر به حزن و گریه خانواده شهدا شد.

جمشید شارمهد کیست؟

نماینده دادستان ادامه داد: «متهم اعتراف کرده است که مبادرت به اعمال تروریستی می‌کرده است و انفجار تروریستی رهپویان وصال شیراز، کفشداری حضرت امام خمینی (ره)، انفجار سد سیون، هتل جهان و ساخت و تهیه بمب جهت انفجار در حوزه علمیه آیت الله العظمی گلپایگانی توسط وی طراحی و برنامه ریزی شده است.»

نماینده دادستان اضافه کرد: «متهم اعتراف کرده است که قصد عملیات‌های تروریستی دیگری نیز داشته است که ناکام بوده است انجام عملیات تروریستی در چهارشنبه سوری و انفجار در یکی از بانک از جمله اعمال تروریستی بوده است که وی در آن ناکام بوده است.»

وی اضافه کرد: «این متهم همچنین قصد انفجار بمب در مقابل وزارت خانه امور خارجه ایران و یا سفارت چین را داشته است که با دستگیری وی این اقدام تروریستی خنثی می‌شود.»

نماینده دادستان ادامه داد: «این متهم قصد انجام ۲۳ اقدام تروریستی داشته که موفق به انجام ۵ مورد آن شده است بمب گذاری در حسینیه رهپویان شیراز در تاریخ ۲۴ فروردین ۱۳۸۷ توسط وی طراحی و مدیریت شد که به شهادت ۱۴ نفر و مجروحیت ۳۰۰ نفر انجامید که ۱۵ نفر آن کودک بودند.»

در ادامه جلسه دادگاه تصاویری از اقدامات تروریستی گروهک تندر و انفجار حسینیه شیراز به نمایش درآمد.

نماینده دادستان با بیان این که متهم شارمهد بعد از انجام عملیات‌های خود با افسران آمریکایی ارتباط برقرار کرده است، گفت: «وی در سال ۲۰۰۳ میلادی و مصادف با ۱۳۸۱ شمسی از کشور آلمان به آمریکا مهاجرت کرده و در آن جا ساکن شده است.»

حسنی اعتماد ادامه داد: «پس از انفجار در حسینیه رهپویان شیراز مقامات آمریکایی با متهم ارتباط برقرار کرده‌اند و به گفته متهم اولین ارتباط او با اف‌بی‌آی بعد از انفجار شیراز بوده که آن‌ها در این دیدار برخی نکات امنیتی را به متهم تذکر داده‌اند.»

وی با اشاره به سایر دیدار‌های متهم با آمریکایی‌ها گفت: «در اقاریر متهم آمده است که وی با دو سناتور محلی ملاقات داشته و درباره اهداف و اقدامات گروه تندر با آن‌ها صحبت کرده است.»

نماینده دادستان افزود: «به گفته متهم سه نفر از اعضای اف‌بی‌آی با وی تماس گرفته‌اند و با او گفتگو‌هایی را داشته اند همچنین متهم شارمهد در اظهارات خود گفته است اگرچه افراد سیاسی به او کمک مالی نکرده اند، اما با اعزام تیم آی تی تمامی سیستم‌های رایانه‌ای او را ارتقا داده اند.»

حسنی اعتماد با اشاره به اقاریر متهم درباره ارتباطش با مقامات آمریکایی گفت: «به گفته شارمهد وی با ۹ نفر از افراد اف بی آی و سی آی‌ای ارتباط داشته که آخرین دیدار او به ژانویه ۲۰۲۰ باز می‌گردد.»

نماینده دادستان تصریح کرد: متهم اظهار داشته که مقامات سیاسی آمریکا به او هشدار داده اند که از آمریکا خارج نشود، زیرا در صورت خروج امنیت او را تضمین نمی‌کنند.»

وی ادامه داد: در اقاریر متهم شارمهد آمده است که با یک تیم سیاسی از اف‌بی‌آی در ارتباط بوده و در خصوص اهداف گروه خود در ایران با آن‌ها صحبت می‌کرده است و در سال ۲۰۱۵ درباره جلب تیم‌های جاسوسی در ایران با این افراد صحبت داشته است.

نماینده دادستان با بیان این که متهم با اعضای سی آی‌ای نیز در ارتباط بوده است، گفت: «تمامی آی دی‌ها و پسورد‌های گروه در اختیار افسران اف بی آی قرار داشته. همچنین متهم مکاتباتی را با وزیر امور خارجه و رئیس جمهور آمریکا نیز داشته است.»

حسنی اعتماد با بیان این که شارمهد نقشه فتح تهران و راه کوروش را برای ترامپ، جان بولتن و هوک ارسال کرده است، گفت: «هوک در یکی از سخنرانی‌ها از گروهک تندر یاد کرده است.»

وی ادامه داد: «بعد از انفجار حسینیه شیراز برخی از رسانه‌های مکتوب آمریکا و همچنین شبکه فاکس و سی ان ان با متهم مصاحبه داشته اند.»

حسنی اعتماد ادامه داد: «دولت آمریکا ویزای تاسیس شرکت تجاری، ویزای مخصوص قربانیان سیاسی و پناهنده به آمریکا، حق معاملات، حق کسب و کار، خدمات بیمه و بازنشستگی و خدمات امنیتی را به شارمهد اهدا کرده بود.»

نماینده دادستان اظهار کرد: «متهم ازطریق یکی از عوامل خود با دو نفر از اعضای موساد آشنا شده و تلاش داشته تا حمایت آن‌ها را جلب کند. در همین راستا با شخصی به نام یعقوب آشنا شده و تلاش داشته است تا طرح راه کوروش خود را به رئیس دولت رژیم صهیونیستی ارسال کند.»

جمشید شارمهد کیست؟

جمشید شارمهد کیست؟

درباره گروهک تروریستی تندر و جمشید شارمهد

گروهک تروریستی تندر یکی از گروهک های ضد انقلاب است که فعالیت خود را بر ضد جمهوری اسلامی ایران آغاز کرد و طی دو دهه ی گذشته با رویکرد توهین به مقدسات و انجام حملات تروریستی دست به اقدامات خرابکارانه زده است.

این گروهک با نام انجمن پادشاهی ایران توسط فردی به نام فتح الله منوچهری با نام مستعار فرود فولادوند جهت براندازی حکومت ایران آغاز به کار کرد. اما پس از ناپدید شدن منوچهری در ترکیه، جمشید شارمهد رهبری این گروه را عهده دار می‌شود که مورد حمایت جدی دو سرویس اطلاعاتی آمریکا و اسرائیل قرار می‌گیرد.

نخستین عملیات تروریستی گروهک تندر در ایران در ۲۴ فروردین۱۳۸۷ در شیراز بود که طی آن عوامل تروریست این گروهک با کار گذاشتن بمبی در میان عزاداران حسینیه شهدا شیراز باعث به‌ شهادت‌ رسیدن ۱۴ تن و مجروحیت ۲۰۰ تن دیگر شد.

در اقدامی دیگر این گروهک تروریستی که در یکی از هتل‌های تهران مشغول ساخت بمب بودند، بر اثر انفجار و آتش‌سوزی موقعیتشان لو می‌رود و توسط نیروهای امنیتی دستگیر می‌شوند.

دومین عملیات تروریستی این گروهک در روز ۳۰ خرداد ۱۳۸۸ در حرم حضرت امام صورت می‌گیرد که البته فرد بمب‌گذار موفق به واردکردن محموله ی انفجاری به حرم حضرت امام نشده و بمب را مقابل کفشداری حرم منفجر کرد که بر اثر انفجار آن ۸ تن از هم‌وطنان مجروح شدند.

با این حال رزیتا منطقی، سخنگوی انجمن پادشاهی ایران، هر گونه وابستگی گروهک تندر به انجمن پادشاهی ایران را رد کرده و همه عملیات تروریستی منسوب به آن را از هنگامی می‌داند که رئیس اصلی این انجمن، فتح الله منوچهری در ترکیه ناپدید شد. وی مدعی است که این کارهای تروریستی به انجمن پادشاهی ایران ربطی ندارد.

جمشید شارمهد در سال ۱۳۳۴ در تهران به دنیا آمد.

در اوایل دهه ۶۰ به همراه همسر و فرزند خود از ایران به آلمان مهاجرت و در رشته مهندسی الکترونیک و همچنین رشته فناوری اطلاعات تحصیل می کند. پس از همکاری با شرکت های چند ملیتی اروپایی در زمینه ی نرم افزاری، شرکت خود را در آلمان تأسیس می کند. پس از تأسیس شرکتی در آمریکا، از آلمان به آمریکا مهاجرت می کند.

در آمریکا با انجمن پادشاهی ایران آشنا می شود و با راه اندازی وبسایت و رادیویی به نام تندر به همکاری با آن ها می پردازد.

شنبه یازدهم مرداد ۹۹ خبری در رسانه‌ها منتشر شد که حاکی از دستگیری جمشید شارمهد سرکرده گروه تروریستی تندر توسط وزارت اطلاعات ایران بود.

در گزارشی که از دستگیری جمشید شارمهد از تلویزیون ایران پخش شد، او به اتهامات وارده به خود اعتراف کرد.

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.