×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

امروز : چهارشنبه, ۹ اسفند , ۱۴۰۲  .::.   برابر با : Wednesday, 28 February , 2024  .::.  اخبار منتشر شده : 0 خبر
بیانیه گام دوم انقلاب گویای عدم تغییر محاسبات راهبردی نظام است
مهدی فضائلی،

مجله خبری«رهوا».تحلیل‌گر مسائل سیاسی و مهدی محمدی، عضو شورای مرکزی جبهه مردمی نیروهای انقلاب و تحلیل‌گر مسائل سیاسی، شب گذشته با حضور در  برنامه تلویزیونی “نگاه یک”، به تحلیل بخش‌های مختلف بیانیه اخیر رهبر انقلاب موسوم بهگام دوم انقلاب پرداختند.

مهدی محمدی در این برنامه گفت: این بیانیه ارزش راهبردی غیرقابل انکاری دارد. این مسئله را در ادبیات دشمن از جمله آمریکایی‌ها و اسرائیلی‌ها دیدیم که واکنش‌های خاص، ویژه و پرنکته به این بیانیه نشان دادند.

وی با تاکید بر اینکه این بیانیه بسیار غنی است و قرائت‌های مختلفی از آن می‌توان داشت، ادامه داد: از یک جنبه، این بیانیه کارنامه چهار دهه انقلاب اسلامی را بیان می‌کند و از طرفی پاسخی به ادعاهای دشمن است.

محمدی درباره علل صدور این بیانیه گفت: در پایان دهه چهارم انقلاب اسلامی، این انقلاب به یک جمع‌بندی نیاز داشت و باید یک بار از دیدگاه کلان و راهبردی و از بالا و از زبان و قلم کسی که در همه سال‌های پس از انقلاب در راس قرار داشته و به همه جزئیات و برنامه‌های دشمن و احوال مردم و وضعیت کشور عالم است، بیان شود. این بیانیه از اینکه دشمن جمع‌بندی خود را از انقلاب به افکار عمومی کشور قالب کند جلوگیری کرد و اکنون با جمع بندی استاندارد مواجه هستیم که جمع بندی رقیب را از میدان خارج کرده است.

وی افزود: آمریکایی‌ها از حدود ۸ ماه پیش از زمان اعمال فشارهای جدید، منتظر بودند اثر فشارهای خود را در محاسبات مسئولان ما مشاهده کنند اما این بیانیه به دشمن گفت که محاسبات راهبردی و کلان نظام جمهوری اسلامی تغییر نکرده است.

محمدی خاطرنشان کرد: دشمن منتظر مصالحه و عقب‌نشینی ما بود. بیانیه گام دوم رهبر معظم انقلاب اسلامی، تصحیح انتظار محاسباتی دشمن بود. محاسبات راهبردی ما تغییر نکرده، بلکه تثبیت شده است و از دل آن، مسیر جدیدی را برای آینده خلق کرده‌ایم. اگر دشمن به این جمع‌بندی برسد که در اثر فشار، رفتار و محاسبات ما در حال تغییر است، منجر به تشدید فشار می‌شود اما اگر دشمن ببیند که فشار نه تنها بی‌فایده است بلکه محاسبات ما را تثبیت می‌کند، این اثر تعیین کننده‌ای بر روی محاسبات دشمن خواهد داشت.

این کارشناس مسائل سیاسی تاکید کرد: دشمن به شدت منتظر است تا نشانه‌ها و سیگنال‌های داخل ایران را تحلیل کند. این بیانیه یک سیگنال قدرتمند به خارج بود که از مسیر فشار، نتیجه نخواهند گرفت. این بیانیه شیوه‌ای برای عمل و علاوه بر آن روشی برای فکر کردن است. مسئله اصلی دشمن این است که مردم را از نظام انقلاب اسلامی جدا کند، فاصله ذهنی و عملی بین نظام و مردم ایجاد کند و آن‌ها را روبروی نظام قرار دهد.

وی با اشاره به اینکه دشمن تصویر غیر واقعی از کشورمان ارائه می‌کند، گفت: این بیانیه تصویر واقعی کشورمان را نشان داده است.

محمدی افزود: باید اصول این بیانیه را استخراج و بر مبنای آن حرکت کنیم. یکی از اصلی‌ترین ریشه‌های دشمنی طرف مقابل این است که ما رقیب آن‌ها هستیم، ارتش یکپارچه مقاومتی در سراسر منطقه ایجاد کردیم که عمق استراتژیک ما را توسعه داده و بار دفاع را توزیع کرده و شرایطی را به وجود آورده است که هیچ معادله راهبردی در منطقه خاورمیانه بدون حضور ایران قابل طرح نیست. چه برسد به اینکه حل شود.

مهدی فضائلی، کارشناس ارشد مسائل سیاسی هم با حضور در این برنامه درباره اهمیت بیانیه راهبردی رهبر معظم انقلاب با عنوان گام دوم انقلاب، گفت: شخصیتی این بیانیه را صادر کرده است که به لحاظ شخصیت حقیقی و حقوقی، بسیار ممتاز و منحصر به فرد و بسیار کم نظیر است و اشراف ایشان به مسائل کشور و جهانی غیر قابل تردید است.

وی افزود: امروز جمهوری اسلامی ایران از نظر امنیتی جزو سرامدان دنیاست با این که در منطقه پر بحران قرار دارد و دستاوردهای انقلاب اسلامی، مستند و مورد تائید مجامع جهانی و همه اینها نتیجه هدایت رهبری است.

فضائلی با اشاره به اهمیت مقطع زمانی صدور این بیانیه گفت: جمهوری اسلامی ایران در مسیر تمدن سازی قرار دارد؛ بنابراین چهل سالگی آغاز شکوفایی اوست نه دوران بلوغ آن.

وی با اشاره به نسل اول و دوم انقلاب و لزوم آمادگی برای سپردن مسئولیت به نسل جدید افزود: مخاطب این بیانیه، جوانان هستند. محتوای بیانیه وضعیت موجود و دستاوردهای جمهوری اسلامی ایران را توصیف کرده است و نگاهی به آینده دارد و چشم‌انداز را هم تعیین می‌کند و راه رسیدن به آن را هم روشن کرده است.

این کارشناس ارشد مسائل سیاسی با اشاره به اهمیت سیاست خارجی گفت: انقلاب اسلامی با پیدایش خود، نظم شرق و غرب را که برای تامین منافع نامشروع آن ها و دست‌اندازی به منافع ملت‌ها طراحی شده بود بر هم زد. این موضوع به طور طبیعی، جمهوری اسلامی ایران را با قدرت‌های خارجی درگیر می‌کند، زیرا منافع نامشروع آنها را به خطر انداخت.

وی ادامه داد: برخی تصور می‌کنند رویارویی ایران و آمریکا پس از تسخیر لانه جاسوسی آغاز شد در حالی که این گونه نیست و آمریکایی ها از همان ساعات نخستین پیروزی انقلاب، دشمنی خود را آغاز کردند و دولت‌های اروپایی و کشورهای منطقه هم همراه آن‌ها بودند؛ بنابراین سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران از همان ابتدا اهمیت بالایی پیدا کرد. ایران چارچوب نظم استکبار را برهم زد و اعلام کرد ظلم نمی‌کند و ظلم نمی‌پذیرد؛ این کانون منطق سیاست خارجی بیانیه گام دوم انقلاب است.

در بخش دیگری از این برنامه مهدی محمدی با اشاره به نفوذ منطقه‌ای ایران، گفت: دعوا در منطقه ما سر آینده است. آمریکا متحدانش را از دست داده است. داعش ابزار استکبار برای ارائه و پیاده‌سازی نظم آمریکایی مقابل نظم ایرانی بود اما الان شاهد استقرار نظم ایرانی یا مقاومتی با محوریت جمهوری اسلامی ایران در منطقه هستیم.

وی افزود: در حالی که امنیت صد در صد در کشورمان وجود دارد بقیه کشورهای منطقه ناامن هستند و باید امنیت خود را حفظ کنیم. ایران تنها کشور امن غرب آسیاست؛ تنها کشور منطقه است که درگیر جنگی در خاکش نیست؛ این یعنی سیاست خارجی انقلابی برای ایران عزت و امنیت آفریده است.

محمدی گفت: ­فشار و تحریمی که بر جمهوری اسلامی ایران وارد می‌شود، سابقه ندارد­. جمهوری اسلامی ایران نه تنها در مقابل حجم بی‌سابقه فشارها مقاومت­ کرده­ بلکه از دل این فشار­ مسیر خود را به سمت قدرتمند شدن و عبور از موانع پیموده است.

وی گفت: بیانیه راهبردی رهبر معظم انقلاب در آستانه چهل سالگی انقلاب اسلامی منصفانه و واقع بینانه و سندی راهبردی از طرف آگاه ترین و دلسوزترین شخص کشور است و تبلیغاتی نیست. این بیانیه با نقد خود آداب نقد را نیز رعایت کرده و نقد منصفانه‌ای به مسائل گوناگون کشور داشته است.

این کارشناس مسائل سیاسی تاکید کرد: کسانی که ادعا می‌کنند برای رسیدن به عدالت باید انقلاب اسلامی و ولایت فقیه حذف شود، در تلاش برای به استثمار­کشیدن و محروم کردن بیشتر ملت ایران هستند. در بیانیه راهبردی رهبر معظم انقلاب اسلامی به عدالت نگاه پدرانه شده است.

وی گفت: تبلیغ می‌کنند که مردم از برخی ارزش‌های انقلاب اسلامی فاصله گرفتند در حالیکه ملت همچنان بر ارزش‌ها تاکید و قبول دارند اما برخی مسئولان که این ارزش‌ها­ را به مردم یادآوری می‌کنند خود آن‌ها را رعایت نمی‌کنند. مردم در این زمینه از مسئولان گله دارند.

 این کارشناس مسائل سیاسی گفت: برای برداشتن گام دوم انقلاب اسلامی به آرایشی جدیدی از نیروهای جوان نیاز داریم. اداره کشور نیاز به جوانانی دارد که بر خلاف برخی مسئولان، زندگی دومی در آمریکا و اروپا برای خودشان فراهم نکرده باشند. آرایش جدید قدرت باید جایگزینی جوان‌های ایرانی به‌جای مدیران ایرانی-غربی باشد.

فضائلی ­کارشناس مسائل سیاسی، در ادامه گفت: در بخشی از سیاست خارجی کشورمان جریانی وجود دارد که راه حل مشکلات کشور را در خارج از مرزها جستجو می‌کند. دلیل اینکه برخی مشکلات حل نشده و گره‌های کشور باز نشده این است که سراغ ظرفیت‌های داخل کشور نیامده‌ایم. این رویکرد برخی مسئولان سیاست خارجی موجب شده است کشورهایی که هیچ علاقه‌ای به حل مشکلات ما ندارند بلکه در پی افزایش آن هستند، خصومت‌های بیشتری نسبت به ما نشان دهند.

وی گفت: عده‌ای تلاش می‌کنند وضع کشور را بحرانی نشان دهند اما باید توانمندی‌های کشورمان را بشناسند و افول گرایی دشمنان را ببینند. جریان افول گرایی در آمریکا از ۴۰ سال پیش آغاز شد. در ۴۰ سال گذشته ۱۰ها کتاب و ۱۰۰ها مقاله درباره افول آمریکا در خود آمریکا نوشته شده است؛ این فقط حرف دیروز و امروز ما نیست. آمریکا دیگر توان راه‌اندازی جنگ جدید یا پایان دادن به آن را ندارد. تمام توطئه‌های آنها در منطقه نقش بر ​آب شده است.

فضائلی گفت: اکنون جمهوری اسلامی ایران صاحب گفتمان و قدرت در عرصه منطقه‌ای و بین‌المللی است و بنیاد مستحکمی دارد. مهمترین فلسفه استقرار جمهوری اسلامی ایران عدالت و مبارزه با فساد از جمله ­­دشوارترین کارهاست. در حوزه عدالت و مبارزه با فساد از ارزش‌های انقلاب اسلامی دور شده‌ایم. هرچه مردم و مسئولان به­ ارزش‌های انقلاب اسلامی­­ نزدیک شوند دستاوردها چشم گیرتر خواهد شد.

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.