×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

امروز : جمعه, ۱۴ بهمن , ۱۴۰۱  .::.   برابر با : Friday, 3 February , 2023  .::.  اخبار منتشر شده : 0 خبر
امریکا دیگر ایالات متحده نیست

به گزارش«رهوا».عـوام‌گـرایی ترامپ‏محور نیرویی است که همچنان گسل قطبی‌شدگی را در امریکا فعال نگه می‌دارد. در این شرایط جنگ نظرسنجی‌ها در امریکا دوباره راه افتاده است. نتایج یک نظر‌سنجی جدید نشان می‌دهد که با وجود اعتراضات هواداران ترامپ و حمله آنان به کنگره، میزان رضایت شهروندان امریکایی از وی افزایش یافته است. در این حالت توئیتر تصمیم گرفته است تعلیق حساب کاربری ترامپ را در این شبکه اجتماعی دائمی کند و ترامپ هم قول مقابله به مثل داد تا دوقطبی‌شدگی در هر دو بستر مجازی و واقعی در فضای سیاست‌ورزی امریکا افقی برای فرود نداشته باشد که هیچ، همچنان در حال اوج‌گیری و تبدیل شدن به قهر باشد. به خصوص که دموکرات‌ها عزم خود را جزم کرده‏اند که بار دیگر پرونده استیضاح برای ترامپ باز کنند و ترامپ هم بالاخره اعلام کرد که در مراسم تحلیف شرکت نخواهد کرد.
در حالی که فردا قرار است لایحه استیضاح ترامپ با محوریت دموکرات‌ها در مجلس نمایندگان بررسی شود تا رقبا و منتقدان وی نشان دهند حاضر نیستند به راحتی از تحریکات ترامپ برای تشویق خشونت معترضانی که چهار شنبه شب داخل ساختمان کنگره ریختند، بگذرند، نتایج نظر‌سنجی مؤسسه «راسموسن» نشان می‌دهد که ۴۸ درصد از شهروندان امریکایی از عملکرد شغلی ترامپ رضایت داشته‌اند. یکی از منابع آگاه در این نظر‌سنجی به نیوزمکس اطلاع داده که میزان رضایت از ترامپ به ۵۱ درصد رسیده است. این نظر‌سنجی، پنج شنبه شب به وقت محلی انجام گرفته است. این در حالی است که میزان رضایت از ترامپ قبل از جشن کریسمس ۴۵ درصد گزارش شده بود. نکته قابل‌توجه اینکه نظرسنجی دیگری که پی‌بی‌اس‌نیوزآور- ماریست انجام داده‌اند، نشان می‌دهد حدود ۱۸ درصد جمهوریخواهان از آشوبگرانی که روز چهار شنبه به ساختمان کنگره حمله کردند، حمایت می‌کنند که هرچند چندان بالا نیست، ولی به هرحال قابل توجه است. ۶۳ درصد شرکت‌کنندگان در این نظرسنجی نیز گفته‌اند که ترامپ مستحق سرزنش شدن به خاطر اقدامات خشونت آمیز در ساختمان کنگره است. این نظرسنجی همچنین نشان می‌دهد که ۴۸ درصد مردم امریکا خواستار برکناری ترامپ از قدرت هستند، ولی ۴۹ درصد نیز با این اقدام نمایندگان مخالفت کرده‌اند که باز هم نشان‌دهنده اکثریتی شکننده است. حتی در بین مستقل‌ها نیز ۵۱ درصد اعلام کرده‌اند که با توجه به اینکه کمتر از دو هفته دیگر بایدن سوگند ریاست جمهوری یاد خواهد کرد، ترامپ باید در قدرت باقی بماند.
روز چهار شنبه گذشته همزمان با برگزاری جلسه کنگره برای تأیید پیروزی بایدن در انتخابات ریاست جمهوری امریکا، طرفداران ترامپ به ساختمان کنگره حمله‌ور شدند که به دنبال این حادثه، پنج نفر کشته و ده‌ها نفر زخمی شدند. نظرسنجی دیگری که رویترز و مؤسسه «ایپسوس» انجام داده‌اند، نشان می‌دهد ۵۷ درصد از امریکایی‌ها معتقدند در پی حمله حامیان ترامپ به کنگره امریکا، وی باید هرچه سریع‌تر از مقام خود برکنار شود. از این بین، ۳۰ درصد معتقدند ترامپ باید با اتکا به متمم ۲۵ قانون اساسی امریکا برکنار شود. ۱۴ درصد می‌گویند ترامپ باید استیضاح شود و ۱۳درصد دیگر خواستار استعفای او هستند. همچنین حدود ۷۰ درصد از شرکت‌کنندگان در این نظرسنجی، بیان داشتند با اقدامات و سخنان تحریک‌آمیز ترامپ که به حمله هواداران او به ساختمان کنگره امریکا منجر شد، مخالف هستند. از سوی دیگر طبق نتایج این نظرسنجی، ۷۹ درصد از امریکایی‌ها از جمله حدود دو سوم هواداران حزب جمهوریخواه، مهاجمان کنگره را «نادان» و «مجرم»، ۹ درصد آن‌ها را «شهروندان نگران» و ۵درصد آن‌ها را «میهن‌پرست» توصیف کردند.
استعفا یا استیضاح
پس از تحولات روز چهارشنبه، قانونگذاران امریکایی به رهبری نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان از «مایک پنس» معاون رئیس‌جمهور خواستند با اجرای متمم ۲۵ قانون اساسی امریکا، ترامپ را از قدرت برکنار کند که جوابی دریافت نکردند. نانسی پلوسی روز جمعه گفت که هنوز از «مایک پنس» درباره فعال کردن متمم ۲۵ قانون اساسی امریکا پاسخی دریافت نکرده است.
پلوسی بامداد روز شنبه به نشست حزب دموکرات درباره تحولات اخیر حمله به کنگره از سوی طرفداران ترامپ اشاره کرد و گفت: «امیدواری اعضا این است که رئیس‌جمهور فوراً استعفا دهد. اما اگر وی این کار را انجام نداد من به کمیسیون‌ها دستور دادم برای پیشبرد متمم ۲۵ قانون اساسی و استیضاح آماده باشند.» در مقابل، سه نفر از مشاوران کاخ سفید به شبکه خبری سی‌ان‌ان گفته‌اند که دونالد ترامپ هیچ قصدی برای کناره‌گیری از قدرت ندارد. یکی از مشاوران با «صفر» دانستن احتمال کناره‌گیری ترامپ گفت: «وی فکر نمی‌کند که مرتکب خطایی شده باشد.»
به این ترتیب سخنگوی پلوسی در نهایت اعلام کرد که روز دو شنبه نمایندگان لایحه استعفای ترامپ را بررسی خواهند کرد.
رسانه‌های امریکا از پشتیبانی ۱۶۰ نماینده دیگر از این لایحه خبر داده‌اند. از جمله اتهاماتی که ترامپ به موجب آن‌ها سزاوار استیضاح شناخته شده، «تشویق آگاهانه به شورش علیه حکومت» است. او همچنین به «خیانت به سوگند ریاست‌جمهوری» متهم شده است. این دومین باری است که کنگره امریکا لایحه استیضاح دونالد ترامپ را تهیه می‌کند. بار نخست نمایندگان او را به علت «تحت فشار گذاشتن دولت اوکراین با مقاصد سیاسی» استیضاح کردند، اما سنا که در کنترل جمهوریخواهان است این استیضاح را رد کرده و به آن رسیدگی نکرده بود.
«برنی سندرز» سناتور ایالت ورمونت در پیامی در توئیتر در تشریح دلیل تلاش کنگره برای استیضاح ترامپ نوشت: «باید شفاف شود که هیچ رئیس‌جمهوری چه الان و چه در آینده، نمی‌تواند شورشی را علیه دولت امریکا رهبری کند.»
البته تنها دموکرات‌ها نیستند که خواستار طرد سیاسی ترامپ هستند. لیسا مورکوسکی، سناتور جمهوریخواه ایالت آلاسکا روز جمعه گفت که دونالد ترامپ باید فوراً از سمت خود استعفا دهد و در صورتی که حزب جمهوریخواه خود را از ترامپ جدا نکند، وی قطعاً آیند‌ه‌ای برای این حزب متصور نخواهد شد. همچنین میچ مک کانل، رهبر اکثریت جمهوریخواه سنای امریکا یادداشتی در اختیار سناتور‌های جمهوریخواه قرار داده و از طرح خود برای طرح استیضاح دونالد ترامپ رونمایی کرده است. وی افزود: «من خواستار استعفای وی هستم. من می‌خواهم وی برود. او به اندازه کافی ویرانی به بار آورده است.» با این حال «کوین مک‌کارتی» رهبر اقلیت جمهوریخواه مجلس نمایندگان امریکا گفته که حزب وی از استیضاح دونالد ترامپ حمایت نمی‌کند.
حذف توئیتری و تعقیب قضایی
وزارت دادگستری امریکا اعلام کرد ۱۵ نفر از افرادی را که در حمله به ساختمان کنگره نقش داشته‌اند، متهم کرده است. خبرگزاری فرانسه گزارش داد یکی از این افراد به حمل بمب متهم بوده است. دو نفر دیگر متهم به نقش‌آفرینی در حمله به دفتر نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان امریکا هستند.
در تحول دیگری شرکت توئیتر حساب ترامپ را در روز جمعه به دلیل «خطر تحریک بیشتر به خشونت» برای همیشه مسدود کرد که اندکی بعد رئیس‌جمهور امریکا در بیانیه‌ای در حساب توئیتری ریاست جمهوری امریکا (POTUS@) نوشت: «مسئله توئیتر آزادی بیان نیست. این یک پلتفرم متعلق به چپ رادیکال است که در آن برخی از شرور‌ترین افراد دنیا اجازه دارند آزادانه حرف بزنند.» ترامپ نوشت: «من پیش‌بینی می‌کردم این اتفاق بیفتد. ما در حال مذاکره با سایت‌های مختلف دیگری هستیم و به زودی خبر بزرگی را اعلام خواهیم کرد. ضمن اینکه داریم امکان ساخت یک پلتفرم خصوصی برای آینده نزدیک را بررسی می‌کنیم. ساکت نمی‌نشینیم.»
قهر تحلیفی
دونالد ترامپ روز جمعه طی پیامی قبل از حذف حساب کاربری‌اش در توئیتر نوشت: «خطاب به همه کسانی که پرسیده‌اند، من روز ۲۰ ژانویه به مراسم تحلیف نخواهم رفت.» جو بایدن، رئیس‌جمهور منتخب امریکا در واکنش گفت اینکه ترامپ قصد دارد در مراسم تحلیف شرکت نکند اتفاق خوبی است. او ترامپ را «شرم برای دنیا» خواند. رئیس‌جمهور منتخب امریکا تصریح کرد: «او صلاحیت ریاست‌جمهوری ندارد. او یکی از ناشایست‌ترین رؤسای جمهور در تاریخ امریکا بوده است.» بایدن با اشاره به تعداد نفراتی که در امریکا به او رأی داده‌اند اضافه کرد: «۸۱ میلیون نفر به پا خاستند و گفتند که وقتش است که او برود.»
وی همچنین بار دیگر تأکید کرد هواداران ترامپ که به ساختمان کنگره حمله کرده‌اند «تروریست‌های داخلی» هستند.

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.