×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

امروز : چهارشنبه, ۱۵ آذر , ۱۴۰۲  .::.   برابر با : Wednesday, 6 December , 2023  .::.  اخبار منتشر شده : 0 خبر
احکام و آداب بچه دار شدن از منظر اسلام

به گزارش«رهوا».اصل خلقت تمام نوزادان از نور و زیبایی است، اما هنگامی که وارد این دنیا میگردند اگر پدر و مادر در ابتدای تولد و خود نوزاد در ادامه حیاتش تا بزرگسالی مراقبت ننماید، آلودگی ها زود به سراغ او خواهند آمد. کودک قبل از آنکه که از مسیر زهدان مادر، به این دنیا قدم نهد، از مسیر آثار و حالات وتفکرات پدر و مادر بدنیا خواهد آمد.

سوال: برای بچه دار شدن می خواستیم اقدام کنیم، چه آداب و توصیه هایی را پیشنهاد می کنید؟

پاسخ حجت الاسلام یوسف وند:

کودک هدیه آسمانیست که از سوی خداوند مهربان عطا می شود و یکی از بهترین عوامل زیبایی بخش حیات آدمی است. طراوتی که حضور کودک در زندگی با خود به همراه می آورد، سبب نشاط معنوی پدر و مادر خواهد بود. کودکان از ملکوت پاک و نورانی هستند و پس از طی کانال وجودی پدر و مادر پا به عرصه این نظام دنیایی می گذارند، همانند آبی زلال و پاک که از آسمان فرستاده می شود. « وَنَزَّلْنَا مِنَ السَّمَاء مَاء مُّبَارَکًا فَأَنبَتْنَا بِهِ جَنَّاتٍ وَحَبَّ الْحَصِیدِ» . «ما از آسمان آب با برکت را نازل کردیم و با آن باغهای میوه و دانه چیده شده رویاندیم» سوره : ق آیه ۹ / و در آیه ای دیگر می فرماید: « … و انزلنا من السماء ماء طهورا » (الفرقان- ۴۸) و ازآسمان آبی پاک کننده نازل کردیم.

این آب پاک ومبارک آسمانی اگر با آلودگی های زمینی برخورد کند، کدورت ها و رنگ آن را خواهد گرفت!.

اصل خلقت تمام نوزادان از نور و زیبایی است، اما هنگامی که وارد این دنیا میگردند اگر پدر و مادر در ابتدای تولد؛ و خود نوزاد در ادامه حیاتش تا بزرگسالی مراقبت ننماید، آلودگی ها زود به سراغ او خواهند آمد. کودک قبل از آنکه از مسیر زهدان مادر، به این دنیا قدم نهد، از مسیر آثار و حالات وتفکرات پدر و مادر بدنیا خواهد آمد.

اصل خلقت تمام نوزادان از نور و زیبایی است، اما هنگامی که وارد این دنیا میگردند اگر پدر و مادر در ابتدای تولد و خود نوزاد در ادامه حیاتش تا بزرگسالی مراقبت ننماید، آلودگی ها زود به سراغ او خواهند آمد. کودک قبل از آنکه که از مسیر زهدان مادر، به این دنیا قدم نهد، از مسیر آثار و حالات وتفکرات پدر و مادر بدنیا خواهد آمد.

از چه زمانی آماده برای انعقاد نطفه شویم؟

در برخی از کتب گفته اند از یک اربعین قبل آمادگی باید داشت اما اگر نیک بنگریم خواهیم دید که از سالیان قبل تر باید خود را پاک نگه داشت تا ثمره وجودی ما که فرزند ماست نیز پاکی الهی خود را حفظ نماید. همانطور که اگر آب پاک الهی در شوره زار جمع شود رنگ و طعم آن را خواهد گرفت ، نوزاد نیز اینگونه اثرات را از والدین خود خواهد دید. البته این اثرات در جان آدمی سبب سلب اختیار از او نخواهد شد. بر همین اساس توصیه اصلی اینست که حالات پدر و مادر پاک و معنوی باشد تا آماده پذیرش این هدیه نورانی خداوندی گردند.

 

چند راه برای تطهیر نفس و مکان از آلودگی ها

مهمترین عامل پاکی جان انسان انس با ثقلین یعنی قرآن و عترت است.

قرائت و انس با قرآن کریم:

امام صادق علیه‏ السلام :مَن قَرَاَ القُرآنَ وَ هُوَ شابٌّ مُؤمِنٌ اِختَلَطَ القُرآنُ بِلَحمِهِ وَ دَمِهِ وَ جَعَلَهُ اللّه عَزَّوَجَلَّ مَعَ السَّفَرَهِ الکِرامِ البَرَرَهِ ، وَ کانَ القُرآنُ حَجیزا عَنهُ یَومَ القیامَهِ ؛

هر جوان مؤمنى که در جوانى قرآن تلاوت کند، قرآن با گوشت و خونش مى آمیزد و خداوند عزّوجلّ او را با فرشتگان بزرگوار و نیک قرار مى دهد و قرآن نگهبان او در روز قیامت، خواهد بود.کافى(ط-الاسلامیه) ج ۲، ص ۶۰۳

هر زن و شوهری که می خواهند فرزندی مومن و نورانی داشته باشند باید با قرآن انس بگیرند، این امر در زوجهای جوان بیشتر اثر می گذارد. شخص بر اثر تلاوت هر روزه قرآن کریم و توجه به آن طبق روایات، قرآن با روح او عجین می گردد، همین مهم سبب می شود که  روح و تمام حالات انسان نورانی شوند. پس اولین دستور آنست که پدر و مادر قبل از تولد نوزاد حتما با قرآن مانوس باشند.

اولین دستور آنست که پدر و مادر قبل از تولد نوزاد حتما با قرآن مانوس باشند.

الف) -والدین برخی از سور کوچک را حفظ کنند.

ب)- تاثیر توجه به قرآن کریم برای مادر بیشتر است و مادر در هنگام باردار شدن و حتی بعد از آن نیز سعی کند، قرآن را بخواند.

ج)- بسیار خوبست که در هر خانه ای یک قرآن باشد سبب نورانیت آن خانه می گردد.

د)- هنگام بیرون رفتن از منزل خوب است یک قرآن جیبی را به همراه داشته باشیم تا از برکات آن بهره ببرید. البته باید مراقب بود که بی احترامی به قرآن کریم نشود تا سبب معصیت و سلب توفیقات گردد.

ه)- خواندن هر روز سوره «یاسین» بسیار تاثیر گزار هست.

۲- نورانیت خانه:

خانه یکی از محیط هایی است که پدر و مادر بیشترین زمان را در آنجا سپری می کنند لذا تاثیر فراوانی بر روحیه آنان نیز خواهد گذاشت. حتما سعی شود در منزل گناهی مانند تهمت و غیبت و موسیقی های حرام نباشد، چون این عوامل سبب  بوجود آمدن تاثیرات منفی و شیطانی خواهند شد. حتما باید فیلمهای نامناسب و خشن و موسیقی در برنامه پدر و مادر و مومنین قرار بگیرد!.

برای اینکه منزل پاک و معنوی گردد حتما سعی کنید صدای قرآن و اذان را در آن طنین انداز کنید. ببینید این روایت چقدر زیباست که می فرماید:

پیامبر اعظم (صلی الله علیه و آله وسلم) در این زمینه می‌فرماید:«نَوّرُوا بُیُوتَکُمْ بِتِلَاوَهِ الْقُرْآنِ … فَإِنَّ الْبَیْتَ إِذَا کَثُرَ فِیهِ تِلَاوَهُ الْقُرْآنِ… أَضَاءَ لِأَهْلِ السَّمَاءِ کَمَا تُضِی‏ءُ نُجُومُ السَّمَاءِ لِأَهْلِ الدُّنْیَا [اصول کافی، ج‏۲، ص ۶۱۰.] با تلاوت قرآن، خانه‏ هاى‌تان را روشن و نورانی کنید، زیرا هرگاه در خانه بسیار تلاوتِ قرآن شود، آن خانه براى اهل آسمان می‌درخشد همانگونه که ستارگان آسمان براى اهل زمین می درخشند.

برگزاری مراسمات قرائت دسته جمعی قرآن، دعا و ذکر اهل البیت علیهم السلام در منازل عامل مهمی در نورانی کردن محیط خواهد بود.

۳-توبه و استغفار:

یکی از عواملی که سبب پاک و نورانی شدن زوجین می گردد همانا توبه است. اگر والدین که کانال انتقال فرزند به دنیا هستند هر چه قدر بیشتر پاک باشند و مراقب اعمال و نیات خود ، سبب می شوند آن فطرت الهی کودک سالم تر باقی بماند و تاثیرات مثبت را دریافت کند. حتما زوجهای جوان در برنامه عبادی خود ذکر استغفار را فراوان داشته باشند سبب پاکی و افزایش روزی مادی و معنوی خواهد شد.

حتما زوجهای جوان در برنامه عبادی خود ذکر استغفار را فراوان داشته باشند سبب پاکی و افزایش روزی مادی و معنوی خواهد شد.

مرحوم آیت الله قاضی  قدس سره به شاگردانش سفارش می کردند این ذکر را قرائت کنند: اَسْتَغْفِرُ اللهَ الَّذی لا اِلهَ اِلّا هُو مِنْ جَمیعِ ظُلْمی وَ جَوری وَ إِسْرافی عَلی نَفْسی وَ أَتُوبُ إِلَیْه: از خداوند که معبودی جز او نیست به خاطر تمامی ظلم ها و گناهانم و ستمی که بر خود روا داشته ام طلب بخشش می کنم و به سوی او باز می گردم. این ذکر خوبست مداوم باشد.

در روایات ۷۰ مرتبه ذکر استغفار بعد از نماز عصر و ۱۰۰ مرتبه هنگام خواب بسیار سفارش شده است.

اگر کسی فقط ذکر‌« اَسْتَغْفِرُ اللهَ » را تکرار نماید نیز بسیار عالی است، می توان در یک اربعین(۴۰روز) یا از قبل بارداری تا انتهاء آن و حتی در دوران شیر دهی برنامه ذکر استغفار به عدد ۱۰۰۱ مرتبه و بیشتر از آن را داشت، آثار عجیبی در روح دارد.

ب)- ذکر یونسیه: لا اِلهَ اِلّا اَنتَ سُبْحانَکَ اِنّی کُنْتُ مِنَ الظّالِمین ، این ذکر را ۴۰ بار در حال سجده پس از نماز عشا و یا بعد از هر نماز بخوانند. بسیار در تطهیر نفس موثر می باشد. در ایام بارداری یا ایامی که سجده طولانی مناسب نیست می توان تصور سجده را داشت و این ذکر را تکرار کرد.

ج)- غسل توبه: در میان بزرگان اهل معرفت دستورالعملی برای توبه وجود دارد که در روایات اشاره شده است و آن عمل توبه روز یکشنبه ماه ذی القعده است. البته می توان این برنامه عبادی را در سایر روزهای سال و مخصوصا قبل از نزدیکی یا قبل از ایامی که می خواهند اقدام کنند، یکبار انجام دهند.  از اینجا کلیک کنید و کیفیت این نماز را ببینید.  البته اگر کسی نتوانست نماز و اعمال آن را انجام دهد، می تواند فقط یک غسل با نیت غسل توبه انجام دهد.

نکته: توبه کردن باید از روی قصد واقعی و جدی باشد و اگر کسی حق الناسی را بر عهده دارد و یا واجبات مالی(مثل خمس و زکات و مخصوصا حجاب …) را انجام نداده باید جبران نماید و به صرف لقلقه زبان توبه نخواهد شد!. اگر از جهت مالی امکان پرداخت خمس فعلا نیست، حداقل سال خمسی را با دفتر مرجع (و یا با برخی از روحانیون مساجد) تعیین و خمس را دستگردان نمایند تا سایر تصرفات در اموال بدون اشکال باشد.

۴)- کمک به فقرا و نیازمندان بهترین راه طهارت نفس:

امام على علیه السلام :مِن کَفّاراتِ الذُّنوبِ العِظامِ: اِغاثَهُ المَلهوفِ وَ التَّنفیسُ عَنِ المَکروبِ؛ یارى رساندن به ستمدیده فریاد خواه و شاد کردن غمناک، از کفّاره ‏هاى گناهان بزرگ است. نهج البلاغه (صبحی صالح) ص ۴۷۲ ، ح ۲۴ .

۵)- دائم الوضو بودن:

در کلام پیشوایان دینی، از وضو به عنوان «نور» یاد شده است: «اِنَّ الوُضوءَ عَلی الوُضوءِ نورٌ عَلی نور؛ (من لایحضره الفقیه/ج۱-ص۴۱) وضو گرفتن بر روی وضوی قبلی، نوری بر روی نور است.

سعی شود در طول روز همواره با وضو باشید و اگر وضو به سبب خواب و یا سایر امور باطل شد بلافاصله وضو بگیرد. حتی خوبست که اگر گناهی سرزد و یا در جامعه مشاهده شد و حالتی ناپسند رخ داد، بلافاصله برای اینکه آثار وضعی گناه کمتر تاثیر بگذارد وضو بگیرید.

زوجین پس از عمل زناشویی خوبست غسل جنابت کنند البته برای نماز واجب است که حتما غسل جنابت کنند [ برای غسل جنابت اینجا کلیک کنید]. و نگذارند زمان زیادی در حالت جنابت بسر ببرند!. البته خانم می تواند تا یک ساعت اگر پزشک توصیه کند صبر کرده و پس از آن غسل کند.

۶-دوری از محرمات و انجام واجبات:

هیچ عملی مانند انجام واجبات و ترک محرمات سبب کسب توفیقات و رفع آلودگی هایی دنیایی نخواهد بود. چند روایت : الإمامُ الصّادقُ علیه‏السلام : قالَ اللّه‏ُ تبارَکَ ‏وتعالى : ما تَحَبَّبَ إلَیَّ عبدِی بِأحَبَّ ممّا افتَرَضتُ علَیهِ. امام صادق علیه ‏السلام :خداوند تبارک و تعالى فرموده ‏است : بنده ‏ام به چیزى محبوبتر از آنچه بر او فرض کرده ‏ام ، خود را محبوب من نکرده ‏است. الکافی : ۲ / ۸۲ / ۵

امام محمدباقر علیه السلام فرمودند: لا یَسلِمُ اَحَدٌ مِنَ الذُّنوبِ حَتّی یَخزُنَ لِسانَه؛ هیچ کس از گناهان سالم نمی ماند، مگر اینکه زبانش را نگه دارد. تحف العقول  ص ۲۹۸ – بحارالانوار(ط-بیروـ) ج۷۵، ص۱۷۸.

پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم:لَا تَنْظُرُوا إِلَى صَغِیرِ الذَّنْبِ وَ لَکِنِ انْظُرُوا إِلَى مَنِ اجْتَرَأْتُم‏. به کوچکی گناه نگاه نکنید بلکه به چیزی [نافرمانی خدا] که برآن جرات یافته اید بنگرید. کنز الفؤاد ج ۱ ، ص ۵۵

آداب نزدیکی

آداب انعقاد نطفه در روایات (نزدیکی کردن)

علما بسیار بر رعایت آداب دینی در تولد فرزند تاکید دارند، علامه حسن زاده آملی در کتاب خیر الاثر، ص ۱۴۶ فرازهایی از روایت معروف پیامبر صلی الله و علیه و آله را آورده اند و به رعایت این آداب توصیه کرده اند. در اینجا ما بخشهای از آن روایت را برای شما مطرح می کنیم:

امالى شیخ صدوق ، مجلس ۸۴ حدیث اول:«رسول خدا (صلى الله علیه و آله و سلم ) به على ابن ابى طالب (علیهما السلام ) چنین سفارش کرد و فرمود:

«یا على چون عروس را به خانه تو آرند وقتى نشست کفش او را بکن و پایش را بشوى و آبش را به در خانه ات بریز که چون چنین کنى خداوند از خانه ات هفتاد هزار رنگ فقر را ببرد و هفتاد هزار رنگ برکت در آن در آورد و هفتاد هزار رحمت بر تو فرو فرستد که بر سر عروس بگردد تا برکت آن به هر گوشه خانه ات برسد. و خداوند عروس را از جنون و خوره و پیسى امان دهد که به او رسند مادامى که در آن خانه است .
سپس فرمود:

اى على عروس را در هفته نخستین از خوردن شیرها و سرکه و گشنیز (سبزى امزنا) و سیب ترش باز دار زیرا که زهدان از این چار، سرد و نازاینده گردد؛ و بوریا در گوشه خانه به از زن نازاینده است . اگر عروس بر سرکه خوردگى خون حیض بیند هیچگاه به خوبى از آن پاک نگردد. و گشنیز آن خون را در درونش بشوراند و زایمان را بر وى دشوار گرداند. و سیب ترش آن را از آمدن باز بدارد و بیمارى بر وى گردد.
سپس فرمود:

 • ۱- اى على در هنگام جماع سخن مگو مبادا که فرزند گنگ و لال گردد.
 • ۲- و به عورت زن (در حین جماع ) نگاه نکن که سبب نابینایى فرزند شود.
 • ۳- و با شهوت زن دیگرى در خاطرات با زنت جماع مکن که فرزند مخنث آید.
 • ۴- و ایستاده با زنت جماع مکن که از کار خران است و اگر فرزندى آید در فراش کمیز میزنده شود. (یعنى بول کننده).
 • ۵- اول و میانه و آخر ماه [قمری] مجامعت مکن که دیوانگى و خوره و گیجى بسوى فرزند شتابند.
 • ۶- بعد از ظهر جماع مکن که اگر فرزندى آورد قیچ (لوچ و دوبین ) شود و شیطان به لوچ بودن انسان شاد است .
 • ۷- کسى که با زن خود در بستر جنب است قرآن نخواند مى ترسم آتشى از آسمان فرود آید و هر دو را بسوزاند.
 • ۸- جماع مکن جز آنکه خودت دستمالى داشته باشى و زنت نیز پارچه دیگر که با یک پارچه خود را پاک نکنید که شهوت بر شهوت افتد که مایه دشمنى بین شما مى شود و پس شما را به جدایى و طلاق کشاند.
 • ۹- در شب عید فطر جماع مکن که اگر فرزندى آید بسیار شرور گردد.
 • ۱۰- در شب عید اضحى (قربان ) جماع مکن که فرزند شش انگشت یا چهار انگشت آید.
 • ۱۱- زیر درخت باردار جماع مکن که فرزند جلاد و آدمکش و کدخدا آید.
 • ۱۲- در مقابل آفتاب و نور آن جماع مکن اگر آنکه هر دو با روپوش باشند که اگر فرزندى آید دائما در سختى و فقر باشد تا بمیرد.
 • ۱۳- میان اذان و اقامه جماع مکن که اگر فرزندى آید خونخوار گردد.
 • ۱۴- اگر زنت باردار شد بى وضو با او جماع مکن که فرزند کوردل و بخیل آید.
 • ۱۵- در نیمه شعبان جماع مکن که فرزند، شوم و با خال چهره آید.
 • ۱۶- در آخر ماه دو روز از آن مانده جماع مکن که فرزند گمرکچى و کمک کننده ظالم آید و جمعى از مردم بدست او هلاک شوند.
 • ۱۷- بر سر پشت بامها جماع مکن که فرزند منافق و ریاکار و بدعت گزار آید.
 • ۱۸- چون قصد سفر دارى در شب آن جماع مکن که فرزند ولخرج آید، رسول خدا این آیه را خواند (سوره اسراء /۳۰) براستى مبذرین برادران شیاطین باشند.
 • ۱۹- چون در سفر رفتى تا سه شب جماع مکن که فرزند کمک کننده ظالم و ستمگر بر علیه تو شود.
 • ۲۰- در ساعت اول شب با زنت جماع نکن که اگر فرزندى آید، بسا باشد که جادوگر و دنیا طلب در آید.

منبع: شرح دفتر دل -ج۲.

بهترین و بد ترین زمانها برای بچه دار شدن در طول هفته و سال

از آموزه های دینی به دست می آید آمیزش و همبستری برای بچه دار شدن در زمان ‏هاى ذیل مستحب است:
شب دوشنبه: که در پی آن فرزند حافظ کتاب خدا و راضی به آنچه خداوند برایش مقدر کرده ، می شود، (۱)
شب سه شنبه : که در اثر آن بعد از سعادت اسلام ، شهادت روزی اومی شود ، خداوند او را با مشرکان عذاب نمی کند ، دهانش خوشبو، دلش رحیم و جوانمرد خواهد بود ، زبانش از دروغ ، غیبت وتهمت و پاک باک می ماند.(۲)
شب پنج شنبه : که در پی آن حاکمی از حکما و با عالمی از علما خواهد شد.(۳)
روز پنج شنبه هنگام زوال : که در پی آن شیطان به او نزدیک نخواهد شد تا پیر گردد و سلامتی دین و دنیا روزی اش خواهد بود.(۴)
شب جمعه : که در پی آن بچه خطیب و سخنگو خواهد شد.(۴)
روز جمعه موقع عصر : که آن فرزند از دانایان مشهور خواهد شد.(۵)
شب جمعه بعد از نماز عشا : امید است آن فرزند از ابدال ( شبیه به والدین ) باشد.(۶)

نیز توصیه شده از نزدیکی کردن در شب های چهارشنبه و شب اول، وسط و آخر ماه قمری و نیز شب های ماه گرفتگی و طوفان های شدید پرهیز کنند.

 

موارد مکروهی نیز وجود دارد که بهتر است از آن ها پرهیز گردد:

 • ۱- جماع در شب و روزی که ماه و خورشید گرفته است.
 • ۲- هنگام غروب خورشید.
 • ۳- هنگام طلوع فجر تا طلوع آفتاب.
 • ۴- شب اول ماه غیر از ماه رمضان.
 • ۵- در شب آخر ماه.
 • ۶- جماع بعد از احتلام در خواب.
 • ۷- جماع در اتاقی که بچه ‏ای وجود داشته باشد.
 • ۸- نگاه کردن به عورت زن هنگام جماع.
 • ۹- جماع به صورت عریان.
 • ۱۰- جماع رو به قبله و پشت به قبله.
 • ۱۱- جماع بدون وضو یا غسل.
 • ۱۲- هنگامی که شکم پر است.
 • ۱۳- جماع در جایی که کودکی باشد که به آن ها نگاه کند یا سر و صدای آن ها را بشنود، هر چند چیزی متوجه نشود.
 • ۱۴- جماع در فرصت بین اذان و اقامه نماز که مخصوص اعمال عبادی است.
 • ۱۵- جماع در شب عید فطر.
 • ۱۶- جماع در شب عید قربان.

پی نوشت ها برای بهترین و بدترین زمان آمیزش:

۱. وسائل الشیعه ؛ ج۷ ، باب ۱۹۰./۲.همان ./۳.همان ./۴. همان./۵. همان./۶. همان./منبع: pasokhgoo.ir

آمیزش و نزدیکی

توصیه های ضروری قبل از آمیزش :

پس از رعایت نمودن موارد بالا حال به بیان نکات مهمی می پردازیم.

۱-محل همبستری:

محلی که برای انعقاد نطفه در نظر گرفته می شود، دارای نور مناسب باشد . رنگ دیوارها نیز در روحیه زوجین اثر می گذارد. در روایات از پوشش سیاه نهی شده است و تاکید شده که مومنان از رنگ سفید و روشن استفاده کنند. لذا خوبست که فضا و لباسها به گونه ای با ظرافت طراحی شوند که پیام آور آرامش باشند.

با توجه به سلیقه زوجین اتاق تزیین شود رنگهای آرام بخشی مانند سفید، صورتی و آبی آسمانی بسیار رویائی هستند. مکان به گونه ای باشد که آلودگی صوتی فراوان مانند صدای ماشین ها و … نداشته باشد . اگر منزل به گونه ای است که افراد دیگری نیز در آنجا زندگی می کنند، درب اتاق از داخل حتما قفل شود تا نگرانی و استرس حضور بی مورد دیگران سبب تشویش روحیه و تاثیر نامطلوب بر نطفه نشود.

تاکید شده که مومنان از رنگ سفید و روشن استفاده کنند. لذا خوبست که فضا و لباسها به گونه ای با ظرافت طراحی شوند که پیام آور آرامش باشند. با توجه به سلیقه زوجین اتاق تزیین شود رنگهای آرام بخشی مانند مانند سفید، صورتی و آبی آسمانی بسیار رویائی هستند. 

حتما از عطرها و یا عودهای غیر شیمیایی برای خوشبو کردن فضا استفاده کنید چون علاوه بر آرامش بخشی، سبب تحریک و لذت بیشتر خواهد بود. تنوع و تغییر مکان برای تغییر روحیه و لذت بیشتر خوبست اما اگر در ایام انعقاد نطفه هستید سعی کنید در یک مکان ثابت باشید تا آرامش روحی شما حفظ گردد . حتما عوامل استرس زا را از خود دور کنید و می توانید آن چه را که سبب اضطراب شما می شود را با همسرتان در میان بگذارید.

هیچ گاه در هنگام سفر یعنی در حال حرکت در قطار و ماشین و کشتی و … اقدام به همبستر شدن نکنید!، حتی در روایات آمده، شبی که از سفر بر می گردید نیز این کار را انجام ندهید. چون تلاطم سفر سبب تاثیر در روحیه انسان می گردد و آرامش روحی را از فرد خواهد گرفت و داشتن استرس سبب تاثیرات نامطلوب در روح و جسم بچه خواهد شد.

ضمنا منزل و محلی که عمل جنسی در آن انجام می شود دورتر از دکل های فشار قوی برق باشند چون امواج مغناطیسی آن بر جسم والدین و نطفه تاثیر نامطلوب خواهند گذاشت!.

 

۲-زمان همبستری:

سعی شود جماع (نزدیکی و آمیزش) در شب باشد، در زمانی که بدن استراحت خود را کرده، نه زیاد سیر است و نه بسیار گرسنه. رعایت کردن این موارد سبب سلامت خود شما و سالم و باهوش شدن نوزاد خواهد شد. در روایات به این موارد سفارش شده است. افرادی که از سر کار برمی گردند خوبست که دوش بگیرند و با اندکی استراحت و یک نوشیدنی طبیعی آرامش و آمادگی لازم را پیدا کنند.

حتما در شبهایی که قمر در عقرب هست برای بچه دار شدن اقدام نکنید. زمان ایام قمر در عقرب امسال را در سایت قرار داده ایم.

در همین نوشتار زمان های خوب و بد آمیزش جنسی مطرح شد، که به آن توجه کنید.

۳-چگونه شیطان شریک نطفه مى‌شود؟!

۱. راوى از امام صادق علیه السلام پرسید: چگونه شیطان شریک نطفه مى‌شود؟

امام فرمود: «اگر به هنگام آمیزش، نام خدا را ببرند شیطان دور مى‌شود واگر نبرند شریک نطفه مى‌شود». آن شخص پرسید: چگونه مى‌توان فهمید شیطان در نطفه کسى شریک شده است؟ فرمود: «هر کس ما اهل بیت را دوست بدارد شیطان در نطفه‌اش شریک نشده وهر کس دشمن ما باشد شیطان در نطفه‌اش شرکت جسته است».[کافى، ج ۵، ص ۵۰۱، ح ۳]  وبه این مضمون، احادیث بسیارى در منابع شیعه واهل سنّت وجود دارد.
۲. در حدیثى دیگر از امام صادق علیه السلام مى‌خوانیم که فرمود: «هر کس بخواهد شیطان در نطفه‌اش شریک نشود، بسم الله بگوید وسپس از شرّ شیطان به خداوند پناه ببرد».[ کافى، ج ۵، ص ۵۰۲]

قبل از نزدیکی خوبست «بسم الله الرحمن الرحیم» گفته و سپس از شرّ شیطان به خداوند پناه ببرند.

۳. در حدیثى دیگر آمده است که امام صادق علیه السلام چگونگى شرکت شیطان در نطفه انسان را بیان فرمود وآن را بسیار مهم شمرد. راوى پرسید: چه باید کرد که این اتّفاق نیفتد؟ حضرت فرمود: «هرگاه بخواهى آمیزش کنى بگو:

بِسْمِ اللّهِ الرَّحْمـنِ الرَّحِیمِ الَّذِی لا إلـهَ إِلاَّ هُوَ بَدِیعُ السَّماواتِ وَالاْرْضِ اللّهُمَّ إِنْ قَضَیْتَ مِنِّی فِی هـذِهِ اللَّیْلَهِ خَلِیفَهً فَلا تَجْعَلْ لِلشَّیْطانِ فِیهِ شِرْکآ وَلا نَصِیبآ وَلا حَظّآ وَاجْعَلْهُ مُوْمِنآ مُخْلِصآ مُصَفًّى مِنَ الشَّیْطانِ وَرِجْزِهِ جَلَّ ثَناؤُکَ».[کافى، ج ۵،ص۵۰۳]. «به نام خداوند بخشنده مهربان. خدایى که جز او خدایى نیست. همو که آفریننده آسمان‌ها وزمین است. بار خدایا، اگر در این شب براى من فرزندى مقدّر کردى، براى شیطان در او شراکت وبهره‌اى قرار مده و او را مؤمنى با اخلاص وپاکیزه از شیطان وپلیدى شیطان قرار ده، تو مستحقّ ستایش بزرگى».


دعاى هنگام آمیزش

۱. از امام باقر علیه السلام روایت شده است که فرمود: «هرگاه بخواهى با همسرت آمیزش کنى این دعا را بخوان:

اَللّهُمَّ ارْزُقْنی وَلَدآ وَاجْعَلْهُ تَقِیّآ زَکِیّآ لَیْسَ فی خَلْقِهِ زِیادَهٌ وَلا نُقْصانٌ وَاجْعَلْ عاقِبَتَهُ اِلى خَیْرٍ».[تهذیب، ج ۷، ص ۴۷۳] .«بار خدایا، فرزندى روزى‌ام کن واو را پرهیزگار وپاک قرار ده، در خلقتش زیاد وکمى نباشدوعاقبت او را نیک گردان».
۲. از حضرت على علیه السلام روایت شده است که فرمود: «هرگاه کسى بخواهد آمیزش کند این دعا را بخواند:

«بِسْمِ اللّهِ وَبِاللّهِ اللّهُمَّ جَنِّبْنِی الشَّیْطانَ وَجَنِّبِ الشَّیْطانَ ما رَزَقْتَنِی. در این صورت اگر فرزندى نصیبش شود، شیطان هرگز به او ضررى نمى‌رساند».[کافى، ج ۵، ص ۵۰۳]. «به نام خدا وبه ذات (پاک) خدا (آغاز مى‌کنم). بار خدایا، شیطان را از من وفرزندى که نصیب منمى‌کنى دور کن»

 

۴- تغذیه حلال و مناسب:

چه در قبل و چه در بعد از بارداری سعی کنید از غذای پاک و حلال استفاده نمایید، در روایات بدان بسیار سفارش شده است. همچنین در احادیث به خوردن برخی از مواد غذایی اشاره شده، مثلا در مورد زیبایی چهره ظاهری نوزاد با توجه به روایات اهل البیت علیهم السلام به مواردی اشاره می شود.

الف)- خوردن گلابی توسط والدین به ویژه پدر پیش از نزدیکی و بسته شدن نطفه :
در روایتی از پیامبر اکرم (ص) آمده است که روزی گلابی خود را نصف کرد. نصفش را خود خورد و نصف دیگرش را به جعفربن ابیطالب (ع) داد و به او فرمود : بخور ، گلابی رنگ را جلا می دهد و فرزند را نیکو می گرداند.( بحار- ج۶۶، ص۱۷۰ ).
روزری کودکی زیبا از جلوی امام صادق (ع) رد شد ، حضرت وقتی به چهره زیبای کودک نگاه کرد فرمود: پدر این کودک باید گلابی خورده باشد که فرزندش این قدر زیبا شده است . (کافی -ج۶ ، ص۲۲.) در روایات آمده است : به زنان باردار گلابی بدهید تا چهره و سیمای فرزند، هم چنین اخلاقش نیکو و زیبا شود . خوردن گلابی مایه قوت قلب ، پاکی معده ، صفای دل و درون ، شجاعت و زیبایی فرزند می گردد. (همان ، ص ۳۵۷)

ب)- خوردن انار شیرین به ویژه روزهای جمعه پیش از صبحانه. (بحار ، ج ۶۳ ، ص۱۶۴.)

پ)- خوردن کاسنی :
خوردن کاسنی سبب زیبایی فرزند و افزایش فرزندان پسر می شود . (همان ، ج۶۲ ، ص۲۱۵.

ت)- خوردن قاووت :
شخصی به امام صادق عرض کرد : ای فرزند رسول! برای پیشگیری از به دنیا آمدن فرزندی ضعیف و سبک مغز چه باید کرد ؟ فرمود : چرا قاووت نمی خورید ؟ برای پیشگیری از آن مرد و زن هر دو قاووت بخورند . قاووت در رشد فرزند تأثیر دارد ، گوشت را می رویاند . استخوان را محکم می کند . فرزندی از تو به دنیا نمی آید مگر این که قوی باشد .( همان ، ج ۶۶ ، ص ۲۷۸).

ث)- خربزه :
خوردن خربزه توسط زن بار دار موجب می شود فرزندش خوشرو و خوش اخلاق شود . چنان که رسول خدا فرمود : هیچ زن بارداری نیست که خربزه بخورد ،مگر این که نوزادش خوش چهره و خوشخو خواهد شد .( دانشنامه پزشکی ، ج۲ ، ص ۲۱۹.) امام صادق (ع) فرمود: آن را در حال ناشتا نخورید. (همان)

ج)- کُندر :

برای آن که فرزندی باهوش ، پاکدل ، دانا و عاقل ، شجاع و خوشخو داشته باشید ، به زنان بار دار کندر بخورانید . (همان ، ص۳۱۵.).

چ)- تُرُنج :

رسول خدا فرمود: بر شما باد به خوردن ترنج ، چرا که دل را نورانی می سازد . بر توان مغز می افزاید. (همان ، ج۲ ، ص ۱۸۱.)
امام صادق (ع) فرمود : ترنج را پس از غذا بخورید که به مراتب بهتر و پسندیده تر از پیش از غذا و در روز خوردن بهتر از شب است . اهل بیت پیامبر این گونه عمل می کنند . (همان، ص ۱۸۳.)

ح)- خوردن پنیر با خربزه :

پیامبر اکرم (ص) فرمودند : هیچ زن بارداری نیست که پنیر را با خربزه بخورد، مگر آن که کودکش خوش روی و خوشخو شود . (همان ، ص ۲۶۷.)

خ)- مویز :

رسول خدا فرمود : هر کس به خوردن مویز در حالت ناشتا عادت کند ، فهم و حافظه و ذهن قوی روزی او شود (همان ، ص۳۲۳). فرمود : هر کس می خواهد به حافظه اش افزوده شود ، صبحگاهان در حالت ناشتا ، هفت مثقال مویز( که تقریبا بیست و یک دانه می شود ) بخورد . (همان) در نتیجه در فهم و حافظه و ذهن جنین و فرزندی که مادر به او شیر می دهد، تأثیر می گذارد.منبع مطالب تغذیه برگرفته از: pasokhgoo.ir.

باید دانست که مصرف بیش از هر چیزی در دوران بارداری و قبل از آن مناسب نیست و توصیه کلی آنست که در برنامه غذایی بیشتر از سبزیجات تازه و خام و میوه جات استفاده گردد و از خوردن سرخ کردنی ها خوداری شود. خوبست که با یک برنامه غذایی مناسب که تحت نظر یک متخصص تغذیه است، این ایام را سپری نمایید.

تذکر:

خدای ناکرده والدین نباید هیچ گاه از مشروبات و مسکرات و یا مواد مخدر استفاده نمایند چون علاوه بر اینکه شرع مطهر این امور را حرام و گناه بزرگی دانسته، آثار مخرب آن بر روح و جسم کودک فراوان است!.

نزدیکی زن و شوهر

رفتار و اندیشه پدر و مادر قبل از آمیزش:

سعی کنید رابطه زناشویی را نه از سر اجبار بلکه از روی علاقه و عشق، آنهم پر نشاط داشته باشید و فقط به فکر ارضای خودتان نباشید. با فراهم نمودن شرایط مناسب باعث زیبا تر شدن لحظات خود شوید. با رفتارهای عاشقانه سبب آمادگی هرچه بیشتر همسر خود شوید، در روایات نهی شده که زن و شوهر بدون برخی مقدمات، وارد عمل آمیزش شوند. یک گفتگوی محبت آمیز همراه با پیشنوازی های عاشقانه برای زوجین مومن بیش از یک عمل زناشویی است، این یک عبادت بزرگ به شمار می آید، یاد بگیرید که خوب لذت ببرید و با دقت و فداکاری همسرتان را نیز به اوج و تعالی برسانید، نباید خودخواه بود! متاسفانه برخی از آقایان زودتر کنار می کشند، و به خواسته های دلی همسرشان توجه نمی کنند!. این رفتار اصلا پسندیده و دینی نخواهد بود!. حتما پس از نزدیکی هم به صورت ماساژهای ملایم و پس نوازی های عاشقانه آرامش را به همسرتان هدیه کنید. همیشه هنگام دعوت همسر به نزدیکی از آنبه عنوان یک عبادت یاد کنید و بر زبان نیز این حرف را جاری کنید، این کار روح و ضمیر ناخودآگاه شما را بیشتر آماده می کند تا  آمادگی کسب کنید و لذت ببرید و اگر حیای بی موردی نیز در این میان باشد را برطرف خواهد نمود.

یک گفتگوی محبت آمیز همراه با پیشنوازی های عاشقانه برای زوجین مومن بیش از یک عمل زناشویی است، این یک عبادت بزرگ به شمار می آید، یاد بگیرید که خوب لذت ببرید و با دقت و فداکاری همسرتان را نیز به اوج و تعالی برسانید… همیشه هنگام دعوت همسر به نزدیکی از آن به عنوان یک عبادت یاد کنید و بر زبان نیز این حرف را جاری کنید،، این کار روح و ضمیر ناخودآگاه شما را بیشتر آماده می کند تا آمادگی کسب کنید و لذت ببرید.

استفاده از عطر و لباس مناسبی که مورد علاقه همسرتان است را فراموش نکنید بدانید همبستر شدن با همسرتان عملی است خدایی که برای شما عبادت محسوب می گردد و سبب تعالی شماست. بنابراین به رابطه خود به عنوان یک امر مقدس نگاه کنید. باید دیدگاه خود را متعالی و دینی کنید و از حیای بیجا بپرهیزید. شما در مقابل همسر خود باید وظایف عاشقانه تان را انجام دهید. همین روحیه، سبب آرامش و رویایی شدن لحظات شما خواهد شد. بدانید تا رابطه شما با همسر و در محیط خانواده بر اساس دین  نباشد، هیچگاه از عبادت ها نیز نمی توانید خوب بهره ببرید. دینداری و عمل به فرامین دین تاثیری عجیب در پرورش روح کودک شما خواهد داشت. اگر خوب نگاه کنیم دین و اهل البیت علیهم السلام در یک مسیر منطقی هم لذات و تعالی دنیایی ما را می خواهند و هم تعالی انسان در آخرت را.

توصیه مهم دیگر اینست که از فکر کردن به زنان و یا مردانی غیر از همسر خود در هنگام نزدیکی بپرهیزید. این تذکر را جدی بگیرید، این زنای ذهنی آثار مخرب و نامطلوبی را هم بر شما و هم بر نطفه نوزاد شما خواهد گذاشت.

عوامل طبیعی و تأثیر آن ها بر نطفه

در محیط پیرامون ما و شما عوامل فراوانی وجود دارد که بر جسم و روح ما تاثیرگذار هستند. در روایات شریف ائمه اطهار نیز به این امور اشاره شده است، مثلا فرموده اند که هنگام طوفان و بادهای شدید و یا پس از زلزله از جماع بپرهیزید. برخی از این امور طبیعی سبب تشویش و اضطراب ما می شوند و در فضای محیط اطراف ما نیز تاثیر مخرب می گذارند. عواملی همچو خسوف و کسوف و یا قمر در عقرب و حالات برخی از ستارگان نیز تاثیراتی بر زمین می گذارد. علاوه بر عوامل طبیعی باید مراقب برخی از عوامل دیگر نیز باشیم.

برخی از وسایل و ابزار الکترونیکی مانند موبایل و کامپیوتر و … هستند که از خود امواجی را ساطع می کنند، باید مراقب این وسایل نیز بود. باید از اموری که سبب تغیرات ژنتیکی نیز می شوند دوری کرد. اشعه مادون قرمز، اشعه گاما، عکسبرداری پزشکی (رادیوگرافی) و یا پرتودرمانی بیماران سرطانی، البته باید توجه کرد که بیماران حتما باید در اشعه درمانی تحت نظر پزشک متخصص باشند. وجود برخی از این اشعه ها در نور خورشید نیز به اثبات رسیده است. لذا برخی از روایات بسیار با ظرافت به این نکته اشاره فرموده اند :

حضرت رسول اکرم ـ صلی الله علیه و آله و سلم فرمودند: «یا علی لا تُجامِع اِمرأَتَکَ فی وَجِه الشَّمسِ وَ تَلَألؤها اِلاّ اَن تَرخِی ستراً فَیستُرکُما فَاِنه اِن قَضی بَینَکُما وَلَدٌ لا یزالُ فی بُؤسٍ وَ فَقرٍ حَتّی یموتَ؛ (علل الشرایع/ ج۲-ص۵۱۶)یا علی در مقابل نور خورشید مجامعت مکن مگر این که پرده ای بیاویزی که شما را بپوشاند؛ زیرا اگر در آن حال فرزندی به وجود آید، همیشه در حال پریشانی و فقر است تا بمیرد.

دستورالعملی برای طلب فرزند از حضرت آیت الله بهجت رحمه الله

آیت الله بهجت به افرادی که طالب فرزند بودند یا افرادی که فرزنددار نمی شدند این دستورالعمل روایی را می دادند. « یکی از حاجبان خلیفه وقت که صاحب فرزند نمی شد از امام باقر درخواست ذکر و دعایی را داشت، امام باقر علیه السلام فرمود: می خواهی دعایی به تو یاد بدهم که صاحب فرزند شوی. دربان گفت: بله پس حضرت فرمودند: در هر صبح و عصر .

 • ۱- هفتاد مرتبه «سبحان الله» بگو.
 • ۲- ده مرتبه «استغفر الله» بگو.
 • ۳- دوباره ۹ مرتبه «سبحان الله» و یک مرتبه استغر الله.
 • ۴- و این آیات را بخوان: «اسْتَغْفِرُواْ رَبَّکُمْ إِنَّهُ کاَنَ غَفَّارًا یُرْسِلِ السَّمَاءَ عَلَیْکمُ مِّدْرَارًا وَ یُمْدِدْکمُ بِأَمْوَالٍ وَ بَنِینَ وَ یجَعَل لَّکمُ‏ جَنَّاتٍ وَ یجَعَل لَّکمُ‏ أَنهْارًا»

دربان این اذکار را خواند و صاحب فرزندان زیادی شد و کسی که این روایت را نقل کرده است می گوید من و همسرم به این روایت عمل کردیم و صاحب فرزند شدیم، و به دیگران که فرزند نداشتند یاد دادیم و آنها هم صاحب فرزند شدند.(مکارم الاخلاق-ص۲۲۴).

 

نماز و دستورالعملی دیگر برای طلب فرزند در روایات:

امام صادق علیه‏السلام :

هر کس بخواهد زنش بچّه‏ دار شود ، پس از نماز جمعه ، دو رکعت نماز بگزارد و در آنها رکوع و سجده را طولانى سازد و سپس بگوید : «اللّهُمَّ إنّی أسأَلُکَ بِما سَأَلَکَ بِهِ زَکَرِیّا ، یا رَبِّ لا تَذَرنی فَرداً وأنتَ خَیرُ الوارِثینَ ، اللّهُمَّ هَب لی مِن لَدُنکَ ذُرِّیَّهً طَیِّبَهً إنَّکَ سَمیعُ الدُّعاءِ ، اللّهُمَّ بِاسمِکَ استَحلَلتُها وفی أمانَتِکَ أخَذتُها ، فَإِن قَضَیتَ فی رَحِمِها وَلَداً فَاجعَلهُ غُلاماً مُبارَکاً زَکِیّاً ، ولا تَجعَل لِلشَّیطانِ فیهِ شِرکاً ولا نَصیباً»

«خداوندا! به حرمت آنچه زَکَریّا بدان از تو مسئلت داشت ، از تو مى‏خواهم. پروردگارا! مرا تنها مگذار که تو خود ، برترینِ وارثانى . خداوندا! از نزد خویش ، مرا فرزندانى پاک ببخش که تو شنواى دعایى . خداوندا! به نام تو او را بر خویش حلال ساختم و به امانت تو ، او را در اختیار گرفتم . اکنون ، اگر در رَحِم او برایم فرزندى تقدیر کرده‏اى ، او را فرزندى خجسته و پیراسته قرار ده و در او براى شیطان ، بهره و سهمى قرار مده» .الکافی ، جلد ۶ ، صفحه ۸

-در روایات دیگری بر ذکر استغفار برای طلب فرزند زیاد تاکید شده است. شما می توانید برای استغفار از ذکر یونسیه که توضیح داده شد استفاده کنید. انشاالله اذکار و دستورالعملهای بیشتری را بعدها نقل خواهیم کرد.

دین با تمام دستوراتش سبب تطهیر و برای موفقیت دنیایی و اخروی انسان است. رعایت دستورات دینی تنها برای انعقاد نطفه نیست!، بلکه باید در تمام لحظات زندگی عاشقانه سایر دستورات الهی را نیز انجام دهیم. هدف از طرح این مطالب این نیست که بر خود بسیار سخت بگیرید، با یک مطالعه و کمی دقت می توانید به خوبی این موارد را رعایت کنید.

همواره توکل و توسل را از دست ندهید. درخواست از امام عصر ارواحنا فدا که آگاه به احوال ماست بهترین راه برای کسب توفیقات و موفقیات می باشد.

 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.