×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

امروز : شنبه, ۵ اسفند , ۱۴۰۲  .::.   برابر با : Saturday, 24 February , 2024  .::.  اخبار منتشر شده : 0 خبر
آیا سرکتاب بازکردن برای ازدواج درست است

مجله خبری«رهوا».آیا سرکتاب بازکردن درست است یا نه؟ براى گشایش بخت چه کار باید کرد؟ ۲۹ سالم است و تا الان هیچ خواستگار جدى نداشته ام؟ از نظر اجتماعى و سایر مواردى که ممکن است ذکر شود نیز خانواده اى قابل قبول هستیم و مشکلى وجود ندارد چند سال پیش فردى به خواستگارى من آمد که به او جواب رد دادیم چون هر موقع که خواهان دیدار او مى شدیم ایشان حاضر نبودند بعد از آن ماجرا خانمى به منزل ما آمدند که ناشناس بودند از درب منزل ما آب مى خواستند که مادرم ایشان را به درون منزل تعارف کردند و ایشان هم آمدند و خیلى راجع به سحر و جادو صحبت کردند و بعد از آن بود که دیگر اصلا هیچ خواستگارى حتى در حد تلفن هم برایم پیش نیامد اصلا نمى دانم چکار باید انجام دهم لطفا راهنمایى کنید.

پاسخ: خواهر گرامى از این که صادقانه و خالصانه مشکل خود را با کارشناسان این دفتر در میان گذاشتید، تشکر و قدردانى مى‏کنیم. امید است پاسخ ما بتواند گره‏اى از مشکلات شما جوانان محترم و مشتاق پاکى و پاکدامنى را باز کند که این بهترین پاداش به حسن اعتمادتان خواهد بود.

طالع‏ بینى که با نگاه کردن در ساعت، روز، ماه و سال به دنیا آمدن یک شخص و نگاه کردن به اوضاع ستارگان در آن وقت حکم به آینده آن شخص مى‏شود در حقیقت نوعى نجوم احکامى است. در فرهنگ عمومى مردم به آینده بینى به وسیله فال و رمل و مانند اینها طالع‏ بینى نیز گفته مى‏شود.

بسیارى از فقها اصل پیش‏بینى حوادث آینده به وسیله نجوم را در صورتى که با اعتقاد به حتمى بودن آن و تأثیر آن در حوادث به صورت مستقل همراه نباشد را بلااشکال دانسته ‏اند. به این معنى که شخص با اعتقاد به خداوند و مؤثر حقیقى بودن او قائل به این‏گونه تأثیرات باشد و مشیت خداوند را در آن مؤثر بداند و به صورت جزمى و حتمى نسبت به آینده پیش‏بینى نکند. گرچه در همین فرض هم بسیارى از فقها چنین کارى را جایز ندانسته‏اند.

قابل ذکر این که بسیارى بلکه اکثر قریب به اتفاق کسانى که امروزه طالع‏ بینى یا فال ‏بینى مى‏کنند مدعیان دروغ گویند و براساس حدس و تخمین چیزهایى مى‏گویند و مراجعه به آنان به هیچ وجه کار درستى نیست و توصیه نمى شود. پس اعتقاد به پیش بینى جزمى و قطعى آینده به طور مستقل و با صرف نظر از اراده و مشیت خداوند و بدون موثر دانستن خداوند شرعا جایز نیست و نیز بیشتر مدعیان طالع بینى و پیش بینى آینده افرادى دروغ گو و فرصت طلب هستند و هدفشان دکان باز کردن و سرکیسه کردن مردم است. بنابراین نباید حرف مدعیان طالع بینى را باور کرد و به جاى تدبیر و تعقل و اندیشه و به کارگیرى نیروها و استعدادهاى خداداد و توکل بر خداوند و استمداد از عنایت ها و نیروى بیکران او و توسل به اولیاى پاک او، به حرف افرادى که نیت و هدفشان یا مشخص نیست و یا به فکر فریب دادن و مشغول کردن ذهن مردم با حرف هاى بى اساس و نامربوط و مشتى اوهام و تخیلات مى باشند، گوش فرا داد و بدون دلیل اسباب نگرانى یا شادى بى مورد و موهوم را براى خود ایجاد کرد.

بنابراین این گونه طالع بینى ها اعتبار شرعى و علمى ندارد و بلکه بر اساس حدس و گمان است اگر چه گاهى در برخى موارد مطابقت با واقع داشته باشد. براى رفع احتمالات با پرداخت صدقه و دعا مى توان از عوارض آن به دور بود.

در رابطه با مشکل ازدواج و نداشتن خواستگار، توجه به نکات زیر لازم و ضرورى است که مطالعه و دقت در مطالب آن، مى‏تواند بخش زیادى از دغدغه ‏هاى ذهنى‏تان را بکاهد.

الف) هر چند دختران جوان و دم‏بخت و نیز والدین آنها علاقه‏مندند تا هر چه زودتر ازدواج کرده، زندگى آینده شان را روشن کنند و به اصطلاح از بلاتکلیفى بیرون آیند و… ولى چه خوب است به شرایط و موقعیت‏هاى اجتماعى، فرهنگى، خانوادگى و… جامعه و فرد توجه کافى شود. با توجه به عوامل مختلفى که در سطح کلان جامعه مطرح است، سن ازدواج دختران و پسران بالا رفته است. بنابر این دختر خانمى همچون شما زمان ازدواجش دیر نشده است گرچه باور بر این است که سن ازدواج باید پایین‏تر از سن کنونى باشد. پس دغدغه خاطرتان که چرا هنوز در جریان خواستگارى‏ها، توافقى حاصل نشده است. چندان جایگاهى ندارد. بله، اگر شما در جامعه و فرهنگى زندگى مى‏کردید که سن ازدواج کمتر از ۲۰ سالگى بود، جاى نگرانى براى دیر شدن ازدواج وجود داشت.

ب) نداشتن خواستگارهاى متعدد و زیاد و یا به توافق نرسیدن خانواده‏ها یا دختر و پسر و به عبارت دیگر جور نشدن آن، یک امر طبیعى است و هرگز نشانه بخت بد یا بسته‏شدن بخت فرد نیست و همان‏طور که براى شما به عنوان یک دختر، این مشکل وجود دارد و هنوز نتوانسته‏اید با فرد مناسب و دلخواه خود ازدواج کنید، براى پسرها نیز این مشکل وجود دارد. علاوه بر این، شما بین دختران تنها فردى نیستید که دچار این مشکل هستید و دختران زیاد دیگرى نیز هستند که مدت‏ها و گاهى سال‏ها با این مسئله روبه‏رو هستند امّا سرانجام همسر مناسب و متناسب با روحیات خود را پیدا مى‏کنند ولى با اندکى تأخیر از نظر زمانى. پس زود ازدواج‏کردن آن هم با اوّلین یا دومین خواستگار، نشانه موفقیت در امر ازدواج و تأمین خوشبختى و سعادت همیشگى نیست. با کمى دقت و تفحص در بین همسایگان، فامیل و دیگران، مى‏توانید مشاهده کنید که فرآیند خواستگارى و ازدواج، معمولاً یک فرآیند طولانى مدت است و نیازمند زمان و دقت کافى است و چه بسا همین تجربه‏ها و به تأخیر افتادن‏ها، شناخت و آگاهى‏تان را از موضوعات و معیارهاى ازدواج بیشتر و عمیق‏تر کند و موفقیت در این امر مهم و حیاتى را چندین برابر کند که در نتیجه به صلاح شما خواهد بود.

ج) در فرآیند خواستگارى، همان‏طور که خانواده دختر از ویژگى‏هاى خانوادگى، اخلاقى و… پسر تحقیق مى‏کنند تا با شناخت کامل و دقیقى کار انجام گیرد، خانواده پسر نیز در مراحل خواستگارى و پس از آن از خانواده دختر و خصوصیات اخلاقى و رفتارى دختر تحقیق و تفحص مى‏کنند و این امرى لازم و ضرورى است و چه بسا خانواده پسر پس از خواستگارى، در تحقیقاتشان به نقطه‏ضعف‏هایى در وجود شما یا خانواده محترمتان رسیده‏اند و متناسب با وضعیت خانوادگى خود نیافته‏اند و در نتیجه، امر را پى‏گیرى نکرده‏اند.

بنابراین حل نشدن مشکل ازدواج مى‏تواند ریشه در عوامل و علل فوق داشته باشد. گرچه نمى‏خواهیم بگوییم سحر و جادو و بستن بخت، هیچ گونه واقعیتى ندارد، ولى از طرف دیگر نمى‏توان مطمئن بود که مورد و مشکل شما ریشه در همین مسئله دارد. وجود نیروهایى نظیر آن چه از سحر و جادو ناشى مى‏شود، به مقتضاى نظام دنیا مى‏باشد. در این نظام، تزاحم بین زشتى‏ها و پلیدى‏ها وجود دارد و همچنان که انسان‏هاى شیطان‏صفت و زشت‏کار وجود دارد، جن‏هاى پلید و آزار دهنده نیز وجود دارد ولى باید توجه داشت که غالب آن چه امروزه در میان مردم در این‏باره شایع است، بى اساس است و بیشتر به افکار روانى، تخیلات، سوءظن‏ها، توهمات و مشکلات موجود در رفتار و اعمال آنها مربوط است و اگر بر فرض موردى پیدا شد که سحرى در کار بود، مى‏توان از راه‏هاى زیر براى بطلان آن استفاده نمود:

۱ استعاذه به خداوند و خواندن سوره‏هاى فلق و ناس.

۲ خواندن و نوشتن آیات ۷۵ تا ۸۲ سوره یونس و همراه داشتن آن.

۳ دعا و تضرع به درگاه خداوند.

۴ درخواست دعا از اولیاى واقعى خداوند.

۵ صدقه دادن.

درباره نداشتن خواستگار توجه شما را به مطالب زیر جلب مى‏کنیم:

۱ وضعیت اجتماعى فرهنگى و اقتصادى جامعه باعث شده است سن ازدواج دختران و پسران بالا برود بعضى توقعات و انتظارات خانواده‏ها و دامن زدن به فرهنگ تشریفات و نظیر آن، مشکل بیکارى پسران و عدم توانایى آنها براى تأمین نیازمندیهاى زندگى مستقل عواملى است که باعث این مشکل شده بنابراین در چنین فضایى زمینه ازدواج دختران نیز فراهم نمى‏شود در نتیجه دخترانى نظیر شما گمان مى‏کنند اشکال و ایراد در وجود آنهاست. پس یکى از عوامل پدید آمدن این مشکل عاملى است که از اختیار شما و هر کس دیگرى خارج است.

۲ گاهى انتظارات بالا و بیش از اندازه خانواده‏ها یا خود دختران به این مشکل دامن مى‏زند که در این صورت این موضوع باید مورد بررسى قرار گیرد و در صورت واقعیت داشتن آن، با تدابیر لازم و مناسب به تعدیل آن پرداخت و بدین وسیله یکى از موانع خواستگارى و ازدواج برطرف شود.

۳ گاهى نیز ویژگیهاى شخصیتى و اخلاقى خانواده‏ها ممکن است مانع و سد راهى براى خواستگاران باشد که این امر نیز باید مورد توجه خانواده‏ها قرار گفته و در صورت لزوم تغییرات لازم را در نحوه برخورد و صفات اخلاقى و آداب اجتماعى خود ایجاد نمایند و زمینه ازدواج دختران خود را فراهم نمایند.

۴ گاهى نیز ویژگیهاى ظاهرى و جسمانى یا صفات اخلاقى و شخصیتى خود دختران است که باعث مى‏شود دیرتر ازدواج کنند و خواستگار کمترى داشته باشند.

بعضى عوامل این مشکل در دست شما یا کس دیگرى نیست که در این صورت نباید نگران آن باشید و ذهن خود را به آن مشغول نمایید به گونه‏اى که مانع زندگى روزمره و درسى و تحصیلات علمى و دیگر امور شود. زیرا انسان نمى‏تواند تمام شرائط و امکانات را بر وفق مراد خود فراهم نماید ولى مى‏تواند خود را با شرائط موجود وفق دهد و هماهنگ سازد در صورت اول همیشه نگران و ناراحت و غمگین و افسرده خواهد بود و در صورت دوم با ابتکار و خلاقیت و بهره‏مند شدن از دیگر توانمندیهاى خود، شاد و با نشاط زندگى خواهد کرد و فعّال و سر زنده با همان امکانات و شرائط موجود، زندگى را بر خود سهل و آسان خواهد گرفت. بنابراین هیچ گاه نباید این موضوع مانع عمده‏اى بر راه ادامه زندگى و تحصیل و… شود.

علاوه بر این مطمئن باشید اگر به خداوند متعال توکل کنید و تمام امور زندگى خود را به او واگذار کنید، خداوند به بهترین وجه و شکل به آن رسیدگى خواهد کرد زیرا او خیر و صلاح بندگانش را بهتر از من و تو مى‏داند. خداوند در سوره بقره آیه ۲۱۶ مى‏فرماید: «… و عسى ان تکرهوا شیئا و هو خیر لکم و عسى ان تحبوا شیئا و هو شرٌ لکم و الله یعلم و انتم لا تعلمون چه بسا چیزى را خوش نداشته باشید حال آن که خیر شما در آن است و یا چیزى را دوست داشته باشید حال آنکه شر شما در آن است و خدا مى‏داند و شما نمى‏دانید».

علاوه بر این شما به جاى این که ذهنتان را به کمبودها و نقص‏هاى خود معطوف دارید و از آن رنج ببرید توانایى‏ها و استعدادها و موفقیت‏هاى گذشته و حال خود را به خاطر خود بسپارید و با تکیه بر آنها یأس و ناامیدى را از خود دور کنید و با نگرشى مثبت به زندگى و آینده اجازه ندهید این گونه مسائل جزئى که در نهایت هم حل مى‏شود، زندگى را بر شما تلخ کند. اگر خواستگار ندارید، هزاران هزار نعمت و توانمندى خداوند در وجود شما و اطراف شما قرار داده است و از آن بهره‏مند هستید چه بهتر است به آنها بیاندیشید و به بهره‏بردارى از آن نعمت‏ها فکر کنید و لذت ببرید. رابطه خود را با خداوند متعال و راز و نیاز با او را فراموش نکنید که یاد خدا آرامش‏بخش است.

ضمنا براى گشوده شدن گره و مشکل تان چه خوب است ارتباط معنوى تان را با خداوند متعال گسترش داده و به کمک راهکارهاى مجرب زیر زمینه رهایى از مشکل فراهم شود.

۱ در هر شبانه روز، یک بار زیارت عاشوراو دعاى توسل (با توجه کامل) به نیت این حاجت قرائت شود.

۲ در شب جمعه غسل کنید (غسل مستحبى) و بعد از نیمه شب، نماز امام زمان (عج) را بخوانید (کیفیت آن در مفاتیح الجنان در ضمن اعمال شب جمعه آمده است).

۳ سه روز چهارشنبه، پنج شنبه و جمعه را روزه بگیرید و روز جمعه نماز جعفر طیار به جاى آورید (کیفیت آن در مفاتیح الجنان در ضمن اعمال روز جمعه آمده است). این عمل که مورد توجه بزرگان دین بوده، در استجابت دعا بسیار مؤثر است.

۴ سوره هاى ناس و فلق را زیاد بخوانید

۵ خوش اخلاق و خوش برخورد باشید.

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.