×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

امروز : سه شنبه, ۱۱ بهمن , ۱۴۰۱  .::.   برابر با : Tuesday, 31 January , 2023  .::.  اخبار منتشر شده : 0 خبر
آشوب در آمریکا حقیقت این کشور را برملا کرد

به گزارش«رهوا».دبیرکل حزب الله لبنان جمعه شب سخنرانی کرد که بخش اعظم این سخنرانی به تحولات داخلی لبنان اختصاص داشت.

سید حسن نصرالله در اشاره به آشوب اخیر در آمریکا گفت: آنچه در آمریکا اتفاق افتاد صحنه ای است که آمریکایی ها به اجرای آن در دیگر کشورها عادت کرده اند اما ترامپ آن را در کشور خودشان پیاده کرد. در این خصوص باید بررسی و تامل کرد چرا که حقایق آمریکا را نشان داد.

دبیرکل حزب الله افزود: آنچه آمریکایی ها در یک شب شاهد آن بودند تنها گوشه ای ناچیز از نتیجه جنایت هایی که ترامپ طی ۴ سال در سوریه، عراق، یمن و جنایت ترور سردار سلیمانی و ابومهدی المهندس انجام داد، بود. این اتفاق دروغ بودن دموکراسی آمریکا و خطرناک بودن رسیدن شخصی مثل ترامپ به منصب ریاست جمهوری را نشان می دهد. این خداوند بود که طی ۴ سال گذشته جهان را حفظ کرد چرا که کلید هسته ای دست فردی متکبر، سلطه گر و دیوانه مثل ترامپ است. امیدوارم که روزهای باقیمانده از دوره ترامپ هم به خیر بگذرد.

سید حسن نصرالله تاکید کرد: آنچه از سال ۲۰۰۵ تا امروز شاهد آن هستیم این است که تمام هیات هایی که به لبنان آمده اند محور اصلی اقدامات آنها مقاومت و سلاح و توانمندی های آن بوده است. آنچه برای غرب اهمیت دارد نحوه حمایت از اسرائیل در مقابل مقاومت لبنان است.

انفجار بندر بیروت

دبیرکل حزب الله درباره انفجار چند ماه پیش در بندر بیروت هم گفت: موضوع انفجار بندر بیروت باید به عنوان موضوعی داخلی باقی بماند و نباید آن را تبدیل به موضوعی منطقه ای، طائفه ای یا سیاسی کرد. حزب الله پرونده بندر بیروت را از لحاظ تحقیق و بررسی قضایی تا انتها پیگیری خواهد کرد و من به مردم لبنان می گویم که این پرونده باید به پایان عادلانه و صادقانه خود برسد.

سید حسن نصرالله ادامه داد: از پرونده انفجار بندر بیروت از همان لحظه نخست و با بیان ادعاهایی در خصوص موشک و مهمات، علیه حزب الله استفاده شد و سپس با هدف قرار دادن میشل عون رئیس جمهور تکمیل شد. تحقیقات ارتش لبنان و نیروهای امنیتی پایان یافته و نسخه ای از آن به بازپرس قضایی ارائه شده است و من اینجا سوال می کنم که آیا مردم لبنان نباید از این تحقیقات اطلاع داشته باشند؟ ما خواهان شناخت حقایق در خصوص انفجار بندر بیروت و بازخواست عوامل و مسئولان آن هستیم. از فرماندهی ارتش و نیروهای امنیتی می خواهیم که نتیجه تحقیقات در این خصوص را به مردم لبنان اطلاع رسانی کنند.

دبیرکل حزب الله افزود: خانواده های شهدا و مجروحان حق دارند که از نحوه شهادت و جراحت فرزندان خود و حقیقت کامل اطلاع داشته باشند و بدانند که این حادثه با برنامه ریزی معین یا در نتیجه اهمال صورت گرفته است. مردم لبنان باید بدانند که محموله نیتران آمونیوم چطور بدون اطلاع داشتن ناوگان دریایی آمریکا و نیروهای یونیفیل به لبنان رسیده است. بازپرس قضایی در تحقیقات خود سعی دارد بدون توضیح حقیقت انفجار بندر بیروت آن را به مسئولیت های اداری ربط دهد. بازپرس قضایی باید مردم لبنان را از آنچه در انفجار بندر به وقوع پیوست آگاه نماید و روند تحقیقات بازپرسی باید تصحیح شود.

موسسه قرض الحسنه حزب الله

سید حسن نصرالله گفت: مدتی است که اخباری منفی در خصوص موسسه القرض الحسن منتشر می شود. هجمه ها علیه این موسسه فرصتی برای شناساندن آن و استفاده لبنانی ها از آن است. دارایی های القرض الحسن کمک های مردم است و این موسسه در سال ۱۹۸۷ مجوز قانونی دریافت کرده است. جمعیت القرض الحسن توسط برخی برادران و علمای دینی تاسیس شده است. کار این موسسه یک کار اجتماعی، انسانی، اخلاقی و شرافتمندانه است و اجر دارد و از شریفترین عبادات است.

دبیرکل حزب الله افزود: این مؤسسه هرگز اموال مردم را از بین نبرده و یا گم نکرده است حتی وقتی که در جنگ ۳۳ روزه یکی از مخازن هدف حمله قرار گرفت، مؤسسه القرض الحسن خود را ملزم به پرداخت اموال مردم کرد. تحریم های آمریکا علیه حزب الله و موسسات و نزدیکان آن و عملکرد بانک های لبنان در حرکت به سمت قرض الحسنه نقش داشت.

سید حسن نصرالله گفت: موسسه القرض الحسن از ابتدا در خدمت یک طائفه یا گروه معینی نبود بلکه به تمام مردم و هرکس که خواهان مشارکت است تعلق داشت. هرکس خواهان مشارکت یا دریافت وام است درهای این موسسه به رویش باز است و در هر منطقه ای که از آن استقبال شود می تواند افتتاح شود. از ابتدای تاسیس این موسسه تا امروز یک میلیون و ۸۰۰ هزار نفر از آن استفاده کرده اند و مجموع مشارکت ها و وام ها بیش از ۳ میلیارد دلار است.

دبیرکل حزب الله ادامه داد: موسسه القرض الحسن، حزب الله را تامین مالی نمی کند چرا که اموال خصوصی ندارد و کارهای تجاری انجام نمی دهد. این موسسه بانک نیست و بهره نمی دهد و نمی گیرد و سودی ندارد که مالیات بپردازد. پس از بحران دلار و بانک ها، کینه ورزی و سخن گفتن در این خصوص از سوی آنها شروع شد چرا که برخی از لبنانی ها از خود آمریکایی ها با حزب الله بیشتر دشمنی دارند. هدف موسسه القرض الحسن خدمت به مردم است، هرکس می خواهد ادامه دهد و هرکس می ترسد کناره گیری کند. موسسه القرض الحسن مستحکم و پایدار است و فرو نخواهد پاشید.

اتهام مواد مخدر به حزب الله

دبیرکل حزب‌الله لبنان گفت: خبری درباره توقیف یک کشتی حامل مواد مخدر در ایتالیا و تعلق داشتن آن به حزب الله منتشر شد. اصل خبر آن بود که این کشتی متعلق به داعش بوده است. واشنگتن پست بعد از مدتی همین خبر را این طور نوشت که این موارد مخدر متعلق به گروهی در خاورمیانه بوده است و این گروه سپس به حزب الله تبدیل شد.

سید حسن نصرالله افزود: هیچ یکی از مقامات رسمی ایتالیا حزب‌الله را به دست داشتن در محموله مواد مخدر آمفتامین متهم نکرده است. مواد مخدر حرام است و اگر ثابت شود هر فرد یا افرادی در حزب الله دست به چنین کاری زدند بی درنگ از عضویت در حزب‌الله منفصل می‌شوند و مورد مواخذه قرار می گیرند.

دبیرکل حزب الله تاکید کرد: اخبار جعلی رسانه های لبنان و وارد کردن اتهامات ننگین علیه ما تجاوز به کرامت ما است.

تشکیل دولت لبنان

سید حسن نصرالله اتهامات علیه حزب الله درباره تشکیل دولت لبنان را رد کرد و گفت: متهم کردن ما به اینکه تشکیل دولت را تا پایان دوره ترامپ معطل کرده ایم بی پایه و اساس است. واضح است که امور در خصوص تشکیل دولت لبنان پیچیده است. تشکیل دولت لبنان با مذاکرات آمریکا و ایران مرتبط نیست و در خصوص هیچیک از پرونده های منطقه مذاکره ای بین آمریکا و ایران وجود ندارد و امروز سید القائد [رهبر معظم انقلاب] هم به این موضوع اشاره کرد. من خواهان کنار گذاشتن ملاحظلات خارجی و تمرکز بر داخل لبنان پیرامون تشکیل دولت هستم.

وی افزود: اگر در لبنان برخی منتظر دیدگاه دولت بایدن هستند این به معنای آن است که تشکیل دولت ماه ها به تاخیر خواهد افتاد. موضوع تشکیل دولت لبنان در حال حاضر و در این شرایط اولویت آمریکایی ها نیست.

شیوع کرونا

سید حسن نصرالله درباره شیوع ویروس کرونا گفت: موضوع کرونا به مباحث اقتصادی و بهداشتی گره خورده است و به تنگنای بزرگی در تمام کشورهای جهان تبدیل شده است. مردم نباید از دولت بیش از حد توان و کارهایی که انجام می دهد انتظار داشته باشند. بیشتر مسئولیت بر دوش مردم است که باید توصیه ها را رعایت کنند. میزان مرگ و میر ناشی از کرونا در لبنان بسیار زیاد است.

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.