×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

امروز : جمعه, ۱ مرداد , ۱۴۰۰  .::.   برابر با : Friday, 23 July , 2021  .::.  اخبار منتشر شده : 0 خبر
نگران ۱۵۰ نفر بودید؟ چند نسل را با سلاح هسته‌ای نابود کردید؟!

به گزارش«رهوا».محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران پیش از ظهر امروز (سه‌شنبه) در همایش «نفس‌های سوخته» در تجلیل از صبوری قربانیان سلاح‌های شیمیایی طی سخنانی خطاب به جانبازان شیمیایی، خانواده شهدا و جانبازان گفت: ما در جمهوری اسلامی هر چه داریم مرهون رشادت‌ها و ایثار و شجاعت‌های شهدا و جانبازان هستیم. شما سند زنده مقاومت ایران اسلامی هستید. شما نشان دادید این مردم فشار، رنج، سوزش و سرفه ناشی از بمباران شیمیایی را تحمل می‌کنند، ولی زیر بار زور و ذلت نمی‌روند.

وی افزود: همواره اعتقاد داشتم که بزرگ‌ترین سرمایه و ابزار بازدارندگی ما در برابر قدرت‌های جهانی علاوه بر توانمندی‌های دفاعی و سلحشوران جان بر کف ما در مبارزه با قدرت‌های سلطه جو، مردم مقاوم و فرهنگ ایثار و شهادت این کشور است که توانسته از این مرز و بوم در بدترین شرایط در شرایطی که همه فشار‌ها و قدرت‌های دنیایی در برابر این مردم ایستاده بودند، مقاومت کرده و سربلند بیرون بیایند.

ظریف ادامه داد: کجاست «صدام» و کجاست «علی شیمیایی» و کجا هستند کسانی که علیه مردم ما آنقدر جنایت کردند؟ اما ما، نه شما، سربلند ایستاده‌ایم و ما هم از صدقه سر شما سربلندیم.

رئیس دستگاه دیپلماسی ضمن قدردانی از حجت الاسلام سید محمدعلی شهیدی رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران برای دعوت از وی برای حضور در این جمع، عنوان کرد: من به حال ایشان غبطه می‌خورم که چنین افتخاری دارد که هر روز در خدمت شما (جانبازان شیمیایی) است.

وزیر امور خارجه اضافه کرد: استفاده صدام از سلاح شیمیایی تقریبا از روز‌های بعد از فتح خرمشهر و لااقل از سال ۱۳۶۳ به صورت مداوم از سوی ما که مسئولیت حضور در سازمان ملل را داشتیم، به سازمان ملل گزارش می‌شد، فاجعه حمله عراق به سردشت، مقدمه‌ای شد برای فاجعه حمله رژیم صدام به حلبچه، اما هیچکدام از این جنایت‌ها باعث تحرکی از سوی شورای امنیت سازمان ملل نشد.

وی گفت: شش بار دبیرکل وقت سازمان با فشار و اصرار ما و علی‌رغم کارشکنی فعال آمریکا، هیأت‌هایی را به ایران فرستاد و حتی به سردشت آمدند و بیماران و مصدومان شیمیایی ما را در بستر بیماری دیدند و گزارش‌های غیر قابل تردید درباره استفاده صدام از سلاح شیمیایی ارائه دادند. من خودم در نیویورک از تعدادی از مجروحان شیمیایی که برای درمان به نیویورک آمده بودند، استقبال کردم و همه این میزان از سبوعیت را در چهره زنان و کودکان مصدوم شده از حملات شیمیایی که برای درمان به نیویورک آمده بودند، دیدند، ولی دریغ از یک جمله و کلمه!

محمدجواد ظریف تاکید کرد: کسانی که امروز می‌گویند استفاده از سلاح شیمیایی خط قرمز ماست، تمام تلاششان را کردند که استفاده صدام از سلاح شیمیایی بدون کوچک‌ترین هزینه‌ای اتفاق افتاد.

اگر جلوی صدام را گرفته بودید امروز داعش جرأت نمی‌کرد از سلاح شیمیایی استفاده کند

وی گفت: اگر آن روز جلوی صدام را گرفته بودید امروز داعش جرأت نمی‌کرد از سلاح شیمیایی علیه مردم عراق و سوریه استفاده کند.

ظریف بیان کرد: امروز هم (غربی‌ها و آمریکا) تلاش می‌کنند بر استفاده از سلاح شیمیایی توسط نوکرانشان سرپوش بگذارند.

خاطره ظریف از دیدارش با رئیس دوره‌ای شورای امنیت

رئیس دستگاه دیپلماسی به ذکر خاطره‌ای پرداخت و افزود: بعد از یکی از بمباران‌های شیمیایی به عنوان کاردار ۲۵ – ۲۶ ساله سفارت ایران در سازمان ملل از سفیر ۶۶ ساله فرانسه درخواست ملاقات کردم که آن روز رئیس شورای امنیت بود، به او گفتم «عراق دوباره از سلاح شیمیایی استفاده کرده است. او گفت، من اجازه ندارم با شما در این زمینه صحبت کنم.»

وی خطاب به غربی‌ها و آمریکایی‌ها گفت: حال می‌خواهید ما امروز بپذیریم که شما مدعی مقابله با سلاح شیمیایی هستید؟ چه کسی می‌پذیرد؟ چه کسی می‌پذیرد که شما که خون مردم بر دستانتان هست، شما که مسئول سرفه‌ها و زجر‌های جانبازان شیمیایی هستید امروز از مقابله با سلاح کشتار جمعی صحبت کنید.

به گزارش فارس، ظریف تصریح کرد: اگر کسی در دنیا حق داشته باشد در مقابله با سلاح هسته‌ای و شیمیایی و بیولوژیک صحبت کند آن‌هایی هستند که هنوز زخم این سلاح‌های غیرانسانی را بر بدنشان حس می‌کنند. همکارانی در وزارت خارجه دارم که هنوز در ملاقات‌ها حضور می‌یابند در حالی که به خاطر ضربات شیمیایی صدایشان پر از سرفه و دست‌هایشان لرزان است. این‌ها هستند که حق دارند در مقابله با سلاح کشتار جمعی صحبت کنند، نه شما. نه شمایی که نه تنها حاضر نشدید مقابله کنید، بلکه حتی تلاش کردید سرپوش بگذارید.

وزیر خارجه گفت: مقاله‌ای در روزنامه نیویورک تایمز بعد از حمله آمریکا به کویت منتشر شد که بعد از حادثه حلبچه سازمان سیا تلاش گسترده‌ای را انجام داد و وزارت خارجه آمریکا به تمامی نمایندگانش در دنیا دستور دارد که تلاش کنند ایران را مسئول حمله شیمیایی به حلبچه معرفی کنند. حال شما می‌خواهید دنیا بپذیرد که شما مخالف سلاح شیمیایی هستید؟

هنوز هم شما تلاش می‌کنید با محکوم کردن دیگران، جنایات رفقای خود را فراموش کنید و بر آن سرپوش بگذارید

ظریف خطاب به آمریکایی‌ها و غربی‌ها تصریح کرد: اگر آن روز در مقابل سلاح شیمیایی صدام ایستاده بودید، اگر آن روز تلاش نکرده بودید بر سلاح شیمیایی صدام سرپوش بگذارید، امروز داعش جرأت پیدا نمی‌کرد علیه مردم بی دفاع عراق و سوری از سلاح شیمیایی استفاده کند و هنوز هم شما تلاش می‌کنید با محکوم کردن دیگران، جنایات رفقای خود را فراموش کنید و بر آن سرپوش بگذارید.

وی گفت: ما (ایران) سال‌ها قبل اعلام کردیم که داعش به سلاح شیمیایی دسترسی پیدا کرده و مدارک دسترسی داعش به سلاح شیمیایی را در اختیار کشور‌های غربی قرار دادیم، اما آن کشور‌ها همانطور که به مدارک متقن استفاده صدام از سلاح شیمیایی علیه نظامیان و غیرنظامیان ایرانی سرپوش گذاشتند و غیرنظامیان در گزارش‌های سازمان ملل آمد که صدام علیه غیرنظامیان ما هم از سلاح شیمیایی استفاده کرده امروز هم تلاش می‌کنند در استفاده از سلاح شیمیایی توسط نوکرانشان سرپوش بگذارند.

از اولین کشور‌هایی بودیم که به کنوانسیون سلاح‌های شیمیایی پیوستیم

وی بیان کرد: جمهوری اسلامی به عنوان قربانی سلاح شیمیایی با نظر شرعی مقام معظم رهبری که سلاح‌های کشتار جمعی را حرام می‌دانند همواره در صف مقدم مبارزه با سلاح‌های کشتار جمعی در سطح بین‌المللی بوده است. ما از اولین کشور‌هایی بودیم که در حوزه کنوانسیون سلاح‌های شیمیایی فعالانه شرکت کردیم از کشور‌هایی بودیم که علیرغم همه ملاحظات امنیتی به دستور مقام معظم رهبری به کنوانسیون سلاح‌های شیمیایی پیوستیم و مجلس شورای اسلامی کنوانسیون را تصویب کرد.

رئیس دستگاه دیپلماسی گفت: ما (ایران) از اولین کشور‌هایی بودیم که مخازن محدود شیمیایی خود را که در سال آخر جنگ به خاطر مقابله با رژیم صدام ایجاد کرده بودیم، ولی به لطف خدا هیچگاه از آن استفاده نکردیم را نابود کردیم.

ظریف افزود: امروز بیش از ۱۴ سال از تصویب کنوانسیون شیمیایی می‌گذرد و هنوز آمریکا سلاح‌های شیمیایی خود را از بین نبرده است. آن وقت این‌ها می‌توانند ادعا کنند که مخالف سلاح کشتار جمعی هستند؟

به گزارش فارس، وی با بیان اینکه آمریکا تمامی امکانات علمی را دارد که سلاح شیمیایی را از بین ببرد و دارای امکانات فنی و مالی در این زمینه است، اظهار داشت: کشوری که سالانه ۷۰۰ میلیارد دلار هزینه نظامی می‌کند حتما این توان را دارد که سلاح‌های شیمیایی خود را که نزدیک به ۲۴ سال است از نظر بین‌المللی نه تنها استفاده بلکه نگهداری آن ممنوع است، از بین ببرد، ولی امتناع می‌کند.

ظریف گفت: رژیم صهیونیستی علاوه بر زرادخانه هسته‌ای که در اختیار دارد نیز از پیوستن به کنوانسیون سلاح‌های شیمیایی و از بین بردن این سلاح‌ها امتناع می‌کند.

وی خاطرنشان کرد: آن وقت این‌ها (آمریکا و رژیم صهیونیستی) می‌شوند سردمدار مقابله با سلاح‌های کشتار جمعی و می‌خواهند اطمینان حاصل کنند که جمهوری اسلامی سلاح هسته‌ای ندارد.

وزیر خارجه با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری بیان کرد: همانطور که مقام معظم رهبری فرمودند: اگر ما می‌خواستیم سلاح هسته‌ای داشته باشیم مخالفت شما پشیزی ارزش نداشت. اما نمی‌خواهیم. معتقدیم که این سلاح‌ها فقط در خور کسانی هستند که حاضرند نه ۱۵۰ نفر، بلکه میلیون‌ها نفر را در یک بمباران هسته‌ای نابود کنند.

*ظریف خطاب به ترامپ: نگران ۱۵۰ نفر بودید؟ چند نفر را با سلاح هسته‌ای کشتید؟ چند نسل را با این سلاح‌ها نابود کردید؟

ظریف همچنین در خصوص ادعای رئیس جمهور آمریکا مبنی بر اینکه به‌خاطر جان ۱۵۰ نفر به ایران حمله نکرده پرسید: با ما راجع به ۱۵۰ نفر صحبت می‌کنید؟ نگران ۱۵۰ نفر بودید؟ چند نفر را با سلاح هسته‌ای کشتید؟ چند نسل را با این سلاح‌ها نابود کردید؟ این ما هستیم که سردمدار مقابله با این سلاح‌ها هستیم. ما هستیم که براساس دیدگاه شرعی و استراتژیک خود هیچگاه دنبال سلاح هسته‌ای نخواهیم رفت، به خاطر اینکه آن را مخل امنیت و انسانیت می‌دانیم.

تاجر اصلی فروش سلاح شیمیایی به عراق را به ۱۸ سال زندان محکوم کردیم

وی افزود: در عین حال تلاش می‌کنیم کسانی که از سلاح شیمیایی استفاده کردند را به پای میز عدالت بکشانیم. وزارت امور خارجه افتخار دارد که در این زمینه توانسته تاجر اصلی فروش سلاح شیمیایی به عراق را به ۱۸ سال زندان محکوم کند. افتخار داریم که در کنار سایر دوستان تلاش کنیم برای اینکه حقوق جانبازان و خانواده‌های شهدای شیمیایی را در دادگاه‌های جمهوری اسلامی بر اثر عمل متقابل از آمریکا و سایر حامیان سلاح‌های شیمیایی بگیریم.

ظریف ادامه داد: تلاش می‌کنیم که در همه مجامع بین‌المللی با حضور پر ارزش خانواده‌ها و جانبازان سلاح شیمیایی نشان دهیم که واقعیت مقابله با سلاح شیمیایی کجاست؟ چه کسانی در برابر سلاح شیمیایی ایستاده‌اند و کماکان تلاش می‌کنیم که در منطقه خاورمیانه منطقه عاری از سلاح کشتار جمعی ایجاد کنیم تا هیچ سردشت و حلبچه دیگری ایجاد نشود.

وی گفت: دوباره مردمی مجبور نباشند تمامی عمرشان را با یاد سلاح شیمیایی و کابوس این سلاح زندگی کنند. باید کابوس سلاح کشتار جمعی از صحنه منطقه ما و جهان حذف شود.

سلاح کشتار جمعی مظهر سبوعیت

وزیر خارجه با بیان اینکه سلاح کشتار جمعی مظهر سبوعیت است، گفت: دنیای امروز نباید این مظاهر سبوعیت را بپذیرد و شما جانبازان و خاندان شهدا بهترین شاهدانی هستید که این واقعیت را به دنیا اثبات می‌کنید. من در برابر همه شما سر تعظیم و شرمندگی فرود می‌آورم و دستان همه جانبازان شیمیایی را می‌بوسم و از اینکه برای ما افتخار آفریدید، کماکان ایستاده‌اید و کماکان افتخار می‌آفرینید، از اینکه ایرانی هستم و هموطن شما هستم به خود می‌بالم.

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.