×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  شنبه - ۳ فروردین - ۱۳۹۸  
true
false

مجله خبری«رهوا».نام‌های خدا در قرآن مجموعه‌ای از بیش از ۲۰۰ نام خداوند است که در قرآن ذکر شده‌اند و اصطلاحا، ۹۹ تای آن «اسماء الحسني» یا نام‌های نیکوی خداوند خوانده می‌شوند.در این پست به نام زیبایی الواحد پرداخته می شود.
نويسنده: ملاحبيب الله شريف کاشاني
مترجم و شارح: استاد محمد رسول دريايي

عدد ابجدي: ۱۹

«الواحد» و به معناي يگانه، يکتا و بي همتاست، فردي است که دومين ندارد و در جمله اي از روايات تفسيرشده به کسي که تمام زبانها بر يگانگي او وفاق و اجماع بر وحدانيّت حضرتش از آغاز خلقت و بر ازلي بودن وجودش اتّفاق دارند.
حاصل معناي احديّت؛ بي انبازي و بي شريکي و مرکّب نبودن و بسيط بودن حضرت حق است. و اهل عرفان؛ عبدالواحد را بر بنده اي اطلاق کنند که خدا را در دل يگانه بداند و دل را از توجّه به جز حقّ رها و خالص نموده باشد چنان که «عبدالله» را اطلاق کنند بر بنده اي که محل تجلّي اسما و صفات باشد و اجمالاً اين که مداومت بر اين اسم براي حصول انس و الفت و عزّت مجرّب است و هر کس اين اسم را بر طعامي بخواند و از آن تناول نمايد دلش نوراني گردد و اگر بيماري صعب العلاج داشته باشد روزي صد و يک مرتبه اين اسم را بخواند ايمن گردد و همراه داشتن شکل (شماره ۱) نيز براي مطلب مذکور سودمند است و اگر کسي چيزي را گم کرده باشد، در شبي که آفتاب در «برج حمل» باشد صد و بيست و يک مرتبه (۱۲۱) بگويد: يا واحِدُ الباقي اَوَّلُ کُلِّ شيئي وَ آخِرُهُ؛ در خواب معلوم او گردد که آن چيز در کجاست و اگر کسي از دشمن بترسد پيش از نماز ظهر غسل کند و چون از نماز فارغ شود اين ذکر را پنجاه و دو دفعه (۵۲) بخواند دشمن بر او مهربان گردد.

و

ا

ح

د

ح

د

و

ا

د

ح

ا

و

ا

و

د

ح

شکل شماره(۱)

منبع مقاله :
شريف کاشاني، ملاحبيب الله؛ (۱۳۸۳)، خواص و مفاهيم اسماء الله الحُسني(نامهاي زيباي خداوند)، ترجمه ی محمدرسول دريايي، تهران: نشر صائب، چاپ ششم.

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


true